1 Editat de efi_cojocariu (2014-01-04 15:00)

Subiect: ma poate ajuta cineva?

Salut!
Sunt nou pe site şi aş dori să primesc nişte sfaturi.

În urmă cu patru luni am primit câţiva guppy şi am început să mă ocup de ei.
Am un acvariu de aproximativ 60l  în care am  2curăţători, 11guppy, 2 platy şi 3caraşi(nu sunt sigur că sunt caraşi dar aşa mi sa spus hmm ) . Ştiu că acvariul pe care îl am ii foarte mic pentru atâţia peşti.
Mă gândesc să îm-i construiesc propriul acvariu şi anume unul de 250l (100x50x50).
Voi ce părere aveţi?  :acv

Re: ma poate ajuta cineva?

Vai ce groaznic scrii, in ce clasa esti? Lasa-l naiba de acvariu si invaţă să scrii. Imi pare rau ca ţi-am raspuns aşa, dar....nu inţeleg ce scrii, ca să te pot ajuta.

Re: ma poate ajuta cineva?

mersi pentru sfat o să țin cont de asta pe vitor
eu locuiesc în austria și sunt in clasa a 8-a.

4

Re: ma poate ajuta cineva?

Salutare si bine ai venit!
Ideea e ca guppy si ceilalti pesti nu prea sunt compatibili cu carasii din cauza temperaturii apei si, in plus, carasii au nevoie de un volum mai mare de apa. Pentru un caras ai nevoie undeva la 50l.
Si daca esti la inceput si nu ai citit deja, iti recomand articolul acesta: http://www.acvariidevis.ro/articole/cic … n-acvariu/
Succes cu noul proiect!

P.S.: Sa te gandesti si la un filtru extern cu un volum mare de materiale filtrante si un debit bun daca vrei sa faci noul acvariu pentru carasi.

5 Editat de efi_cojocariu (2014-01-05 04:10)

Re: ma poate ajuta cineva?

îți mulțumesc foarte mult george. am aflat greșeala pe care am facut-o cu o zi înainte  hmm

Re: ma poate ajuta cineva?

câteva poze cu acvariu și cu pești care îi am.

7

Re: ma poate ajuta cineva?

Ai putea sa le dai de mancare o data pe zi sau la 2 zile (cat mananca intr-un minut) si sa faci schimburi de apa de 2-3 ori pe saptamana cate 10-15L. Si in acest acvariu poti pastra guppy + platy + sanitari, iar caraseii ii poti da. Piatra de aer pe care o ai nu e necesara in acvariul tau, simpla valuire a suprafetei apei cu ajutorului iesirii de la filtru este suficienta pentru oxigenare.
Sunt cateva articole foarte bune pe acest site si care iti vor fi de ajutor. Iar despre pestii pe care ii ai tot aici poti gasi la sectiunea pesti de apa dulce.
http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/
http://www.acvariidevis.ro/apa-dulce/pesti/
Succes si ape limpezi!

P.S.: Apa de schimb trebuie sa fie lasata cel putin 24h in recipiente neacoperite.

Re: ma poate ajuta cineva?

mersi o sa încerc să pun în aplicare toate sfaturile pe care mi le-ai dat smile

ce ii o butelie de co2 și la ce ajuta?
și ce îi un filtru extern și care sunt avantajele?

9

Re: ma poate ajuta cineva?

1. butelia de CO2 este, dupa cum spune si denumirea, o butelie care contine CO2 presurizat. Acesta este necesar pentru buna crestere a plantelor mai pretentioase.
2. filtrul extern este o canistra care filtreaza apa in exteriorul acvariului. Avantajul este ca nu ocupa spatiu in acvariu, are un volum mare de materiale filtrante si acvariul este mai estetic.
Dar nu cred ca o sa ai nevoie de butelie CO2 pentru moment. Mai important este sa te gandesti daca o sa iei/faci un acvariu separat pentru carasei sau ii vinzi/donezi si eventual o filtrare buna pentru ei.
Poti gasi informatii si cu functia de cautare a forumului sau a sitelui.
Spor la lectura! Cred ca poti afla multe informatii astfel.