1

Subiect: Salut

Salut, numele meu este Paul, stau in Bucuresti; detin un acvariu de 126l, cu ceva vivipari. Pasiunea o am de la varsta de 8-10 ani, dar nu am reusit sa trec la fapte decat acum la 25 de ani smile
Acvariul este echipat cu filtru de 1000l/h, incalzitor 150W, pompa de aer tetra 150, plante, pietris 2-4mm, lumina stoc 2X18W dar in weekend urmeaza un ansamblu de 108W cu aprindere treptata saptamanal, lumina calda si rece( 2800-3000K respectiv 6000-6500K).
Momentan o sa atasez 2 poze k idee, facute in urma cu 2 saptamani...o sa actualizez in viitorul apropiat.

Va salut cu respect!

2

Re: Salut

La prima incercare nu s-au afisat pozele...

Re: Salut

Bine ai venit !!!

4

Re: Salut

Salut si bine ai venit.inca despre poze ce sa zicem ......
Schimba autocolantul cu unu simplu (negru,albastru) ca da mult mai bine,si mai vad acolo pe substrat in fata ceva ca un fel de piatra alba cu gauri,eu zic ca alea nu isi au rostul in acel acvariu

5

Re: Salut

Salut si bine ai venit.
Poti sa renunti linistit la pompa de aer,treaba cu aerarea o sa o faca plantele,plus ca acestea au nevoie de dioxid de carbon pentru buna crestere.
Si vezi ca 108 w la volumul acvariului mai ales daca nu ai nici o sursa de carbon este cam mult,foarte posibil sa dai in alge.e bine sa cresti cantitatea de lumina treptat si sa adaugi o sursa de carbon,macar o bomba sau macar macar easycarbo

6

Re: Salut

Salut Octavian,

Pompa de aer o aveam si are un oarecare design...o s-o mai tin pana adaptez noul set de lumini, dupa, cel mai probabil, o sa incerc o fantana de nisip cu ajutorul ei...
In ceea ce priveste lumina, o sa cresc treptat, saptamanal...si nici nu cred k o sa ajung la intensitate maxima...
Cat despre CO2, nu am, dar alimentez cu easy carbo in fiecare zi conform "prospectului":)...in viitorul apropiat o sa ma gandesc si la o instalatie CO2, cand stau mai bine financiar big_smile

Re: Salut

Bine ai venit Paul!

Paul A scris:

Pompa de aer o aveam si are un oarecare design...o s-o mai tin pana adaptez noul set de lumini, dupa, cel mai probabil, o sa incerc o fantana de nisip cu ajutorul ei...

   Adica ce-i faci... bagi piatra de aer in nisip, sau cum? Si o sa arate ca o fantana? big_smile

8

Re: Salut

Salut Ancistrus,

Nu chiar...un simplu search pe youtube "sand fountain aquarium"o sa-ti dezvaluie misterul...
Trb doar un tub de pvc cu un cot de 90 in care bagi piatra de aer...se formeaza un vortex ce absoarbe nisip+apa si il urca, ulterior deversandu-se si astfel formandu-se un ciclu, respectiv o fantana... wink

Re: Salut

Paul A scris:

un simplu search pe youtube "sand fountain aquarium"o sa-ti dezvaluie misterul...

   Ok, m-ai scos din ceață, frumoasa ideea! Sunt sigur ca o sa iasa ceva de vis ^:)^

10

Re: Salut

Dap, o sa-mi dau silinta:)
O sa postez poze la momentul oportun, dupa noul iluminat, respectiv fantana de nisip.

11

Re: Salut

paul,pompa de aer chiar daca tie iti place nu te ajuta deloc ,ba chiar te incurca cu cresterea plantelor...cand o sa iti bagi butelie ce o sa faci,o sa ti si pompa de aer?!

12

Re: Salut

Salut Octavian,

Initial nu prea aveam plante si aveam pompa, astfel a ramas...Pe parcurs o s-o scot, cel mai probabil si sigur cand adaptez noul sistem de iluminare, sambata. Aveam o mica temere avand si destui locatari ca nu fac fata putinele plante, cu lumina standard de 2XT8 18 W.
Oricum, mc de sfat.

Cu respect!

13

Re: Salut

Salut,

Am atasat ceva poze proaspete si nu numai..
Unele sunt de la inceputul vietii acvariului, iar ultimele in stadiul in care a ajuns dupa aprox 2 luni...
Nu va sfiiti sa comentati bune/rele...un sut in fund, un pas inainte.

Cu stima!

14

Re: Salut

O ciorbiță cu de toate... m-am conformat, nu m-am sfiit lol

15

Re: Salut

Mi-ar fi de folos daca ai si argumenta afirmatia facuta...

Re: Salut

lol  lol  lol

17

Re: Salut

E vreo epidemie de "stiinta" dar nimeni nu poate justifik?
Se pot intelege si astfel de cazuri smile

18 Editat de Ancistrus (2014-01-10 00:07)

Re: Salut

Ai pus pesti incompatibili din punct de vedere al chimismului apei, cam de pe toate zonele globului! Chestie care se numeste "ciorba"!
   Neonii cory si rasborele sunt pesti de apa moale usor acida iar viviparii de apa dura usor salmastra. Pestii astia nu pot fi tinuti in acelasi acvariu decat in cazul unei ciorbițe, cum am si spus de fapt!

Paul A scris:

E vreo epidemie de "stiinta" dar nimeni nu poate justifik?
Se pot intelege si astfel de cazuri smile

   Nu este epidemie de stiinta, ba chiar este penurie de cunostinte! smile

19

Re: Salut

ok, multumesc pentru sfat.

20

Re: Salut

:smoke  hmmm abstract big_smile
Welcome