41 Editat de octavian (2014-01-13 20:43)

Re: Ce ciudatenie...

paulet,exact asta am spus si eu,ca nu cred ca v-a interesat inmultirea lor,dar chiar daca nu te interesa tot trebuia sa ai habar de osmoza...asta o spun pentru ca ai zis ca ai experienta(ceea ce nu ai dovedit,fara suparare).
si daca zici ca tatal tau avea habar de osmoza si tu nu,probabil ca e la fel si cu experienta,el are si tu nu :- plus ca daca zici ca tatal tau e mai secretos tin sa cred ca experienta tinde spre 0(te rog sa ma ierti,dar asta e strict parerea mea,care cred ca si asa nu conteaza,la fel ca a celorlalti)
daca nu ai vrut sa zici nimic de fostul acvariu macar o poza vrei sa pui?!
tot m-am tinut sa iti spun,tu ai o pasiune pentru acvaristica in general,si de curand te pasioneaza cea marina...sa iti spun ceva,si eu sunt pasionat de acvaristica,si cred ca prin orice oras am trecut am  luat la rand toate pet-shopurile pe care le-am stiut,si m-am interesat si daca mai sunt vreunele de care nu stiu...pierdeam si cate doua ore prin bucuresti,avand in vedere ca sunt din ploiesti...si tu ai aflat de la mine de un magazin de unde poti sa afli foarte multe informatii si poti sa vezi pesti de apa sarata live si tu imi spui ca nu e prin zona ta,e mai departe de tine...pai scuza-ma...

miloaleko,poza chiar e de la tine din acvariu?!foarte tare,se pare ca ai admiratori lol  lol  lol

paulet,ce zici de ciclide africane,iti iei cateva mai colorate intr-un acvariu de vreo 200l?!ciclidele africane sunt printre cei mai colorati pesti de apa dulce(daca nu chiar cei mai colorati) si sunt foarte asemanatori cu pestii de recif,cu o lumina actinica alb cu albastru o sa ai o copie fidela a unui acvariu de recif...sunt multi care au ajuns la ciclide datorita pasiunii pentru saratel,chiar un prieten de al meu...

uite aici niste poze cu fostul meu acvariu,si zi-mi ce parere ai,dar tine cont ca pestii nu erau inca maturi cu culorile dezvoltate complet si aparatul nu a scos adevaratele lor culori

P.S.acum am citit,tu ai avut osmozor(asa se zice) chiar in casa si nici macar nu ai stiut...pai eu chiar te sfatuiesc sa te apuci de marin,poti sa te duci deja sa iti cumperi piatra vie ca experienta ai deja prea multa lol  lol  lol  lol  lol  lol

42 Editat de paulet932 (2014-01-14 00:13)

Re: Ce ciudatenie...

Pe atunci eram mic  :stupid .Aveam vreo 4-5anisori .Plus ca pe deasupra nu am avut cu ce sa fac poze :fcry .Stiti vremea aia cu telefoanele vechi lol Fostul "nostru acvariu "continea:Niste pesti maro mici care se comporta ca neoni care se numesc arlechini rasbora;niste cardinali (parachidon alxerodi)sau cum so numi el si 4discusi(unu diamond si altul dungat ).Tata ia numit pe doi dintre ei Oggy si Molly.Era un acvariu tematic(amazonian)si tin minte cand am avut 7 ani ;la si dat :fcry .Pozele s-au pierdut totusi .La varsta aia vroiai sa stiu ce stie un om de stinte??Daca vrei sa ma crezi bine daca nu este iarasi bine.Si ce este cu ciclidele africane??La 44 litri se bat ca chioarele animalele alea lol

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

43

Re: Ce ciudatenie...

Frumosi discusi dar acvariul fara substrat este un dezastru.Se va dezechilibra echilibrul bacterial si stiind ca discusii sunt bolnaviciosi ;mor repede din cauza faptului ca trebuie sa mentii parametrii la acelasi nivel.Mult succes in cresterea lor.Eu ma indrept catre partea mai sarata a hobyului. :crap

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

44

Re: Ce ciudatenie...

Uite o poza eram pe calculator atunci ;dar nu stiam de ele.Poza era cu putin timp inainte sa il vand

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

45

Re: Ce ciudatenie...

paulet932 A scris:

4discusi(unu diamond si altul dungat ).

   Asta e epica... lasati copilul in pace lol

PS: Nu mai spun ca in poza apar vreo 12 lol lol

46

Re: Ce ciudatenie...

Da, chiar e acvariul lui... si e pus la expozitie, au scris si pe realitatea despre el:
http://www.realitatea.net/expozitie-ine … 18946.html

47 Editat de Ancistrus (2014-01-14 01:07)

Re: Ce ciudatenie...

