1

Subiect: Salutare

Buna seara,

Numele meu este Vlad si astazi mi-am cumparat un acvariu de 180l o pompa Tetra EX700.

Vreau sa il populez la momentul potrivit cu ciclide, ma puteti sfatui ce trebuie sa fac?
Ma intereseaza ce substante trebuie sa pun in apa pentru a fi cat mai optima.

Multumesc anticipat

Re: Salutare

Bun venit alaturi de noi colega  :sok

3

Re: Salutare

Salut si bine ai venit !

4

Re: Salutare

Salutare si bun venit

5 Editat de Ancistrus (2013-12-16 12:43)

Re: Salutare

nitescuv A scris:

Vreau sa il populez la momentul potrivit cu ciclide, ma puteti sfatui ce trebuie sa fac?
Ma intereseaza ce substante trebuie sa pun in apa pentru a fi cat mai optima.

   Bine ai venit Vlad!
   Ciclide? Adica discusi, oscari... tropheusi? Ce poti sa faci este sa specifici la ce te referi cand spui ciclide, in felul asta poti fi indrumat si despre "substante", decoruri etc big_smile

Re: Salutare

Salut si bine ai venit! In primul rand acvariul trebuie ciclat.

7

Re: Salutare

Salut,

Dupa cum am spus sunt nou in domeniu... si nu ma pricep.

Pot combina P. Elongatus Mpanga cu Acei Msuli si cu L. Caeruleus electric yellow?
Sunt agresivi unii cu altii.

Daca sunt compatibili cu trebuie sa ciclez apa.

Multumesc

Re: Salutare

bine ai venit.nu rata partea cu ciclarea acvariului.este foarte importanta la ciclide.succes.

Re: Salutare

nitescuv A scris:

Pot combina P. Elongatus Mpanga cu Acei Msuli si cu L. Caeruleus electric yellow?
Sunt agresivi unii cu altii.

   Deci ciclide africane, am inteles! Trebuie specificat asta, pentru ca au alte necesitati fata de cele americane!

nitescuv A scris:

Daca sunt compatibili cu trebuie sa ciclez apa.

   Despre ciclare poti citi aici, sa-ti faci o idee ce si cum wink

10

Re: Salutare

Am citit acel articol si mi-am facut o idee.
Cazul de fata: stau la casa, apa din acvariu provine dintr-un put sapat la 80m. apa este trecuta printr-un hidrofor care are 3 filtre (carbon de 1 microni, si 2 de bumbac de 1 micron). Analiza apei nu am facut-o recunosc dar din ce am inteles de la vecinii de langa mine ar fii putin crescut fierul dar in limite.

Cand am cumparat acvariul am precizat acest lucru si mi-au recomandat de la JBL-Biotopol.

Cum masor toti parametrii mentionati in acel articol? Ce alte sfaturi imi mai poti oferii?

Multumesc anticipat

Re: Salutare

Salut si bine ai venit! Pentru inceput, inainte sa te apuci sa dai banii pe alte cele, trebuie sa te dotezi cu niste teste de apa pe care le gasesti la orice shop de acvaristica decent, si incepi cu teste de ph, no2 si pentru duritatea apei (importanta din cate am inteles la ciclide).  Si daca vrei si plante (trebuie sa citesti ce plante se potrivesc cu ciclidele alea sa nu o dai in bara), poti sa mai cumperi si teste de no3, po4 etc... Dar pentru inceput poti cumpara teste simple si mai ieftine de la JBL 6 in 1, cu care iti faci o oarecare idee despre parametrii apei din acvariu si de la robinet. Nu te grabii cu pestii pana nu e pregatit acvariu ca sa nu ai surpriza ca iti mor pe rand.
Succes!

12

Re: Salutare

Bun gasit! Inainte de a procura ciclide africane este f important sa afli care le sunt cerintele in cea ce priveste hrana si parametrii apei (ph,temp,duritate) si sa compari cu ce le poti tu oferii .
Popularea acvariului cu tineret sau puiet si nu trebuie amestecate ciclidele  intre ele.
Multe reusite!

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

13 Editat de miloaleko (2013-12-20 18:46)

Re: Salutare

Salutare si bine ai venit,

   Precum au zis colegii prima data ciclarea acvariului, cumparat niste teste de apa, ca sa stii pe unde te afli cu parametrii ei, marit filtrarea ori cu un filtru intern cu debit mare ori cu alt extern cu debit mai mare. Din propria experienta cu un acvariu de 180l cu ciclide africane, iti garantez ca nu vei reusi sa faci fata mizeriei produse de acesti frumosi purcelusi cu acel EX700. Eu am la acvariul meu un JBL CristalProfi E1500 si un filtru intern Fluval 4 plus. Externul este de 1500 litri/ora internul de 1000 litri/ora. Ca sa vezi cum arata apa cu filtrarea asta:
http://www.youtube.com/watch?v=D1ZRhbZY … e=youtu.be
   
   Ce vezi acolo este de la inceputurile mele cu africanii. Nu te stresa sa pui plante, pentru ca o sa le distrugi oricum. Nu vor supravietui noile frunze, care vor fi mancate de pesti, sa nu mai vorbim de algele care le vor invada in acvariul cu africani. Si recomandabil fara lemne.

Daca vrei ma poti suna si vorbim si legat de acvariul, filtrarea, mancarea si pestii. Poate treci pe la mine sa si vezi ce si cum, avand aceleasi date ale problemei (180 litri).  0723 612 440 Alex

Iti doresc ca acest hobby sa-ti aduca multe realizari si satisfactii  :fok