1 Editat de mirceajifcu (2013-12-17 01:01)

Subiect: Acvariu Discusi

Salutare si bine v-am regasit! Revin cu noutati dupa o perioada de absenta pe forum si sper sa fi ramas aceeasi atmosfera unde se poate invata si corecta eventualele greseli.
Satul sa vad cum pestisorii mei se zbat in 360l, am decis sa le ofer un nou camin a carui descriere ar fi urmatoarea:

Acvariu: 200 x 70 x 60

Lumina: 2x54w T8 (neoane cu leduri)

Filtrare: 2 x JBL 1500 pline cu siporax,

Incalzire: 2 incalzitoare 350w

Alte cele: pompa de recirculare a apei de 1200l/h, skimmer, lampa UV 18w, moonlight.

Acvariul este steril cu 22 de discusi (13 stendker de 7-9cm si 9 de la crescatori noname), 15 neoni albastrii si 7 (au fost 10 dar 3 au murit imediat dupa ce i-am adus) cory schwarzi.

Re: Acvariu Discusi

Mircea, stii vorba aia "poze, poze" lol

Re: Acvariu Discusi

Cristi, acu le pun, desi ai sa vezi de ce ezit  :smoke , am cam inceput cu stangul si is disperat ca nu stiu ce sa fac...

Re: Acvariu Discusi

Cateva poze cu pestisorii si acvariul. O sa mai pun altele cand se mai limpezeste apa.

Re: Acvariu Discusi

Pestii au venit fiecare in punga separata, tripla, cu ceva pungi cu o substanta calda (toata noaptea pe drum si apa in pungi avea 25 de grade), in cutie de polistiren, mancarea in alta cutie langa pungi cu gheata.

Re: Acvariu Discusi

Frumoase exemplare colega  :sok sai vedem mari ,rotunzi dar și sanatosi.

Re: Acvariu Discusi

Ai revenit in forta :noroc Foarte frumosi pestii!

Re: Acvariu Discusi

Cateva sfaturi legat de furajare? Le dau deocamdata doar mancare congelata de la Stendker de minim 3 ori pe zi cat pot sa manance in cateva minute, adica doua cubulete.
Am inceput cu stangul din cauza ca acvariul nou a venit in locul celui vechi si a trebuit sa il golesc, sa il mut si apoi sa il spal si sa il umplu pe cel nou si dupa o ora, doua am bagat deja pestii. Apa, evident, s-a albit, cu toate ca filtrele erau cele vechi. Schimb apa zilnic 30-40%, sper sa isi revina pana sa am si alte victime. Discusii vechi sunt spalati cu toate apele, dar mi-e frica pentru cei noi sa nu le cauzez pagube iremediabile sau chiar sa moara.
Mananca, sunt agili, agresivi cand vine vorba de mancare (am crezut ca o sa fie o problema discusi mari cu mici, dar acu incep sa imi fac griji pentru ce vechi ca nu prea au loc de cei mici la mancare smile) ).

Re: Acvariu Discusi

mirceajifcu A scris:

Cateva sfaturi legat de furajare? Le dau deocamdata doar mancare congelata de la Stendker de minim 3 ori pe zi cat pot sa manance in cateva minute, adica doua cubulete.

   Mixtura mai buna nu cred ca exista smile
   Sa mai faci poze! Eu nu am inteles nimic din ei smile

10 Editat de mirceajifcu (2013-12-19 00:18)

Re: Acvariu Discusi

Aia poti sa iti spun si eu, pun de doua feluri ca mai am si din cea pentru pestii "vechi" si ... la Stendker e bataie si la cealalta mancare nici nu se uita decat cand se ingroasa treaba si vad ca nu mai primesc altceva.
Poze o sa mai fac, dar sunt tot timpul ascunsi in spatele celor mari smile...

11

Re: Acvariu Discusi

foarte frumosi sa te bucuri de ei mai asteptam si alte poze

0721125652
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/171479/#p171479

Re: Acvariu Discusi

O intrebare: e de bine sau de rau daca sunt putin pistruiati pidgeon blood pe cap ? E o boala ssi se poate trata? Sau nu e normal si e ceva defect, caz in care zboara cu primul transport inapoi la Stendker...

