1

Subiect: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Salutare tuturor,

Sa descriem putin partea de hardware:
-> Acvariu dreptunghiular 80x35x40cm -> 112L brut
-> 1X incalzitor Aqua Szut 100W (venit in set)
-> Substrat JBL AquaBasis Plus 5L
-> Pietris/Nisip granulatie 2-4mm, suficient incat sa creeze stratul de 2-3cm peste substrat
-> Filtru extern JBL e701 (fara modificari la mediile filtrante)
Fertilizare:
-> Bomba Co2 (reteta bicarbonat + sare lamaie) si Easy-Life Profito
1 Bula Co2 / 2sec Difuzor JBL ProFlora Taifun P
8ml Easy-Life ProFito / saptamana - sambata cand se face putina curatenie
Fertilizarea este momentan oprita

Stiu, lipseste capacul nu am zis nimic de iluminat... imediat in randurile de mai jos
Capacul vechi
2x T5 24W
1x JBL Solar Natur Ultra 9000K; 550mm
1x Aqua-Medic Aqualine Plant Grow, 550mm

Capacul nou realizat de Bucur Gabos, cu multumiri inca o data:
4 neoane T8
1x - Osram 18W/77 T8 230V G13 FLUORA | 550 lm
1x - Osram 18W/880 T8 230V G13 SKYWHITE | 1300 lm
2x - Philips 18W SNOW WHITE 12000K G13 | 1050 lm

Programul actual de lumina este:
1:00-21:00 doar 2 neoane : 1x Philips si 1x Osram Skywhite, treptat voi creste lumina cu Fluora iar la final voi aprinde si ultimul Philips

Din cauza modificarilor aduse capacului, acvariul a fost iluminat timp de 2 sapt, doar in laterale de 2 becuri economice de 18W.

Problema este urmatoarea :
Dupa cum se observa, prin apa exita impuritati, chiar destul de multe.
Poza cu capacul/iluminarea vechi/veche:
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/849/3pl6.jpg
Poza facuta in prima zi a reset-ului (aproximativ cu o luna in urma)

Poza cu noul capac/ Noua iluminare:
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/41/ryqk.jpg

Stiu, plantele au avut putin de suferit din cauza iluminatului prost...

Am observat ca intr-un maxim de doua saptamani scade foarte mult debitul filtrului extern, la cele 2 saptamani implinite abia daca mai scuipa ceva apa...
Colmatarea are loc pe furtune, cat si pe coturile de legatura ale filtrului.
Filtrul nu este modificat, momentan am folosit doar setup-ul din cutie, cermamica, burete, etc... Buretele din filtru este dezastru dupa aproximativ 2 sapt
La ce ma refer mai exact, este vorba de o mizerie maronie, ca si o alga... care nu are tocmai un miros placut, pana si apa din bazin are un iz neplacutde apa statuta

Am tot cautat problema sus mentionata, si nu am gasit mare lucru.. please help?:)

2

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

La filtru ii scade debitul in special din cauza furtunelor si a coturilor, care se colmateaza cu mazga. Ca sa scapi de problema asta poti pune un burete in loc de acel sorb din acvariu. Acel burete il speli cand vezi ca nu mai are debit filtrul si atat. Interiorul filtrului ar trebui sa ramana mai curat, deci debitul neafectat.
Inainte de a pune acel burete in loc de sorb, curata temeinic furtunele, coturile si spala si buretii din filtru. Buretele sa aiba o porozitate mica spre medie.
Eu am folosit burete de la un filtru aquael fan 1 sau 2, era negru si arata bine in acvariu, oricum il maschezi cu ceva plante ...

Spor !

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Salut,dupa parerea ai prea multa lumina albastra...
880 e cu dus si intors,trebuie sa stii ce sa faci cu el si 12000K e pentru acvarii marine...Sa nu ai probleme cu algele ...

marian37

4

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Multam de raspuns,
Insa, 880 e aproape echivalentul la un Solar Ultra JBL care are 9000K, adevarat ca 12000K tinde spre albastru, daca incep algele schimbam neonul cu 865, in laterale se vede albastru din cauza autocolanului negru.

Sunt constient ca exista o scadere de debit la adaugarea mediilor filtrante
Producatorul spune pentru e701:
Pentru acvarii : 60-200L
Debit 700L/H

interesanta ideea cu buretele la sorb, totusi nu inteleg de unde pana unde, mirosul neplacut, si acea depunere maronie cu iz de rahat, cat si impuritatile din apa.
aceste lucruri nu erau prezente in timpul functionarii filtrului intern.

