1 Editat de george.r (2014-01-18 13:33)

Subiect: articol bolile pestilor si problema cu 2 pesti

Cautand despre parazitii intestinali ai pestilor, deoarece ma confrunt cu problema asta la 2 pesti, am gasit un site destul de complet despre bolile pestilor:
http://www.nationalfishpharm.com/diseases.html
Sper sa fie de ajutor si altora.
Problema este ca nu stiu daca exista la noi medicatiile indicate pentru fiecare boala, dar cred ca se pot gasi medicamente similare - care au aceeasi substanta activa.

2

Re: articol bolile pestilor si problema cu 2 pesti

Am cautat sa vad ce gasesc despre un produs numit Paracide-D sau despre Paracide-X (au un spectru larg si omoara parazitii in toate stadiile - din ce am citit, cu diferenta ca al doilea contine si un laxativ), dar nu am reusit sa gasesc ingredientele active.
Astfel revin cu rugamintea sa imi spuneti si mie daca stiti un antihelmintic/antiparazitar intestinal cu spectru larg, deoarece am citit ca cele mai multe nu omoara un vierme (a carui denumire nu o mai stiu) si in plus nu omoara nici celelalte stadii de evolutie.
Va multumesc anticipat!

3

Re: articol bolile pestilor si problema cu 2 pesti

Din ce am mai gasit pe forum si in alte surse as putea spune ca urmatoarele tratamente sunt printre cele mai bune:
1. Paracide-D sau Paracide-X omoara o gama foarte mare de paraziti interni (inclusiv camallanus), teoretic in toate stadiile - din pacate nu cred ca se gasesc la noi iar producatorul nu trimite international.
2. Zeemax - paraziti interni si externi, dar nu gasesc foarte multe detalii.
3. Febendazol - contra helmintilor, dozare: 25mg/kg-corp omogenizat in alimente, timp de 3-5 zile (din pacate cred ca e greu sa se faca o dozare corecta pentru pestii de talie mica).
4. Metronidazol - 50mg/kg-corp timp de 5 zile sau 7mg/L apa.
5. Decaris - o singura doza 50mg/o cantitate de mancare (nu am gasit o dozare mai exacta)
6. Zentel lichid - 30ml/200L.

Am ales doar aceste tratamente pentru o scurta prezentare, deoarece am inteles ca ar omori o gama mai larga de paraziti intestinali si nu numai si, in plus, cele mai multe pot fi dozate in mancare fara a dezechilibra acvariul prea mult.
Acum as avea rugamintea ca cei care cunosc destul de bine unul din tratamente sa imi spuna si mie daca a functionat corect, in afara de informatiile care sunt deja pe forum (le-am citit pe toate).
As dori si o recomandare, bineinteles. La mine este vorba de 2 puntius tetrazona maturi.
Multumesc anticipat!

4 Editat de george.r (2014-01-18 02:56)

Re: articol bolile pestilor si problema cu 2 pesti

Revin si eu cu rugamintea sa imi dati ceva indicatii cu privire la tratamentul a 2 puntius tetrazona maturi.
Situatia sta astfel:
Acvariu 126 L brut, filtru extern Jbl e901 GL, plante (cateva), temperatura 24°C, pH ≈ 7,5 , 2 schimburi de apa / saptamana a cate 20L, hrana de 2 ori / zi (1-2 zile pe saptamana primesc mazare/morcov/castravete).
De aproximativ 2 saptamani am observat 2 pesti care slabesc si, la cateva zile dupa asta, pot spune ca si culoarea corpului s-a "intunecat". Un alt simptom ar fi ca unul din cei doi pesti "pipeaza" aer de la suprafata dupa ce mananca (ca si cum ar cauta mancare in continuare) dupa care urmeaza cam 2 ore de inot fortat pentru a ajunge la substrat (apoi isi revine). Simptomul cu inotul la 45 de grade pentru a cobori in adancime apare ocazional si la celalalt peste bolnav + la inca unul care e mai mititel.
Un alt simptom la cei 2 ar fi ca au ajuns, pe langa faptul ca sunt slabi, si un pic "cocosati", in sensul ca intre aripioara dorsala si cap nu mai au linia dreapta ca inaine ci exista un mic unghi.
Asta seara am terminat tratamentul cu Metronidazol, care a fost astfel:
Ziua 1: 4 pastile / aprox. 110L; Ziua 2,3,4,5: schimb de apa de 30L + adaugarea dozei necesare si o doza minuscula la fiecare masa. In aceasta seara am incheiat tratamentul si am facut un schimb de apa, dar decat unul dintre pesti este ceva mai bine (parca a mai luat si el o jumatate de gram in greutate  :fok  )

