1 Editat de luciano_a (2014-02-01 01:42)

Subiect: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

confectionez capace acvariu din komatex de 3 -5 mm grosime pana la o lungime de max 2 m si backround-uri din polistiren ,spuma poliuretanica ,sau mixt.
aveti mai jos cateva poze cam cu ceea ce as putea face pt voi.
bineinteles ca se pot face pe forma de semirotund sau cu orice alte modificari in masura in care se poate ,dupa dorinta clientului .

in pozele de mai jos aveti exemple cu ceea ce mi-am facut eu pt mine acasa ,in variante terminate sau neterminate.

pt deasemenea sa va ajut si cu autocolante pt backround diverse culori la alegerea clientului + montajul acestora daca este nevoie.

preturi exemplificative

capac komatex 3mm cu intarituri interioare + gura vizitare + caserare autocolant  dimensiune 100x50x50 = 120 lei(fara autocolant  100lei)

backround polistiren invelit in 3 straturi ciment(ultimul se da in culorile sau nuantele alese de client) dimensiuni 100 x50x5 =120 lei

backround polistiren+spuma  invelit in 3 straturi de ciment +culoare dimensiuni de 100x50x50 =150 lei

pt comenzi si detalii va rog sunati la tel   0749 279 970 Lucian

---------
0764320771 Lucian

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

poze cu ultimul backround+ capac homemade

---------
0764320771 Lucian

3

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

Salut Domnu' Lucian, ti-ai terminat acvariu?

0771.496.835 Lucian

4

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

Am vazut un subiect deschis de curand cu lacuire background.Nu inteleg cum vinzi tu backgrounduri confectionate de tine daca nu sti inca pe deplin cu ce se mananca.Si pe langa asta am vazut si experienta ta in contructie de acvarii care cam lasa de dorit :- .

Calitatea se plateste!

5

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

Lucian
ai incercat cum sta cimentul pe spuma??

6 Editat de borsec (2014-02-01 01:42)

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

Salutare
am achizitionat de la lucian un capac 60x30x10 de 5mm si sunt foarte mutumit.
l-am comandat alb si fara partea electrica ca de asta ma ocup eu big_smile.
omu face treaba buna si este foarte rapid. recomand

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

Deci se poate,desi unii sunt reticenti la ce poate sa faca !Bravo,da-i bataie,asa se cistiga experienta,multumind clientii,unul cite unul! :apl  :pp  pentru cineva!

8 Editat de luciano_a (2014-02-01 02:04)

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

Tudor103 A scris:

Am vazut un subiect deschis de curand cu lacuire background.Nu inteleg cum vinzi tu backgrounduri confectionate de tine daca nu sti inca pe deplin cu ce se mananca.Si pe langa asta am vazut si experienta ta in contructie de acvarii care cam lasa de dorit :- .

:apl

un adevarat "critic"

  ^:)^
sa ma retrag oare?
sau sa-ti raspund la aceste mici nelamuriri(rautati)?

cred ca am sa-ti raspund pt ca nu as vrea sa ai nedumeriri . wink

---------
0764320771 Lucian

9 Editat de luciano_a (2014-02-01 04:06)

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

Tudor103 A scris:

Am vazut un subiect deschis de curand cu lacuire background.Nu inteleg cum vinzi tu backgrounduri confectionate de tine daca nu sti inca pe deplin cu ce se mananca.Si pe langa asta am vazut si experienta ta in contructie de acvarii care cam lasa de dorit :- .

daca ai sa te duci la enuntul  respectiv si ai sa citesti cu mai multa atentie ai sa observi ca acolo am spus ca varianta finala este in trei straturi de ciment ,fara a mentiona cuvantul "lacuire".
Asta cu lacuirea o fac pt mine si nu o recomand inca  nimanui.
Majoritatea forumistilor care confectioneaza background-uri  folosesc doar ciment .Putini sunt care folosesc rasini (epoxidice) la confectionarea acestora.

Referitor la confectionare acvarii:nu am zis ca sunt expert sau ca vand asa ceva.
Am facut doar trei bucati pana acum si acelea strict pt mine.
Acestea au fost de 46 l(sticla de 4mm),92 l (6mm) si 256 l (6mm ,atat de mult controversatul bazin).

In anunt dar si in titlul acestuia mentionez clar:

"Vand +cofectionez capace si backgroud-uri acvariu"

Asa ca "Tudorica " tata ,data viitoare citeste cu mai multa atentie ,studiaza si abia apoi posteaza

---------
0764320771 Lucian

10 Editat de luciano_a (2014-02-01 03:19)

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

tibi59 A scris:

Lucian
ai incercat cum sta cimentul pe spuma??