5

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

oddyutza A scris:

[...] totusi nu inteleg de unde pana unde, mirosul neplacut, si acea depunere maronie cu iz de rahat, cat si impuritatile din apa.
aceste lucruri nu erau prezente in timpul functionarii filtrului intern.

Adica aveai buretii de la filtrul intern curati?

6 Editat de narcis.b (2014-01-15 12:56)

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Renunta la teava ce distribuie apa din filtru,spraybarul, micsoreaza volumul de apa si permite depuneri pe furtune.Lasa simplu doar cotul de intrare in apa,in coltul acvariului, orientat astfel incat sa nu iti balboteze zona unde hranesti pestii. Din cand in cand , creaza presine in filtru, inchizi robinetul de evacuare al filtrului pentru cca2-3sec. si vei vedea cum la eliberarea lui vor fi aruncate depunerile de pe teava, repeti asta de 2-3 ori.
Si da ,cred ca ai cam mult albastru...nu inteleg exact de ce ai renuntat la t5uri in favoarea t8urilor ,oricum , lupta cu algele are si parti bune, daca nu te face sa renunti la acvaristica sigur va face din tine un acvarist mai bun! :noroc
Mizeria din filtru tine de faptul ca nu ai un acvariu bine ciclat sau\si prea multa hrana neconsumata in acvariu

7

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

in comparatie, ca timp : o saptamana, filtru intern era impecabil fata de cel extern,
in momentul folosirii filtrului intern, nu existau mirosuri dubioase, sa fiu direct a rahat smile, apa era mult mai curata si fara impuritati.
Spre exemplu, la filtrul extern in sertarul 3, cel de sus, exista un burete, care abia se mai vede la culoare dupa o saptamana jumatate. Buretele fiind albastru.

Mizeria respectiva seamana cu o alga, cu o mazga urat mirositoare.

Cu filtru intern apa incepea sa prinda un miros de "balta" abia dupa aproximativ 2 sapt daca nu executam curatenia si schimbul de 15% apa la saptamana, sambata.

Oare sa fi fost luma slaba de vina ce a ajutat dezvoltarea unei "mizerii" ca la o balta statuta unde nu bate soarele iar curentii sunt inexistenti ?

Multumesc

8

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Nu! Repet, acvariul neciclat si multa hrana probabil. Filtrul intern facea treaba mai putina si statea in aceeasi balta,ca sa zic asa, astfel nu realizai diferentele.

9

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Nu exculd cele mentionate, primesc cam aceeasi mancare ca si cu filtrul intern, dar e destul de greu de cuantificat cu doua degete smile

in vederea acvariului ciclat/neciclat, azi basculez nishte teste si revin cu rezultatele.
O sa ma orientez si spre un buretel care sa inlocuiasca sorbul aferent.

Voi lua in calcul si schimbul neoanelor de 12000k, insa sa vedem pe timp putin mai lung cum se comporta.

Algele nu vor fi o problema, insa eu voi fi problema lor smile.

Nu aceeasi balta trece si prin filtrul extern? smile

Daca mai exista si alte sugestii, indrumari, va rog nu va abtineti smile

10

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Sunt bune testele ,totusi sa nu crezi ca o valoare normala a N2 sau N3 reprezinta si un acvariu bine ciclat,un acvariu stabil, chestia cu amoniacul e pe bataie lunga, chiar cu un filtru ciclat , substratul tot lucreaza in defavoarea ta destul timp si creaza probleme.

11 Editat de MariusMinu (2014-01-15 13:23)

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Salut. Posibil sa ai acvariul partial deciclat in urma inlocuiri filtrului (trebuia sa le lasi pe amandoua sa mearga in paralel macar o saptamana). Probabil le dai si prea multa mancare la pesti...miosul vine de la amoniac de obicei...asta este asociat cu acvariu deciclat / pesti multi, hraniti de cate ori vin la sticla  ^:)^ automat ramane mancare neconsumata, prea mult rahat de peste...incep problemele  sad
La asa lumina daca vor apare alge cu siguranta vor fi alge de apa sarata lol

oddyutza A scris:

Mizeria respectiva seamana cu o alga, cu o mazga urat mirositoare.

Pune o poza pe macro daca se poate sa identificam mazga ...poate fi cianobacteria...
Vad ca deja ti-a raspuns Narcis :fok

12 Editat de miloaleko (2014-01-15 13:24)

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Cel mai probabil acvariul este deciclat, daca exista acel miros urat. (precum a zis si "narcis.b" mai sus). Exista aceasta posibilitate dupa curatarea filtrului, in functie de cum se spala buretii/ materialele filtrante.
   Apropo, cum cureti filtrul extern? In ce apa clatesti buretii si cat de temeinic ii cureti? Mai ramane ceva pe bureti sau ii faci cat mai curati cu putinta?