Re: Acvariu Discusi

Daca au piper nu e de bine...nu este o boala ci arata mai degraba ca nu sunt pigeoni curati. In principiu sunt apreciati pigeonii care nu prezinta piper.

14

Re: Acvariu Discusi

Bogdan Dragan A scris:

Daca au piper nu e de bine...nu este o boala ci arata mai degraba ca nu sunt pigeoni curati.

   Daca au "piper" inseamna ca nu le place balta, nicidecum ca "nu e de bine"! Piperul este ramasita a stressbar-urilor, adica se manifesta conform starilor prin care trec! Foarte pueril comentariul tau @Bogdan Dragan!

Re: Acvariu Discusi

Din ce am citit eu piperul ar fi genetic, in urma mutatiilor din care au rezultat pigeonii. Ca se manifesta din cauza ca nu le place apa, culoarea substratului etc asta e alta treaba. Am avut pigeoni care aveau piper si pigeoni care nu aveau in acelasi bazin, aceleasi conditii, etc. Bineinteles ca am renuntat la cei cu piper. Asa ca eu il consider un defect (ma refer la discusii care il arata). Si te rog mai usor cu acuzele, pueril esti tu prin modul cum ai sarit la gatul meu, doar doar imi arati tu ca am gresit!  :omfg

16 Editat de mirceajifcu (2013-12-20 04:40)

Re: Acvariu Discusi

E posibil sa nu le placa balta, avand in vedere ca idiotul de proprietar i-a pus (de nevoie tre sa ma scuz) intr-un acvariu neciclat, care inca putea a silicon.  Eu sunt fericit ca incet incep sa dispara stressbar-urile de pe ei, sa manance si sa cerceteze si ca apa a inceput sa fie maro(de la Tormec) si nu alba...
Si eu citisem undeva ca acest piper nu e tocmai un lucru bun, sper cu varsta / acomodarea in acvariul nou sa dispara, oricum sunt dezamagit de pidgeoni in afara de unul care a venit direct cu liniile acelea rosii pe el, foarte frumoase, ceilalti nu le au si o sa sun la baietii de la Stendker sa ii intreb daca mi-au trimis intentionat cele mai "neinsemnate" exemplare sau au bagat plasa in acvariu si cum a dat domnul...
Am sa postez niste poze sa va dati cu parerea, sunt pidgeoni sau sunt o corcitura de malboro sau ceva de genul sau e posibil ca o data cu inaintarea in varsta, sa se evidentieze si desenul de pe ei? Desi as vrea sa cred ca Stendker nu si-a facut renumele pe care il are vanzand ciori vopsite pe post de papagal.

17

Re: Acvariu Discusi

Ancistrus A scris:
Bogdan Dragan A scris:

Daca au piper nu e de bine... nu sunt pigeoni curati.

Foarte pueril comentariul tau @Bogdan Dragan!

   Daca nici simplificat asa nu intelegi nu stiu ce sa mai zic! Eu zic ca sunt "curati" si daca au piper smile

PS: Eu nu am facut un atac la persoana, cum ai facut tu, ci la comentariu!

Re: Acvariu Discusi

Din pacate a murit un snake skin si nu imi dau seama de ce, restul papa, caca si cresc, doar el si fratele lui papa, caca si raman mici neutral... L-am autopsiat si nici urma de viermi sau intestine / branhii vatamate. Apa s-a stabilizat , totul merge ok, deci se poate sa fie ei doi dintr-o familie denaturata smile)...

19

Re: Acvariu Discusi

Desi nu ai postat aici demult, iar eu recunosc ca nu am rasfoit forumul demult, vreau sa te intreb care mai e situatia. Fiind fan discus, mi se pare ceva normal.
Te invidiez ca esti aproape de crescatori de elita, dar iata ca si ei au de vanzare si anomalii genetice, nu doar frumuseti. Ca sa discutam mai pe larg, scrie-mi aici sau prin PM.
Ape limpezi!

Who do you think you are?