1

Subiect: boala neon

Salutare, am un acvariu de startup 20 litri (filtru claro 300, termeoemtru 25w, neon pentru lumina artificiala). Am un betta spl, 2 ancistrus, 2 corrydoras, am mai avut si 7 neoni care insa au murit intr-un interval de 10-15 zile. Ultimului am facut fotografia atasata. Va rog spuneti-mi ce boala au avut neonii, acum mi se pare ca si pe razborra a aparut o pata alba langa inotatoarea superioara. multumesc

2

Re: boala neon

>10 pesti in 20 litri, brut probabil, diagnostic: inghesuiala cronica.
Ori faci un acvariu mai mare (mult mai mare), ori pastrezi doar betta. bineinteles daca nu mai vrei victime printre pesti si daca te intereseaza starea lor.

3

Re: boala neon

Bine, sa inteleg ca nu este vorba de o  boala ci betta I-a atacat pe neoni. Pana cand gasesc un acvariu mai mare voi pastra doar ce am acum. Am incercat sa atasez si o imagine cu neonul mort dar nu stiu daca am reusit atasarea.

stefan

4

Re: boala neon

atasez si imaginea cu neonul mort

Re: boala neon

stefan A scris:

Bine, sa inteleg ca nu este vorba de o  boala ci betta I-a atacat pe neoni.

   Ba nu ai inteles nimic, neonii au murit pentru ca sunt mai sensibili la chimismul apei, HN3, NO2, pH etc!

6

Re: boala neon

multumesc pentru atentionare

am verificat ph-ul apei, este in limite normale 7- 7.5, voi mai verifica si HN3, NO2, oricum nu voi mai popula acvariul

Re: boala neon

Probabil amoniacul este de vina. Acvariul este ciclat?

8

Re: boala neon

acvariul il am de aproape un an, este adevarat ca doar in ultimele 2 luni l-am suprapopulat. Saptamanal schimb 1/4 din apa (scot cu un furtun mizeriile observabile (de obicei resturi de plante egeria  de pe fundul acvariului ) cu apa dintr-un vas in care in prealabil am pus cateva picaturi de easy start pentru minim 24 de ore, de obicei las apa la invechit de pe o zi pe alta. Este sufficient?

9 Editat de Ancistrus (2014-01-20 18:49)

Re: boala neon

Daca ai pesti multi ar trebui sa schimbi in jur de 40-50% saptamanal, dar asta la un acvariu ciclat! Cum cureti materialul filtrant?

PS: Asta este un subiect pentru sectiunea Boli si tratamente (apa dulce)!

10

Re: boala neon

Spal buretele filtrului in vasul cu apa pe care o scot din acvariu, cred ca totusi ar trebui sa cumpar si un burete mai fin, buretele pe cae-l am are porii cam mari,
Daca numarul plantelor egeria este semnificativ, aceasta are o influenta pozitiva sau nu? Exista plante care sunt mai recomandate pentru un acvariu prea populat?