13 Editat de oddyutza (2014-01-15 13:29)

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

buretii ii fierb cu dero si soda caustica, si atat de temeinic incat nu mai ramane nimic din ei .. glumesc...

In urma celor lecturate, il spal cum spalam si filtrul intern, cu apa din acvariu, recunosc, nu m-am ostenit sa-l spal pana la impecabilitate...
in schimb furtunele si coturile aferente filtrului extern le-am spalat cu apa de la robinetux, cat am putut de bine.

Situatia era prezenta si inaintea spalari filtrului, filtrul a fost spalat din cauza depunerilor masive ce  au dus la un debit extrem de scazut.

voi face astazi testele de rigoare sa vedem in ce stadiu ne aflam cu ciclarea

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Salut! Problema ta este ca nu s-au format in mediile filtrante bacteriile care descompun mizeriile... mai citeste despre ciclare si ciclul azotului. Oricum pt. o rezolvare mai rapida adauga in filtru intern ceva colonii de bacterii care vor grabi ciclarea (sera nitrivec, Jbl filter start, etc. si totusi un program de haranire de max. 2 ori pe zi cantitati mici cat sa consume in cateva minute, ce ramane pe jos aspirat/ indepartat. Dar trebuie sa ai rabdare ca la scoala: o iei pe etape de invatare nu mergi din start sa iei diploma de merit. O zi buna! :noroc

15

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

@Bebe, la schimbarea filtrului a fost adaugata colonie de bacterii JBL Filter Start
La ce devoratori sunt in acvariu, mancarea se epuizeaza in aproximativ 1 minut jumatate, maxim 2, pe jos nu ajunge mare lucru, iar daca se intampla sanitarii striga prezent si rezolva problema in cateva momente. Teoretic si oarecum practic(pentru ca nu pot cerceta fiecare coltisor din cauza plantelor), nu ramane mancare in acvariu

16 Editat de miloaleko (2014-01-15 14:16)

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Te-am intrebat ceva elementar, tocmai din cauza ca uneori lucrurile simple le gresim cel mai des (legat de apa in care speli buretii si modul cum o faci)
Foarte bine ca nu speli buretii pana la impecabilitate, chiar trebuia sa-i speli mai putin. De fapt spalandu-i prea bine indepartezi bacteriile benefice. De aici rezulta si deciclarea lui de foarte multe ori.
Adaugarea coloniilor ar fi un ajutor foarte bun pentru a rezolva ciclarea filtrului (sfatul lui "bebe panait") Eu am folosit JBL filter start cu rezultate bune este undeva pe la 10-11 lei la orice petshop.

Ti-ai luat si o perie din acea pentru curatat furtune? 20-25 lei. Este de mare ajutor, ca nu poti spala furtunul si coturile doar cu apa (ramane mazga acea in ele, care de fapt iti reduce debitul rau de tot uneori). Trebuie curatate furtunele cat se poate mai bine, spre perfect ca sa nu-ti afecteze in scurt timp din nou debitul.

Si mai este ceva si anume amorsarea buna a filtrului extern. Daca nu este amorsat bine, rezulta si un debit  scazut.

17 Editat de oddyutza (2014-01-15 14:22)

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

@miloaleko: stiu ca problema cu spalatul este unul dintre lucrurile des intalnite, de aici mi-am permis si glumitza, sper sa nu fi deranjat.

Peria pentru furtune a fost confectionata, momentan, voi achizitiona ce trebuie.
Colonia a fost adaugata la instalarea filtrului, stiam ca ajuta.

nu are legatura cu amorsarea, dupa  curatare are debit ok, dupa o perioada incepe si scade, iar spre 2 sapt abia daca mai scuipa ceva. Din cate am observat, o amorsare proasta atrage si un zgomot al pompei, cat si  eliminarea aerului pe out.

O sa merg pe mana baietilor si o sa iau in calcul o alimentatie excesiva, si niste teste 6 in1 chiar daca sunt orientative, sunt mai bune decat nimic, sa verificam ciclarea.

Multumesc

18 Editat de floreamarian37 (2014-01-15 17:34)

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Stai linistit,ca nu s-a auzit de pesti morti de foame,dar de pesti morti de supraalimentare,da !!!  lol
Mergi pe mana colegilor ca zic bine...

marian37

19 Editat de oddyutza (2014-01-15 21:32)

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

rezultatele testelor sunt
NO3 - 25
NO2 - 0
GH - >7d
KH - 10d
PH - 7.6
CL2  - 0

Re: Ajutor Filtru Extern JBl e701

Inseamna ca totul este bine in acvariul tau smile