Moaama... i-as da in judecata pe astia de la Realitatea lol

LE: Păuleț, lasa saratele pe mai tarziu (pe la 18-20 ani)! Momentan eu zic sa incerci sa intretii 5-6 guppy macar o luna, dupa care poti trece la xipho... dar, in nici un caz acvariu de apa sarata :fok

48

Re: Ce ciudatenie...

Bai am mintit :fcry  nu-i bine sa mint dar vo spun ;nu-i poza mea:))))Aveam o poza de fundal de anu trecut si am zis ca prostu'ca-i acvariul meu ca tare mult semana cu el(discusii;neonii;plantele si decorul).Aveam vreo 3-5, discusi pe acolo .Va dati seama ca de la 7 ani l-am dat  si acum am 14 ani:))))))
Nu mai tin minte

"Incercare?Nu exista incercare...Exista doar a face si a nu face"-Yoda

49 Editat de Yzy (2014-01-14 10:36)

Re: Ce ciudatenie...

paulet932 A scris:

Frumosi discusi dar acvariul fara substrat este un dezastru.Se va dezechilibra echilibrul bacterial si stiind ca discusii sunt bolnaviciosi ;mor repede din cauza faptului ca trebuie sa mentii parametrii la acelasi nivel.Mult succes in cresterea lor.Eu ma indrept catre partea mai sarata a hobyului. :crap

Da intradevar discusii sunt pretentiosi ... e mult mai usor cu un marin ca nu e pretentios de loc, parametrii nici nu conteaza ....... :sok

"When you reach the end of your rope, tie a knot in it and hang on."

50 Editat de octavian (2014-01-14 16:29)

Re: Ce ciudatenie...

Alexandru,pe langa faptul ca nu esti sincer cu noi nu esti nici fata de tine si aici ma refer la faza cu experienta care tie iti lipsteste in proportie de 98%(cu indulgenta).noi,acvaristii,numim "experienta" faptul de a avea in intretinere directa un acvariu,de a cunoaste lucruri in domeniu nu ca niste oameni de stiinta dar foarte aproape de acestia de a cauta si cerceta in domeniul acvadistica,nu doar faptul de a avea un acvariu in casa.ca asa baiatul meu de 1,2 ani are si el 1,2 ani de experienta sau sotia mea care nu suporta ca "pierd timpul" la acvariu si de aia nu ii place si nici nu a prea interesat-o acvaristica pun pariu ca stie mult mai multe decat tine.de exemplu stie sigur ca discusii se cresc muuult mai usor(de fapt pana la 4-6 cm daca nu mai bine se tin numai) intr-un acvariu fara substrat,steril.se pare ca experienta ta nu prea se "pupa" cu a mea.
Sa iti spun altfel,mi-a placut la tine ambitia,numai ca acum am descoperit ca e o ambitie prosteasca.sa iti spun de ce te-am tot intrebat si tu te-ai ratoit la mine:am tot sperat ca ai habar de ceva dar m-am lamurit ba inca chiar destul cu atitudinea ta.
Mai ai o singura sansa de izbanda in proiectul tau:banii.trebuie sa realizezi ca banii pe care ii bagi in acest proiect sunt/pot fi niste bani pierduti,deci daca vrei joaca si ai bani cu care nu ai ce face,poti linistit sa te apuci de treaba.si mie si la toti de aici cred ca ne-ar placea sa avem bani sa ne jucam cu ce vrem si cand vrem,dar in viata nu poti avea totdeauna ce iti doresti,dar si asa viata e frumoasa .itie ti trebuie in jur de 1500 lei pentru un proiect destul de low cost,asta cu ceva experienta in domeniul magazinelor.ai banii astia disponibili si esti dispus sa renunti la ei?!

51

Re: Ce ciudatenie...

octavian A scris:

itie ti trebuie in jur de 1500 lei pentru un proiect destul de low cost,asta cu ceva experienta in domeniul magazinelor.ai banii astia disponibili si esti dispus sa renunti la ei?!

   Eee are...

paulet932 A scris:

As vrea sa cumpar piatra vie la pret acceptabil  sau sa mi se doneze .

lol

52

Re: Ce ciudatenie...

Se pare ca avem un nou cabotin pe forum. Macar nu se plictisesc baietii  wink , sper sa ramana totul intr-un ton civilizat, si poate tanarul pestisor va invata cate ceva si ne va incanta privirile in viitor.

O zi faina si spor la discutii cu sau fara poze copiate la mana a-2-a  :stupid

Multi vad, putini cunosc !