1

Subiect: Acvariu 200L

Am achizitionat un acvariu de 200L (100x40x50) si vreau sa il populez cu ciclide africane, maine voi avea si standul, urmeaza sa il mai rezolv cu capacul si e aproape complet.

Acum intervin dilemele:
- ce filtru imi recomandati pentru el (la un pret acceptabil)
- pentru lumina ce neoane sa folosesc.

Am un acvariu plantat cu vivipari cu un filtru intern. Deci intr-un intr-o noua lume.

Multumesc de ajutor!

2

Re: Acvariu 200L

poate un up ma ajuta.

Re: Acvariu 200L

Sunt incepator pe aici dar din sfaturile pe care leam primit si eu iti recomand :

- filtru extern JBL E1500 ( este mai mare decat necesarul dar stiu ca ciclidele fac foarte multa mizerie ) Eu la 160l  am E901 care cica estepentru acvarii de pana la 300l

- cu ciclide stiu ca nu prea merg plantele din cauza temperaturii si pentru ca le ciufulesc sau le scot din radacini dar poti sa aplici regula wattilor pe litri , adica
1 plantat bine 1w/l
2 plantat normal 05-07 w/l
3 slab plantat sau deloc < 0.5 w/l
Merg neoanele classice t8 de 30 W

Unde am gresit va rog sa ma corectati.

Faptul ca gresesc nu imi confera natura umana, doar reciproca e adevarata !

Re: Acvariu 200L

Pe aici lumea se ocupa mai mult cu boschetii  lol
Incearca sa deschizi un topic la sectiunea cu ciclide,acolo sigur sunt mai multi pasionati de asa ceva...

marian37

5

Re: Acvariu 200L

Nu prea ma bate gandul sa pun vreo planta cu ei, vreau fundal negru si cu pietre un nisip alb.

Dar vroiam sa stiu despre filtrele externe pt ca nu am lucrat cu nici unul pana acum, am primit ceva mesaj private ca sa nu fac prostia sa cumpar ceva care este foarte foarte cunoscut ca si nume, pt de multe ori platesti brand-ul.

6 Editat de miloaleko (2014-02-02 05:27)

Re: Acvariu 200L

Salut,

Acum am vazut subiectul asta si avand un acvariu de 180 L cu africani, cred ca as putea sa te ajut cu ceva sfaturi. Legat de filtrul extern,eu am un JBL E1500, dar este ajutat si de unul intern (Fluval 4- 1000l/h).  Numai E1500 nu va face fata cu africanii. Iti trebuie curent bun in apa ca sa nu ramana mizeriile printre pietre. De aceea am pus si filtrul intern, dar ma bate gandul sa pun si un wave maker de 2000-2500 l/h.
Ai putea sa-ti iei si un SUN SUN 304b ca o varianta mai ieftina. Am vazut la cineva cu acelasi model de acvraiu si facea fata cu brio. Bine, omul are in acvariul lui si un wave maker de 2000l/h si un powerhead 1000 l/h parca.
     Avand acest bazin cu africani de 15 luni, deja m-am lovit de problemele de care vei da tu . Daca mai ai ceva intrebari si pot sa te ajut cu drag ti-as oferi sfaturi.

Re: Acvariu 200L

GuLL1v3R A scris:

Am achizitionat un acvariu de 200L (100x40x50) si vreau sa il populez cu ciclide africane, maine voi avea si standul, urmeaza sa il mai rezolv cu capacul si e aproape complet.


- pentru lumina ce neoane sa folosesc.

Am un acvariu plantat cu vivipari cu un filtru intern. Deci intr-un intr-o noua lume.

Multumesc de ajutor!


sal!

nici eu nu pot sa ma laud ca sunt prea experimentat,dar as putea sa-ti dau un mic sfat in privinta neoanelor low cost la africani.
dupa ce am facut nenumarate experiente in privinta spectrului de lumina ,incercand cu tot felul de neoane de pe piata bineinteles , am ajuns la ceva ce pe mine unul m-a multumit pt ca este si ieftin si mi se pare ca scoate si culorile africanilor destul de bine in evidenta .

la ora actuala am la bazinul meu de 160 x40x40 2 neoane snow white de 18 w bucata puse cap in cap pe o regleta si alimentate cu un drosser(balast )electronic  Osram  de 2 x 30 w.
iata cam cum se vede ,eu unul sunt destul de multumit.

---------
0764320771 Lucian

Re: Acvariu 200L

luciano_a A scris:
GuLL1v3R A scris:

Am achizitionat un acvariu de 200L (100x40x50) si vreau sa il populez cu ciclide africane, maine voi avea si standul, urmeaza sa il mai rezolv cu capacul si e aproape complet.


- pentru lumina ce neoane sa folosesc.

Am un acvariu plantat cu vivipari cu un filtru intern. Deci intr-un intr-o noua lume.

Multumesc de ajutor!


sal!

nici eu nu pot sa ma laud ca sunt prea experimentat,dar as putea sa-ti dau un mic sfat in privinta neoanelor low cost la africani.
dupa ce am facut nenumarate experiente in privinta spectrului de lumina ,incercand cu tot felul de neoane de pe piata bineinteles , am ajuns la ceva ce pe mine unul m-a multumit pt ca este si ieftin si mi se pare ca scoate si culorile africanilor destul de bine in evidenta .

la ora actuala am la bazinul meu de 160 x40x40 2 neoane snow white de 18 w bucata puse cap in cap pe o regleta si alimentate cu un drosser(balast )electronic  Osram  de 2 x 30 w.
iata cam cum se vede ,eu unul sunt destul de multumit.

---------
0764320771 Lucian