21

Re: Ce ciudatenie...

Cred ca trebui sa citesti mai mult ,pana sa te apuci de acvariu marin .Daca tu nici macar nu sti ce este osmoza. lol  lol

22

Re: Ce ciudatenie...

Greu este sa intelegi ce spun....Eu m-am documentat timp de o;luna. In legatura cu acvariile marine.De chestia cu  osmoza nu am auzit.Dar am aflat ca masinaria asta purifica apa.Dar la ce imi trebuie osmozator daca eu pot tine apa in galeata 48 de ore??Daca gresesc;sa-mi spuneti.

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

23

Re: Ce ciudatenie...

Asta dupa ce mi-a zis Nuck am aflat de proces

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

24

Re: Ce ciudatenie...

paulet932 A scris:

Greu este sa intelegi ce spun....Eu m-am documentat timp de o;luna. In legatura cu acvariile marine.De chestia cu  osmoza nu am auzit.Dar am aflat ca masinaria asta purifica apa.Dar la ce imi trebuie osmozator daca eu pot tine apa in galeata 48 de ore??Daca gresesc;sa-mi spuneti.

Purificare nu insemana declorinare. Inseamna ca scoate toate particulele (cred ca sunt minerale si impuritati, precum si clor ) din apa si ajunge aproape de H2O.

25 Editat de ionut_dt (2014-01-11 01:33)

Re: Ce ciudatenie...

Paule nu vreau sa fiu rau dar daca tu ai citit o luna despre acvariile marine si nu te-ai lovit de cuvantul "osmoza" inseamna ca trebuie sa mai citesti vreo cateva luni bune pana sa inveti cam ce echipamente iti sunt necesare.

Eu am citit vreo 2 ani si am umplut 3 agende cu informatii si tot sunt incepator.

Concluzia este: citeste-citeste si iar citeste, fa-ti un plan si apoi vi cu el si ni-l prezinti. O sa vezi atunci ca,colegii de pe forum o sa-ti spuna ce si cum sta fiecare nelamurire a ta.

26

Re: Ce ciudatenie...

Pai si impuritatile sunt nocive pentru pesti???Eu nu vreau un acvariu de tip recif;eu vreau acvariu Fish Only With Live Rock.

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

27

Re: Ce ciudatenie...

Paule!, sincer de 6 luni am mai scris pe forum (nici macar la topicul meu  :stupid  ) dar daca tu vrei acvariu marin intelege ca fara apa de asmoza (RO DI) nu ai cum. Cu pesti -fara pesti, cu corali-fara corali acvariul marin se face DOAR cu apa de osmoza.
Spre rusina mea si eu am inceput fara apa de oasmoza dar cu bunavoita colegilor de forum din vecinatatea mea am reusit vreo 3 luni sa fac schimburile saptamanale cu apa de la ei, pana mi-am cumparat un osmozor.
  Concluzia: apa de la robinet trebuie filtrata mai bine decat te-ai gandi tu, si asta se face cu osmozorul.

Ori nu am citit eu atent ,ori nu ai scis tu ,dar cat de mare vrei sa fie acvariul. Nu se compara unul de pana in 100L cu unul de 500L.

Re: Ce ciudatenie...

Scuze ca ma bag si eu in topic, deja nu mai pot sta indiferent.
Asi dori sa il intreb pe Paul daca el ar folosi apa din closetul sau pentru baut, stiu ca este o comparatie foarte dura insa foarte asemanatoare, din pacate acvariul de apa sarata fara osmoza ne se poate.
Acum in acvariile mele de carantina folosesc cam atat:
-apa de osmoza
-sare marina
-pompa de valori
-incalzitor (daca este nevoie)
-racitor (atunci cand este nevoie)
-iluminat pe led
-termometru

Acesta este un minimum necesat pentru a creste pesti de apa sarata,
ca si decor eu folusesc decat cateva pietre pentru a le creea spatii de siguranta, nu am spartura de coral pentru a fi mai usor de sifonat, tinand cont ca sunt acvarii de carantina.

Fara acest minim iti recomand sa lasi acvaristica de apa sarata pe mai tarziu.
Ca si experienta am cam 7 ani de acvaristica marina, cateva zeci de importuri poate chiar 100, si aproape 40.000-45.000 litri de apa sarata in intretinere.
Si credema ca mai am multe de invatat in acvaristica marina.

Iti doresc succes.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

29

Re: Ce ciudatenie...

