1

Subiect: Ca de obicei...Un nou incepator.

Salutare tuturor...Eu sunt Marius din Bucuresti
Am 1 acvariu de 60 l
- filtru FANFILTRE (FAN-2 PLUS)
- pompa de aer..APS 100 ,,Tetratec
- incalzitor aquanel 75
  neon nu am pt k am acvariu simplu dar folosesc o veioza mica din aia din comert smile
  Pestisorii...
1 scalar
2 xipho (pereche)
2 guppy (pereche)
2 gurami
4 sanitari 3 albino si 2 negrip
5 neoni,,aveam 6 defapt si am gasit 1 mort cand am scos apa (20% cam la 3-4 zile cand e buna apa de la robinet wink) sper k nu are nimic dak o las mai mult de 48 de ore big_smile )asa,,,si am citit pe net k sanitari (cei negri) papa nenoi mai micuti noaptea
Eu am facut cicalarea cam o sapt si ceva si am folosit si easyBalance si la o saptamana am pus 3 sanitari, am mai stat 3 zile si am adaugat si ceilalti pestisori...bine nu toti odata intr-un interval de 2-3 zile,,,pe rand asa big_smile ,,,
Plantele le am artificiale k am zis sa nu ma complic fiind incepator dar k substrat am nisip fin si deasupra pietricele din alea granulate  colorate (albastru, mov, roz, rosu, alb,,,etc )si inca un strat de pietricele mai mari tot colorate (mov si portocaliu),,,dar le-am scos k am observat k sanitari albino ereau pe burtik mov
Ca decor am o buturuga sau ce e aia smile) si un fel de castel,,,,o sa adaug si niste poze
Si inca ceva...momentan nu stau in Bucuresti si avariul il am la tara undeva la 45 de km de Bucuresti spre Giugriu...si apa e put si am observat k apar niste pete albe pe marginea avariului ,,,o fi prea calcaroasa? bine am hidrofor nu o iau din put direct k banuiesc k si hidroforul are un filtru smile
De mancare le dau teramenu si tetramin fulgi dar e aceasi chestie...
Toate cele bune

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

2

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

Salut si bine ai venit

Sper sa nu-ti sara lumea in cap ca ai decoratiuni artificiale pe-acolo roll ai putea oricum sa le inlocuiesti cu plante naturale sunt destule care nu sunt pretentioase. S-ar putea ca apa sa aibe mult clor, poti incerca cu aquatan de la sera.
Acum am zis si eu o idee, tu faci cum crezi pana la urma, tu stii la ce nivel vrei sa ajungi smile
Bafta.

3

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

Salut.Pietrisul colorat nu este indicat,pune pietris natural 2-3mm diametru daca vrei sa fie placut ochilor si sa ai un colt de natura.La fel si cu castelele,plantele din plastic,poate se ranesc pestii.... wink Apa din puturi si fantani este in general calcaroasa si asta nu le place pestilor tai.Scalarul nu are ce cauta acolo mai ales ca este si singur.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

4

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

Da stiu k nu snt prea bune pt pesti,,,,dar na,,,am zis sa nu ma complic..dar sau acomodat pestisori smile)
Deocamdata cu pestisori nu am avut probleme in afara de neonul acela,,,
Nu-i nimic,,orice idee e buna primita wink

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

5

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

MARIVUS A scris:

Da stiu k nu snt prea bune pt pesti,,,,dar na,,,am zis sa nu ma complic..dar sau acomodat pestisori smile)
Deocamdata cu pestisori nu am avut probleme in afara de neonul acela,,,
Nu-i nimic,,orice idee e buna primita wink

Noi incercam sa-ti dam sfaturi si nu idei.....oricum faci cum vrei.....si in legatura cu ciclarea,ai pus prea repede pestii.Era mai ok sa pui intai 2-3 si apoi peste 4 sapt.restul.

Cele mai bune indicii despre caracterul cuiva sunt:cum trateaza pe cei care nu-i fac niciun bine si cum trateaza pe cei care nu pot riposta

6

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

salut...pietrisul colorat l-am scos(bn pe celcu granulatie mai mare) k din cauza la ala ereau colorati cory wink) ,,,si castelul si trunghui acela snt din ceranica,,,,eu zic k sunt bune acolo dorm toti pestisori wink) in afara de scalar....
deocamdata se inteleg toti nu am avut probleme,,doar cand i-am cumparat xipho (M) il ciupea pe scalar asta in pungulita dar in acvariu nu am probleme cu ei...si tot asa cand am luat neoni cu guppy scalarul ii alerga dar tot asa,,,s-au acomodat  toti acum...

