Subiect: Ajutooorrr!!!!!

Nu sunt sigur de valorile exacte ale apei, pt ca am niste teste de apa de la jbl din alea ieftine... Dar cert este ca valorile de no2 si no3  sunt foarte mari, de asemenea  si duritatea.
In ultima saptamana mi au murit aprox 10 discusi sad((.  Bazinul are 190x50x50, nisip fin (0,4-0,8) , in afara de discusi am 2 synodontisi mici...pana in 10 cm si o arowana mica, aprox 12 cm. Plante, vreo 10 cryptocorine( care seamana nu echinodorus) si vreo 4 cryptocorine gen valisneria gigantea, plantele sunt destul de mari..
Un filtru intern mecanic... Cu debit destul de mare.. si un filtru extern jbl, nu foarte mare... In filtrul extern ca si medii filtrante am decat buretele acela care vine cu filtru,  bilutele de ceramica , carbune activ si vata.
Intrebarea este : CE AR TREBUI SA FAC SA TIN APA IN PARAMETRII BUNI???
Parerile sunt multe si impartite... As vr

Mihai - 0723718326

Re: Ajutooorrr!!!!!

Asa arata acvariul...

Mihai - 0723718326

Re: Ajutooorrr!!!!!

In primul rand ar trebui sa spui si ceva despre schimburile de apa si in al doilea rand sa spui totusi rezultatul testelor care le-ai facut.

Re: Ajutooorrr!!!!!

La 3,4 zile schimb aprox 20% din apa... Direct de la retea..  maine imediat cum ajung la birou va pot spune ai valorile apei.

Mihai - 0723718326

Re: Ajutooorrr!!!!!

Posibil ca bazinul sa nu fie ciclat (sau deciclat) alfel nu se explica NO2 mare. In afara de asta discusii prefera apa cu duritate scazuta. Am folosit eu cateva cutii de teste din alea pe bat de la JBL (si acum am) si pot sa-ti spun ca sunt destul de bune (am comparat rezulatul cu teste pe picaturi) singura abatere este la ph, insa restul parametrilor indicati sunt OK. Nu sunt ele de foarte mare precizie, dar nici abateri prea mari nu au...

Re: Ajutooorrr!!!!!

Testele...chiar daca nu sunt exacte...tot ma pot avertiza cand ceva nu e in regula.. setup ul asta este de o luna jumate, dar problemele sunt de cateva zile.. eu zic ca era stabilizat si din nu stiu ce motive a luat o razna...

Mihai - 0723718326

Re: Ajutooorrr!!!!!

Depinde cum ai pus pestii, prea multi pesti pusi odata pot decicla un bazin (mai ales unul atat de proaspat....

Re: Ajutooorrr!!!!!

Si asta

MariusMinu A scris:

Depinde cum ai pus pestii

dar si cum ai curatat materialul filtrant!

Re: Ajutooorrr!!!!!

Filtrul nu l am spalat, cel extern, de mai multe luni...

Mihai - 0723718326

10

Re: Ajutooorrr!!!!!

Au murit 10 discusi intr-o saptamana! Ceva gresit tot ai facut!

PS: Ce inseamna "In ultima saptamana mi au murit aprox 10 discusi" nu esti sigur cati au murit? Unul dintre ei a murit doar pe jumatate lol

Re: Ajutooorrr!!!!!

pai... a murit unul mai maricel si 8 sau 9 micuti de cca 3-5 cm..

Mihai - 0723718326

Re: Ajutooorrr!!!!!

chiar acum am pus in filtru 2 litrii de substrat pro eheim... si e tulbure toata apa.:( ce altceva ar trebui sa mai fac?

Mihai - 0723718326

Re: Ajutooorrr!!!!!

Am facut si test iar din el reiese ca: no3 cam 50, no2 max 0,5, kh 6, ph 7,5, cl0,8

Mihai - 0723718326

Re: Ajutooorrr!!!!!

