Re: Idei... va rog

...

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

Si inca ceva...  mi am facut 2 bombe co2, una e pusa in dreapta intre plante si cealalta e pusa in stanga exact in filtru intern si se disperseaza in bule foarte mici cu putere in tot acvariul..doar ca nu mis e pare sa dea prea mare randament... inele plante au varfurile uscate sad
iar astazi am observat ca pe spatele acvariului se formase alge verzi lipite pe geam,
le am curatat..
din cate am citit eu pe aici pe forum despre algele verzi.. spune ca se pot forma de la nivelul scazut de co2, iar asta...nu cred sa fie motivul.
ieri am hranit pestii cu niste inima de vita, ar putea avea vreo legatura?

Mihai - 0723718326

63

Re: Idei... va rog

Nu stiu cum poti face un acvariu cu piranha si cu plante frumoase/sanatoase, cel putin nu unul asa mic! Pentru plante sanatoase ai nevoie si de fertilizanti, apa curata (nu e cazul unui acvariu cu piranha), co2, lumina buna si bineinteles gasit un echilibru intre ele! Sa nu uitam si de o filtrare buna! Ai test de pH?
   Algele verzi apar in general de la lumina ori prea puternica ori cu o perioada de iluminaree cam mare, dar nu sunt un semn rau neaparat... daca nu invadeaza prea mult, evident!
   Piatra aia plata de pe mijloc mie sincer nu-mi place! Ar arata mai bine fara ea si cu niste plante de suprafata, spun asta avand in vedere si pestii din acvariu.

Re: Idei... va rog

Am 4 neoane aqua star 36W 10000k ,
lumina este aprinsa aprox 10 ore pe zi..
iar apa...odata pe sapt schimb o treime,
2 bombe co2,
filtru intern 2000 l/h
filtru extern jbl e 900

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

Salut
Trebuie suplimentata filtrarea,inca unul extern(fac multa mizerie piranha)

Re: Idei... va rog

Incearca sa pui plante ( multe daca vrei ) care nu necesita ingrijire multa.De exempllu valisnerii,echinodorusi,sagitari....cate vrei.nu vei avrea problem cu dezgropatul lor,credema am experienta in piranha.lumina mai difuza daylighturi cel mai bine,si in rest buturugi si craci cate vrei.Ancistrusi,gibicepsi poti tine cu ei,si daca sunt bine hraniti chiar si caracide,dar trebuie pestii sa fie satui si sa ii ti la o temperature de 24-25 grade.Dar recomand sa mergi doar cu ei in acvariu.
Deci:
plante simple si multe
lumina vaga
filtrare buna
si mult success.
Apropo pestii arata........de nota 11.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Idei... va rog

Multumesc,
As vrea totusi sa dau pirania.. tot incerc sa reusesc sa ajung la radu sa vad ce pesti are... Poate imi gasesc la el ceva mai interesant smile

Mihai - 0723718326

Re: Idei... va rog

bine ca acuma zici smile

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

Re: Idei... va rog

Pot sa-ti dau alti piranha daca vrei o schimbare lol
Eu vineri de dimineata ma duc iar acolo,poate ne vedem
Interesant sigur gasesti,depinde de ce anume vrei si de buget

Re: Idei... va rog

Vineri dimi...ok. lasa mi nr tau si ne auzim joi seara poate reusesc smile

Mihai - 0723718326