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

7

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

bine asta e o poza cu pietrisul colorat:D acum am facut mici modificari

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

8 Editat de Avatar (2010-02-09 05:15)

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

Cred ca s-a referit la faptul ca am zis eu ca "e doar o idee" . Pe cat posibil evit sa dau sfaturi, cu toata cultura mea generala acumulata citind pe internet, reviste si discutand cu acvaristi cu adevarat experimentati, NU imi permit sa dau sfaturi decat din subiecte pe care le-am trait/experimentat.
Oricum, eu experimentez zilnic ca sa zic asa, momentan sunt la capitolul "chimia apei" , daca nu am fost bun la chimie prin scoli, uite ca acum stiu ce e ala fosfat monopotasic si ce rol are el in apa, stiu ce e ala potasiu si care e rolul lui in apa s.a.m.d, e uimitor de captivanta acvaristica din toate punctele de vedere. E un subiect care se poate discuta la nesfarsit fara a isi pierde valoarea, vedeti exemplul filtrelor, ciclarea, parametrii apei, bomba de CO2 etc, sunt cele mai comune subiecte care se discuta si cu toate astea, inca se fac topicuri cu aceeasi denumire sau inteles.
Si ca sa fac o paranteza amuzanta din cele 20 de puncte de la "Stii ca esti acvarist daca..." "Cuvintele precum “bomba de co2″, “ciclide”, “filtru”, “bacterii”, “gris” fac parte din vocabularul tau uzual."

E 2 noaptea si am chef de romane, ma scuzati cei care mai sunteti online   roll

9

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

MARIVUS A scris:

bine asta e o poza cu pietrisul colorat:D acum am facut mici modificari

Te-ai apucat la 2 noaptea de modificari ? lol si eu credeam ca sunt insomniac ca nu ma mai opreste nimeni din scris...

10

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

Am ''priceput'' si eu cate ceva tot asa dupa internet, reviste etc,,,dar ai dreptate in legatura cu sfaturile,,sa le dam numai dak le-am experimentat big_smile
smile) Nuu,,,,Doamne Fereste:)) cum sa fac asa ceva la ora asta,,,,abia mai vad sa scriu:)) aia e o poza mai veche,,,bn acum cateva zile smile

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

11

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

salutare si bine ai venit printre noi

in primul rand incearca sa scapi de pietrisul colorat,bineinteles daca vrei sa ai un acvariu care sa imite un colt din natura,daca nu..poti sa il lasi acolo,dar nu este bun pentru pesti
in primul rand se decoloreaza si colorantul ala nu cred ca e bun pentru pestisorii tai
si in al doilea rand,nu da bine la ochi
parerea mea
poti sa folosesti un substrat si sa treci la plante naturale ca ai alta satisfactie
tu ce faci acum la acvariu..schimbi apa si hranesti pestii?
eu cred ca o sa-ti placa sa ai plante naturale,sa le urmaresti cum cresc,sa mai rupi o frunza moarta,sa le mai tunzi etc
e si asta o satisfactie placuta..

dar ca sa ai plante naturale,iti trebuie si lumina buna si CO2

mai citeste pe forum despre substrat,plante naturale,in concluzie citeste cat se poate de mult

cu 50 ron cred ca poti sa iti faci un substrat bunicel,daca dispui de banii acestia,eu zic sa incerci
si plante mai gasesti la donatii,vanzari..

bafta in continuare si ape limpezi
si sa nu te superi pe constatarile mele

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!

12

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

da acum practic.. le schimb apa si ii hranesc
dar k sa pun alt subtrat tre sa scot tot ce am nisip+pietris si sa il pun pe cel care il cumpar ?
Aasta inseamna k tre' sa fac ciclarea iarasi nu ? sad si pestisori unde ii pun...k nu am unde
dupa cum am zis mai am o pereche de guppy si femela cred k tre' sa nasca k are burtik umflata si are si ceva negru pe unde ies fecalele...am citit k atunci ar trebui sa o mut in altecva k sa fete big_smile dar nu este prea mik la 2-3 cm sa fete ? zic si eu ,,nu stiu..
cu stima si respect

In viata risipim anii, iar la moarte cersim clipele...

13 Editat de merlin21 (2011-07-08 04:56)

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

:fmad

14

Re: Ca de obicei...Un nou incepator.

merlin21 A scris:

atat timp cat scoti filtrul si il pui sa mearga in continuare intr-un borcan mai mare sau alt acvariu, alaturi de pesti nu se intampla nimic. LA fel si apa incearca sa scoati cam 70% din apa si sa o pastrezi.
Ciclarea se face cu plante naturale.
Cumpara plante naturale, valisneria, elodea, nucus, cabomba si un pietris mai de granluatie mai mica, cu o culoare naturale.
Estetic vorbind, prefer sa nu ma pronunt. Intrebarea mea, tie macar, iti place cum arata?

aceeasi parere am si eu

Stiati ca: Un melc poate sa doarma fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame?!