Va multumesc pentru rabdarea de a citi acest post!  ^:)^
Astept indicatii in ceea ce priveste un eventual tratament.

P.S.: Pestii nu i-am separat, deoarece am considerat ca si acvariul ar trebui tratat si, in plus, tetrazona nu mananca deloc cand stau intr-un spatiu mic sau nu sunt in card.

5

Re: articol bolile pestilor si problema cu 2 pesti

Chiar nu vrea nici un cunoscator sa isi dea parerea?  :scry

Re: articol bolile pestilor si problema cu 2 pesti

Nu-mi place sa-i iau cuiva speranta, tocmai ce am pierdut 2 pesti cu simptome identice sad  sad in ultima faza inotau pe laterala :omfg I-am scos totusi din bazin de cum i-am vazut ca pipeaza si inoata haotic. Unul dintre acesti 2 pesti a stat departe de restul inca din prima zi de cand i-am luat. Din cate am citit (nu prea mult) aveau un parazit intestinal...mai multe nu stiu...se pare ca s-a transmis si la celalalt care era sanatos inainte. Eu zic sa-i treci in carantina pana te lamuresti asupra tratamentului :of Nu stiu sigur daca au acelasi parazit sau ce tratament vrei sa le pui dar grabeste-te...

7

Re: articol bolile pestilor si problema cu 2 pesti

Multumesc pentru idee... cred ca le pregatesc acvariul carantina, cu toate ca pentru tetrazona e un stres foarte mare sa stea izolati si intr-un spatiu asa mic. O sa le pun ceva ascunzatori macar, poate se simt mai in siguranta.

8

Re: articol bolile pestilor si problema cu 2 pesti

Revin cu noutati si intrebari...
De 24 h cei 2 pesti stau separati intr-un acvariu steril de 20 L net, temperatura 25.5 °C, pompa de aer, apa 50% din acvariul comun + 50% lasata 24 h. Am facut deja un schimb de apa de 5 L si o sa fac in fiecare zi un astfel de schimb. Deocamdata se comporta bine, mananca normal; singura problema a aparut la schimbul de apa, mai precis la aspirarea excrementelor, si anume un stres destul de puternic - s-a rezolvat cu intuneric 30 min.
Si intrebarea capcana: ce tip de paraziti ar putea fi la puntius tetrazona care au fost hraniti cu mancare pentru pesti / mazare congelata / castravete sau dovlecel crud - spalat bine in prealabil si decojit / morcov fiert?
Daca as avea raspuns la intrebarea asta, medicatia cred ca pot sa o gasesc apoi.

Re: articol bolile pestilor si problema cu 2 pesti

http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups/identifying-and-curing-fish-diseases

10 Editat de george.r (2014-01-21 12:40)

Re: articol bolile pestilor si problema cu 2 pesti

Multumesc, dar cunosc siteul...
Si mai stiu si ca sunt ceva paraziti intesinali, dar nu stiu cum as putea sa imi dau seama ce tip... Ideea e ca au "scaun" rapid (adica nu stau sa citeasca ziarul) si nu pot sa observ exact excrementele, dar nu sunt decat partial albicioase cele care sunt pe jos. Unul dintre ei a mai luat ceva in greutate (este aproape de forma normala). In acvariul de carantina le-am dat 3 mese/zi si observ ca nu mai pipeaza la suprafata (asta si pentru ca nu se simt foarte in siguranta sa stea mult la suprafata) => nu mai au probleme cu flotarea.