Vai ca mi se ridica parul numai cand ma gandesc la "mi-au murit 10 discusi in ultima saptamana"  sad ... De unde ai cumparat discusii? Ce conditii au avut inainte? Ce mancare le dai, ca la 3.5 cm sunt cam micuti si sensibili...
De exemplu ai mei "vechi" sunt din Cehia de la un tirist smile) care i-a tinut ca pe porci, am facut toate greselile posibile pe ei, de la deciclat acvariul la umplut acvariul cu apa rece (nu am sesizat ca dintr-o data s-a oprit apa calda) si i-am adus de la 30 de grade la 20 in cateva minute. Zaceau toti pe fund ca morti si si-au revenit.
In schimb ce noi de la Stendker am sunat si mi-a zis direct ca daca ii vreau trebuie sa le pun apa de osmoza sau cel putin filtrata prin ceva filtru cu carbon si vata (ca un aparat de osmoza), mancarea mi-au dat-o tot ei pentru ca nu se ating de fulgi, spre deosebire de ceilalti care mananca si alge daca trebuie  lol
Acum cu acvariul nou de nevoie a trebuie sa ii pun direct in apa noua inacvariu care mirosea inca a silicon, evident s-a albit apa si fac schimburi de apa zilnic de sambata incoace si deja s-a ameliorat situatia.

15

Re: Ajutooorrr!!!!!

Dupa parerea mea  in momentul in care ai pus cei 2 l de material filtrant nou tot deodata s-ar putea sa deciclezi si mai tare acvariu.Totusi ce filtru extern ai?La  acvariul tau ti-ar trebuii oleaca de filtrare....

Calitatea se plateste!

16

Re: Ajutooorrr!!!!!

Tudor103 A scris:

Dupa parerea mea  in momentul in care ai pus cei 2 l de material filtrant nou tot deodata s-ar putea sa deciclezi si mai tare acvariu.

   Deci, dupa ce a mai adaugat material filtrant... a deciclat acvariul? smile

mirceajifcu A scris:

Ce conditii au avut inainte?

   Mare vorba asta smile

Re: Ajutooorrr!!!!!

Azi am desfacut filtrul extern, un jbl.. un pic mai mic decat capacitatea acvariului... Si am scos buretii din dotare si am adaugat 2 litrii de substratpro, si am schinbat si carbunele acvtiv..daca tot am umblat in el... Ideea topicului era cu totul alta..  doar ca. Probabil nu m am exprimat eu suficient de bine... Nu este primul acvariu.. si eu zic ca stiu cateva lucruri elementare... Mai am unul de 80,180,200,240 litrii, cu pesti... In afara de cele pt carantina... Ma gandeam ca daca apelez la cei mai invatati decat mine..imi voi rezolva problema mai repede si mai simplu.. plus ca cu discusii nu sunt foarte familiarizat. Mi au murit deja multi...sper sa ii pot salva pe cei care au rezistat pana acum...

Mihai - 0723718326

Re: Ajutooorrr!!!!!

Tocmai ca nu esti familiarizat cu discusii,care sunt niste pesti mai deosebiti,ar trebui sa fii mai comunicativ si sa oferi niste detalii tehnice pentru ca,colegii ,,mai invatati'',sa iti poata da niste raspunsuri la obiect !!!
Ori din felul in care abordezi problemele,reiese un aer de ,,superioritate",ca sa nu ii spun altfel...
Si poti sa te superi pe mine  lol

marian37

Re: Ajutooorrr!!!!!

Scopul nostru, al tutror este sa facem schimb de experiente, idei, pareri...nicidecum sa ne suparam unii pe altii..asa ca asta iese din.discutie.
Tocmai pt faptul ca e prima serie de discusi pe care o am, am apelat la varianta asta de a cere cateva pareri ale colegilor..  de fiecare data cand am avut probleme cu pestii..din diferite motive, am stiut ce sa le fac pentru ca aveam experienta cu specia respectiva, dar asa cum ai spus si tu, discusii sunt mai speciali....
Daca e vreun detaliu pe care am.omis sa il prezint... Nu am facut o intentionat.
Am nevoie de niste sfaturi de la cei cu mai multa experienta in discusi, poate asa reusesc sa ii tin in viata pe cei pe care ii mai am.

Mihai - 0723718326

Re: Ajutooorrr!!!!!

Ti-as zice sa incerci cu schimburile de apa, dar din moment ce nu stii daca au fost tinuti in apa de osmoza sau in apa de la robinet si aia e periculos dar totusi daca respecta cat de cat normele legale, nu ar trebui sa fie mai rea ca cea pe care o ai in acvariu. Ar trebui sa afli de la crescator parametrii apei si ce fel de apa punea in acvariu / ce mancare le dadea daca vrei sa ai o sansa sa ii tii in viata.
Nu tre sa te superi pe nimeni decat pe tine ca te-ai grabit cu discusii in acvariu nou fara sa te informezi despre ei, noi restu incercam, mai diplomat sau nu, sa te ajutam cat putem in lipsa de informatii mai detaliate.