Subiect: Ramirez bolnav - ajutor

De câteva zile am văzut niște bubite pe capul peștelui. Daca se poate sa ma ajutati si pe mine va rog. Ce tratament ar trebui sa fac?

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Nu se încarcă imaginile

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Salut! Si la mine au aparut de 2 zile, pe capul masculului, dispuse oarecum simetric, cate 2 pe parti, deasupra ochilor si una in frunte. La tine cum a evoluat?

Re: Ramirez bolnav - ajutor

:melc Salut, am încercat cu verde de malachit  dupa care am continuat cu baktopur. Am avut 2 in cauza dintre care Doar 1 a scăpat.

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Cam asa arata, n-am reusit mai clar!

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Nu-mi incarca poza!

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Da, asa ceva. Si la mine a apărut intr-o perioada cand am cam neglijat acvariile fiind mai mult pe drumuri si nu am făcut schimburi de apa regulat.

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Acum am vazut poza si par a fi gauri nu puncte, adica Hexamita in stare avansata... asa pare! Tu stii mai bine daca sunt adancituri sau in relief!

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Nu-s adancituri, sunt in relief. Se comporta normal, mananca, inoata, se zbarleste la femela si la ceilalti din acvariu, inclusiv cand ma duc aproape de geam.   :omfg

10 Editat de nelutu_vi (2014-03-05 14:02)

Re: Ramirez bolnav - ajutor

De acord cu domnu' Ancistrus, aveti aici ce va trebuie, daca este boala gaurilor. Discutia din link-ul respectiv este pur informativa. Aveti grija ca ramirezul este un peste foarte sensibil la tratamente si la calitatea apei.

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/22948/discusiscalari-boala-gaurilor-in-cap-hexamita/

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Multam de ajutor, dar nu-s gauri. Sunt in relief.

12

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Incearca un tratament cu Easy Life Multicura, despre care se spune ca nu distruge bacteriile nitrificatoare si are un spectru mai larg!

13

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Poti totusi sa faci o poza mai clara, sa ne dam seama ce ar fi? Punctiform nu este decat grisul, dar apare pe tot corpul pestelui nu este localizat doar la nivelul capului.

14

Re: Ramirez bolnav - ajutor

nelutu_vi A scris:

Punctiform nu este decat grisul, dar apare pe tot corpul pestelui nu este localizat doar la nivelul capului.

   Asta am vrut sa zic si eu, mai ales pe inotatoare!

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Verde de Malachit, gasesc la farmacie umana sau veterinara?
Easy LIfe Multicura, farmacie sau magazin, gen HB?
Am de la un prieten, preventiv, tetra medica general tonic, a ramas dupa ce a tratat discusi, pe eticheta scrie:
a multi-purpose medication to treat the most common fish diseases, including skin parasites such as Costia, bacterial infections such as fin rot and to heal wounds. Continut : ethacridine lactate, acriflavine, methylene blue, 9-aminoacridine *HC1*H2O

16

Re: Ramirez bolnav - ajutor

sefer jesirah A scris:

Verde de Malachit, gasesc la farmacie umana sau veterinara?

sefer jesirah A scris:

Easy LIfe Multicura, farmacie sau magazin, gen HB?

   Petshop de acvaristica specializat, gen sau chiar HB!

sefer jesirah A scris:

tetra medica general tonic, a ramas dupa ce a tratat discusi, pe eticheta scrie:
a multi-purpose medication to treat the most common fish diseases, including skin parasites such as Costia, bacterial infections such as fin rot and to heal wounds. Continut : ethacridine lactate, acriflavine, methylene blue, 9-aminoacridine *HC1*H2O

   Ar putea sa ajute, nu stiu

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Inotatoarele sunt curate, clare, apar doar punctele, irizatiile de culoare specifice. Neoni, la fel, au inotatoarele tansparente, curate.Otto, care cred ca sunt cei mai sensibili din bazin, sunt colorati f k, de obicei cand nu le place apa, se mai decoloreaza.

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Am luat din HB, Spirohexol2. 10ml la 40litri, schimb de apa, 30% dupa 7 zile, daca persista, se repeta tratamentul. Am ridicat si temperatura la 26,5-27. In urmatoarele zilele va tin la curent, poate va fi de folos si altora care au problema asta. Multumesc tuturor de sprijin si sfaturi.

Re: Ramirez bolnav - ajutor

A 2-a zi. Am schimbat 25% din apa si am completat cu Spirohexol2 (2.5ml) pentru a pastra concentratia tratamentului si am mai crescut temperatura cu 1 grad (adica la 28). Gogu, are o singura preocupare! Fugareste la Lisaveta....tot acvariul de la un cap la altu'!

Re: Ramirez bolnav - ajutor

Poze