Pai mai am de invatat multe ;dar Acvarii De Vis si Ionut  acvariul meu este de 44 litri.Experienta in acvaristica am (cea dulcicola) desigur.Tata a avut un acvariu cu discusi timp de mult timp (in timpul asta ;zeci de litri schimbati) .Plus ca mai am un acvariu dulcicol cu broscute in constructie.Experienta avem;dar cat traieste ;omul invatainvata.Apropo un osmozor poate fi si Home Made sau trebuie cumparat ??Pana mai strangem mai multi banuti trebuie sa ma apuc de "invatat" :fbr

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

30

Re: Ce ciudatenie...

Poti sa iti cumperi pe bucati ,sau il ei gata facut .Dar nu il poti face Home made.Cauta si tu Osmoza Inversa si iti faci o idee ce face  big_smile

31

Re: Ce ciudatenie...

Sunt scumpe ;nu??Spune-mi si mie cel mai mic pret

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

32

Re: Ce ciudatenie...

aici are un coleg despre care ceilalti colegi vorbesc de bine:
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … varistica/

33

Re: Ce ciudatenie...

Cam micut acvariul de 44L. Daca citeai mai intai despre acvaristica marina vedeai ca acvariul cu cat este mai mic( sub 50L )este mai greu de stabilizat/daca nu ai ceva experienta.

Tu te sperii de pretul osmozorului( cel mai ieftin undeva pe la 350 lei) dar el este cam singurul aparat comun pe care-l avem cam toti acvaristii marini sau proprietari de acvarii cu apa sarata  big_smile  .  Nu conteaza daca ai acvariu de 44L sau de 500L ca tot acelasi sispem de osmoza folosesti. Restul echipamentelor ar trebui sa te sperie ( pompe de valuri, skimmer, lumina, reactoare, pompa de recirculare,ect).
Cred ca ai auzit de "piatra vie", la prima vedere este un bolovan pur si simplu dar in acvaristica marina este la fel de important ca si osmozorul. Uita-te pe net si vezi cat costa. La cat de bulversat ai fost de pretul osmozorului piatra asta sigur o sa te sperie.

Numai bine , Ionut.

34

Re: Ce ciudatenie...

Ce este osmoza?

Osmoza este un proces fizic urmare tendinţei de egalizare a concentraţilor a două soluţii de concentraţi diferite prin trecere a moleculelor  din soluţia cu concentraţie mai mică în cea cu concentraţie mai mare printr-o membrană semipermeabilă (fenomenul de produce în natură).

Osmova inversă are loc atunci când asupra membranei se aplică o presiune, terecea molelulelor de apă având loc în sens invers fenomenului natural. Astfel se ajunge la o soluţie din ce în ce mai slab concentrată, ajungând la o molelulă de apă fără nici un fel de impuritate fizico-chimică - se obţine apă pură sau cel puţin apă cu un foarte înalt grad de puritate. Practic asta face "osmozorul" - o denumire improprie dată filtrului care realizează această "apă pură".

distilarea şi deionizarea realizează şi ele eliminarea impurităţilor din apă, dar prin alt procedeu.

exită păreri potrivit cărora prin combinarea osmozei inverse cu deionizarea se obţine apă cu concentraţie de puritate de 99,9%


De ce îţi trebuie apă de osmoză la acvariu marin?

Asigură o apă pură înainte de adăugarea sărurilor speciale destinate întreţineri unui acvariu marin.

Faptul că stai cu apa în butoi 48 de ore sau mai mult nu te ajută cu nimic în obţinerea unei ape impure (dacă insişti s-ar putea să iasă o broască :frog ), nu timpul purifică apa.

Cel mai ieftin filtru de osmoză inversă nu cred că este mai puţin de 250 ron, preţul lor este dat atât de microorificiile membranei cât şi de cantitatea de apă pe care poate să o realizeze în 24 de ore.

PS. În situaţia în care ai avut o pereche de discuşi care depunea în acvariu despre care tot vorbeşti, poate că ar trebui să te gândeşti de  nu au apărut niciodată pui - ei bine una dintre condiţii era că depunerea nu se realiza într-un mediu cu apă de osmoză (pe lângă alţi factori) ... valabil şi la peştele neon şi alte specii de apă dulce ... asta aşa ca să şti că apa de osmoză face bine şi la dulce

35

Re: Ce ciudatenie...

Ai dreptate....Purifica apa .Cred ca o sa incep sa iau notite de maine sa calculez centima cu centima si sa va ce pret imi iese..Dar pana la marin mai am ceva de invatat. :ang

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

36

Re: Ce ciudatenie...

Daca de exemplu ;nu cumpar sare marina de acvariu si cumpar sare de mare neiodata naturala ce se intampla??Tata si-a pus intrebarea si vrea sa vada daca e posibil si fara sare "speciala" :stupid .

