1

Subiect: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

Am cumparat astazi cateva plante de la cineva de pe forum si inainte sa le introduc in acvariu m-am gandit sa va intreb cum scap de melcii maidanezi si ouale lor care sigur sunt printre ele.

Am citit ceva despre asasini, despre botia, dar ma gandeam ca exista si alta metoda (prin carantina) in care pot sa ma asigur ca nu-mi bag surprize in acvariu.

Deocamdata le-am pus intr-un alt acvariu mai mic, dar nefiind luminat, nu le pot tine la nesfarsit in el.....


HELP!

2

Re: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

Daca sunt Physa acuta sau alti melci maidanezi pot sa iti spun din proprie experienta ca nici macar o ora de apa + clor nu ajuta.

3

Re: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

Sigur sunt nedoriti, dar mi-e greu sa cred ca nu exista nicio metoda prin care sa-mi protejez acvariul de ei.
Ma gandeam sa-i las sa se dezvolte din oua invizibile in melci vizibili, in acvariul de carantina, si apoi sa-i omor "mecanic" in functie de cum ii vad, nelasandu-i sa ajunga la maturitate poate nu se mai reproduc.

Sau poate sa bag in acvariul de carantina cativa melci asasini sa-i mierleasca pe boschetari?.. dupa care sa iau plantele si sa le bag in cel mare?!

Dar cat timp stau ouale pe plante, cand stiu cand sa le mut?!

Cine stie?!

Re: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

lol  lol  lol
Scuze,dar nu pot sa ma abtin !!!

marian37

5

Re: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

iaufoc A scris:

Sigur sunt nedoriti, dar mi-e greu sa cred ca nu exista nicio metoda prin care sa-mi protejez acvariul de ei.
Ma gandeam sa-i las sa se dezvolte din oua invizibile in melci vizibili, in acvariul de carantina, si apoi sa-i omor "mecanic" in functie de cum ii vad, nelasandu-i sa ajunga la maturitate poate nu se mai reproduc.

Sau poate sa bag in acvariul de carantina cativa melci asasini sa-i mierleasca pe boschetari?.. dupa care sa iau plantele si sa le bag in cel mare?!

Dar cat timp stau ouale pe plante, cand stiu cand sa le mut?!

Cine stie?!

BOTIA face curat.

Repar electronice si electrocasnice0729803578
si filtre externe EHEIM.

Re: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

Nu mai lua foc degeaba, cumpara doi sajica si in  cateva zile nu mai ai urma de melc

7

Re: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

ALFYY A scris:

BOTIA face curat.

Asa am zis si eu, dar daca are acvariu mic si alege unul la 30 cm... nu o sa dea prea bine  :bf

Re: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

melcii comunitari sunt ca sobolanii la bloc: cu cat au mai mult de mancare si e mai multa mizerie cu atat se inmultesc mai tare. Inmultirea excesiva a lor arata un dezechilibru la tine in acvariu. Fa mai multa curatenie, da mai putin de mancare si ei or sa dispara de la sine. Sa nu te gandesti ca or sa dispara de tot, dar vor fi in numar asa de mic incat nu o sa te mai deranjeze.

9

Re: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

Uite ce-am facut, luat 8 bucati de asasini de la alexxa, aruncati in acvariul separat (30L) in care am bagat plantele respective, lasat la actionat sa vedem cate zile, si apoi gandit sa bagat plantele cu pricina in acvariul de vis.

Gandit bine?! zic eu..
(acum nu stiu sigur care-i treaba cu ouale, cat le ia la asasini sa manance sobolanii, si-apoi cat dureaza pana ouale se fac melci si-apoi melcii se fac mancati...)

daca are cineva vreo informatie de genul?!

10

Re: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

Asta da acvaristica, hai sa criminalizam melcii comunitari... saracii de ei big_smile

11

Re: Plante noi - dar ce fac cu melcii?!

nuuuu, dar facea scorpionul o asemanare cu sobolanii de la bloc... si-mi spunea ca daca ma ingrijesc corespunzator de caz o sa fie in numar asa mic incat nu o sa ma mai deranjeze... gen..sa am sobolani la bloc in numar asa mic incat sa nu ma mai deranjeze?!.. smile

[a nu se intalege ca nu apreciez si salut respectuos interventia..]