Subiect: Salut!

Dupa ceva pauza (niste ani buni !), am revenit la dragostea din adolescenta, acvariul. Ma numesc Dan, locuiesc in Mogosoaia si de aproape 3 luni mi-am reinceput hobby-ul. Pentru inceput, am un nano de 20 de litri cu 4 rasbora heteromorpha si 15-20 rcs. In celalat, de 63 de litri, am incercat un amazonian cu o pereche de ramirezi, 13 tetra cardinal (axelrodi) si 4 otocinclus affinis. Zilele urmatoare voi pune si cateva poze, pana atunci, ape limpezi tuturor!

Re: Salut!

Salut si bine ai venit! Asteptam poze  :apl

3 Editat de sefer jesirah (2014-01-07 17:20)

Re: Salut!

Daca pozele sunt de 3 mb si chiar mai mari, se pot pune? Am incercat de 2 ori cu o poza de 3mb si....

4 Editat de MariusMinu (2014-01-07 17:42)

Re: Salut!

Eu le trec prin paint si raman mai mici (banuiesc ca se pierde si din claritate) din 4 mega raman max. 2 mega. Poti umbla si din setarile aparatului...nu e musai sa faci la rezolutie maxima...am mai pus eu unele mari cat un cearsef  lol In schimb ultimele poze descarcate de mine au 0,5 mega (dupa ce le-am trecut prin paint)...Oricum poti incerca si asa cum sunt ca poate merg...
Se pare ca nu...
Dai click dreapta pe poza>> open with paint>>alegi din butoanele de sus >>file>>save as (scrii denumirea care vrei sa i-o dai...este o fereastra in partea de jos, tot de acolo alegi format >>JPG) >>alegi unde sa le puna>> desktop (este in laterala stanga)>> safe. O gasesti pe ecran. Pana acum faceam vreo 5 lol Sper ca ai paint neutral

Re: Salut!

Deocamdata, cateva din cel de 63. Nu-i cine stie ce, da' e al meu si-mi place! Si imi iubesc copiii din cresa!  big_smile

Re: Salut!

Salutare si bine ai venit alaturi de noi  :sok

Re: Salut!

Salutare.Bun venit amigo.

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

8

Re: Salut!

Salut bine ai venit, restul pozelor cam pe cand.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: Salut!

Dupa ce terminam capacu'!

10

Re: Salut!

Salutare Dane! Bine ai venit! Unde ai fost? lol

Re: Salut!

lol  lol  lol

marian37

Re: Salut!

Chiar asa! Ce caut eu in viata mea?  lol

13 Editat de sefer jesirah (2014-08-20 21:42)

Re: Salut!

Christmas yyeehhh !!! Anu' asta, mosu' vine mai devreme!  :pls

Re: Salut!

De s-ar incarca si poza.... :pls

Re: Salut!

Intr-un final, cu al 6-lea trec in liga urmatoare.  lol
Acvariu Eheim 100x40x50
Capac modificat, 4x39 T5 -Osram 830
                                          -Giesemann Aquaflora
                                          -Giesemann Midday
                                          -Osram 865
Filtru extern JBL 901GL-1 sertar Siporax
                                       1 sertar Micromec
                                       1 sertar buretele original din filtru
Burete cu talpa ingreunata JBL, pompa aer Tetra
Eheim Skim 350
Substrat: 2,5 litri JBL AquaBasis
               18 litri spartura de roca vulcanica
3 radacini vita de vie, o radacina de.... care a stat toata vara in butoi la murat.
Roca vulcanica, diferite dimensiuni...niste bucati.  lol
De 5 zile am inceput ciclarea, o fac fara lumina, am 8-9 melci pomacea, puiuti.
Urmeaza:
- filtru extern Eheim, nu sunt inca sigur de model, pe care voi pune si instalatia co2 care momentan functioneaza cu ex700 pe alt bazin.
- dispare, dupa perioada de ciclare, buretele cu talpa ingreunata.
- peste 10-14 zile, plantele.
Am omis: siporaxul din filtru extern provine dintr-un alt filtru in functiune, iar buretele cu talpa ingreunata a functionat in alt acvariu. Asta sper sa-mi ajute ciclarea, nu vreau sa folosesc ,,chimicale''. tongue
Revin cat de curand cu poze, pentru critici, propuneri, sugestii.....
Seara faina si ape limpezi!

Re: Salut!

Totul este provizoriu pana se termina ciclarea. Calitatea pozelor, denota fotografu' pasionat ce sunt!  lol

17

Re: Salut!

Pentru inceput pare ok , ce substrat folosesti?
La ce plante te-ai gandit?

Re: Salut!

Am scris in postul anterior (nr.15).  smile
Pe masura ce inaintez cu ciclarea si amenajarea, inchid alt bazin de 80l. Mare parte din plantele de acolo, vor ajunge aici. Respectiv, echinodorus, ludwigia, cabomba, hydrocotyle, valisneria, cryptocoryne si ceva moss pe lemne. La insistentele prietenului si colegului nostru de forum, AdrianB, voi incerca si ceva ,,gazon''.

Re: Salut!

Deoarece se apropie momentul introducerii plantelor, am nevoie de cateva sfaturi/pareri. Cele 4 neoane merg 2 cate 2, 2 Osram si 2 Giesemann. Cu care sa plec pentru inceput si ce perioada zilnica?

20

Re: Salut!

Arata bine, o singura remarca as avea dar o sa ti-o spun "in private".  :apl
Ce nisip fain aveti domnu'  :noroc