SAL!

Am incercat si vad ca se tine destul de bine .
Insa nu te gandi ca am dat direct peste ea asa cum a expandat.
Am taiat-o si modelat-o peste tot cu cutter-ul astfel incat in urma taierii a devenit poroasa peste tot ,cimentul facand priza destul de bine.

Am mai avut background din spuma si nu am avut probleme.
Ca si porozitate este cam la fel cu polistirenul extrudat(dupa prelucrarea cu cutter-ul)

---------
0764320771 Lucian

11

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

Bobi Brasov A scris:

Deci se poate,desi unii sunt reticenti la ce poate sa faca !Bravo,da-i bataie,asa se cistiga experienta,multumind clientii,unul cite unul! :apl  :pp  pentru cineva!

Tks , BOBI!

Dar ai grija ,o sa-ti faci "prieteni" pt incurajarile date. wink
Si o sa avem"prieteni comuni " dupa aceea. lol

---------
0764320771 Lucian

12

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

luciano_a A scris:
tibi59 A scris:

Lucian
ai incercat cum sta cimentul pe spuma??

SAL!

Am incercat si vad ca se tine destul de bine .
Insa nu te gandi ca am dat direct peste ea asa cum a expandat.
Am taiat-o si modelat-o peste tot cu cutter-ul astfel incat in urma taierii a devenit poroasa peste tot ,cimentul facand priza destul de bine.

Am mai avut background din spuma si nu am avut probleme.
Ca si porozitate este cam la fel cu polistirenul extrudat(dupa prelucrarea cu cutter-ul)

eu am ajuns la concluzia ca in timp nu este durabil si este mult mai elastic decat polistirenul si f usor crapa si cade cimentul de pe el
tu stii . . .
succes

13 Editat de luciano_a (2014-02-02 00:14)

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

se pare ca am gasit o rezolvare a problemei la backgroundul meu.

bineinteles ,asa cum v-am obisnuit pana acum, fiind de fel un practician ,mai mult decat un teoritician, o sa va prezint modul meu de rezolvare in privinta deteriorarii straturilor de ciment date pe background ,rezolvare pe care o consider mai putin costisitoare si de durata pe un timp indelungat.

Sunt mai mult decat sigur ca vor fi ceva carcotasi si la acest mod de rezolvare dar asa cum deja v-am invatat va prezint in "premiera"( nu cred sa mai fi incercat cineva asa ceva)rezultatul "lucraturii mele:

ingrediente : trei la numar.

1- background deja existent (invelit in trei straturi de ciment( acum cred ca era suficient si unul singur  smile )
2- pensula

3-.......... lol silicon transparent de sticla si acvarii lol  lol

are deja 14 ore de cand l-am invelit in acest strat"protector" si indraznesc sa afirm ca este super impermeabil si cel mai important..."non toxic"

practic backgroundul meu este acum invelit in "cauciuc" yikes  lol  lol  lol  lol  lol

nu-mi mai fac griji deloc in privinta lui .
o sa las pe altii sa-si faca wink

---------
0764320771 Lucian

14 Editat de luciano_a (2014-02-02 00:29)

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

iata ce a iesit:

timp de lucru la tot background-ul care se vede in posturile mai vechi in acvariu : 1h si 30 min.

---------
0764320771 Lucian

15

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

inca 2 poze

---------
0764320771 Lucian

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

Salutare Lucian, din pacate anuntul tau se incadreaza la anunturi permenente te rog sa consulti regulamentul robricii si sa ne contactezi, in urmatoarea perioada acest anunt va fi sters, multumim pt intelegere.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

Salutare Lucian, din pacate anuntul tau se incadreaza la anunturi permenente te rog sa consulti regulamentul robricii si sa ne contactezi, in urmatoarea perioada acest anunt va fi sters, multumim pt intelegere.

Lucrul important este acesta: Sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai pentru ce ai putea sa devii.

18 Editat de luciano_a (2014-02-02 03:51)

Re: vand +cofectionez capace si backroud-uri acvariu

acvariidevis A scris:

Salutare Lucian, din pacate anuntul tau se incadreaza la anunturi permenente te rog sa consulti regulamentul robricii si sa ne contactezi, in urmatoarea perioada acest anunt va fi sters, multumim pt intelegere.

Ok!

Vointa "greilor de pe forum" nu se discuta,se executa.
Decizia va apartine.

Multumesc pt atentionare!

---------
0764320771 Lucian