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

37 Editat de octavian (2014-01-13 01:11)

Re: Ce ciudatenie...

paulet,deja ma zgarie la ureche,sincer...
pai,referitor la osmoza nu e nevoie ca cineva sa iti zica,referitor la aparatura necesara,iar nu este nevoie sa iti spuna toti ca ai nevoie,ti-am zis,sunt o gramada articole si o gramada de topicuri facute de incepatori ca tine...totusi eu nu am vazut incepator in acvaristica marina care sa intrebe:vreau sa imi fac acvariu marin;ce e aia osmoza?!
fara suparare,dar nu se face acvaristica asa...
acum,ai spus ca ai avut acvariu cu discusi,detinut de tatal tau,si zici ca tu ai experienta...pai chiar ai experienta?!in primul rand cred ca orice crescator de discusi pasionat trebuie sa stie ce e aia omoza,pentruca cu ajutorul ei se inmultesc discusii...stiu,nu e nevoie de osmoza daca nu vrei sa ii inmultesti,dar daca zici ca ai avut discusi si ai fost pasionat de acestia imposibil sa nu sti ce e aia osmoza...fara suparare,dar asta a ta nu e experienta...
sau,referitor la experienta,zi-mi si mie mai multe de fostul acvariu,volum,dimensiuni,substrat,pesti,filtrare,iluminare,schimburi de apa,hraniri,etc...asta e pentru minne ca sa ma conving ca merita sa te ajut,sa ma conving ca macar ai habar de ceva(fara suparare).

http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … n-minimal/
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … ra-racire/
daca si dupa materialele astea doua(pe care 1000% nu le-ai citit)mai ai nedumeriri,ma las de acvaristica(glumeam,adica tu sa te lasi lol

referitor la osmoza,eu sunt convins ca merge si fara,dar cu solutia de la seachem numita primo pusa in doza dubla(pentru mai multa siguranta) si cu sare de calitate..multi o sa zica altceva,dar eu sunt ferm convins ca este cum zic eu(asta pentru cresterea pestilor,ies din discutie coralii sau altele),fiind asigurat de doua persoane mult prea importanta(pentru mine).
referitor la sare,ea nu este doar sare,ea mai contine si minerale si altele care sunt scoase din apa datorita apei de osmoza...adica apa este luata,este trecuta printr-o membrana destul de subtire astefel incat sa treca doar apa pura,restul fiind aruncate la canal...apa pura nu este buna nici macar de baut,ea trebuie remineralizata,ceaa ce face sare,intr-un acvariu marin
bafta

38

Re: Ce ciudatenie...

Nu am inmultit discusi niciodata. :stupid Si nici nu ne-a interesat inmultirea lor.Noi ne-am   interesat de cum traiesc ei ca sa simta ca acasa.Tatal meu  e cam secretos in general si nu mi-a spus de osmozator cu totusi ca il avea :stupid .Aaa deci osmozator are legatura cu sarea!! :sok

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

39

Re: Ce ciudatenie...

paulet932 A scris:

Aaa deci osmozator are legatura cu sarea!! :sok

   Nu lol  :stupid

40 Editat de miloaleko (2014-01-13 19:01)

Re: Ce ciudatenie...

Salut paulet932,

    Urmaresc acest topic si cred ca incerci sa-i enervezi pe ceilalti cu raspunsurile sau intrebarile tale, dar daca ai 14 ani poate este asa din cauza varstei si vitezei de a riposta/raspunde fara a gandi foarte mult.
Nu pot sa cred ca de cel putin 20 de ori ti-au spus diferite persoane sa citesti una si alta si tu imediat vii cu o intrebare care sa dovedeasca faptul ca nu ai citit nimic si ca nici n-ai de gand s-o faci.  Si e bine sa citesti, nu numai pentru acvaristica, ci si pentru tine, ca sa poti pune cratima unde trebuie si altele. Acum ti se pare ca nu conteaza, dar cand va conta va fi prea tarziu, asa ca uite si eu iti dau un sfat prietenesc: sa te apuci de citit in cazul in care nu vrei sa-ti bati joc de pestii si de banii.


In alta ordine de idei, interesanta poza ai in avatar. Imi place smile Nu stiu de ce cred asta, dar mi se pare identica cu a mea si cred ca ar fi mai interesant sa pui o poza care sa te reprezinte pe tine sau pe acvariul/pestisorul tau si nu pe  al meu   :scool  Spre exemplu pune o poza cu niste pesti de marin, ca tot iti doresti... 

Spor la citit si iti doresc un acvariu marin superb in ceva timp si fara intrebari de genul: de ce trebuie filtru in acvariu marin.  :fok