1

Subiect: Aspirator acvariu (electric?)

As vrea sa stiu, cu ce curatati voi acvariul, cand nu vreti neaparat sa faceti schimb de apa.
M-am tot uitat la aspiratoarele cu baterii de pe site-uri.
Cumnatul meu si-a cumparat unul si l-am incercat si eu.
Mi-a trebuit o ora sa se vada ceva in saculetul pt. mizerii.

As vrea ceva mai puternic, chiar electric, si chiar nu am idee ce sa cumpar si de unde.
Pana acum, in momentul in care faceam un schimb de apa, agitam cu ajutorul sifonului fundul acvariului si mergea cumva.
Voi ce folositi?

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

Re: Aspirator acvariu (electric?)

Schimbul de apa trebuie facut neaparat! Nu exista alternativa! 
Un aspirator de substrat nu te ajuta sa elimini nitratii, decat schimbul de apa te poate ajuta. Chiar daca nu sunt daunatori in cantitati mici, in cantitati mari pot deveni foarte nocivi. Totusi un aspirator de substrat te ajuta sa elimini anumiti factori care duc la aparitia *nitratilor in cantitati mari, dar schimbul de apa ramane totusi imperios necesar...
*cand vorbesc de nitrati, trebuie sa intelegeti ca ma refer la tot ciclul azotului


Cel mai eficient aspirator de substrat, si o spun din propria experienta, este cel de la Hobby, functioneaza cu baterii si se numeste Perfektus.
Par example: http://www.aqua-pets.ro/hobby-hobby-asp … -4287.html
Daca nu prea te impaci nici cu el.. te intorci la furtun..
Bafta! smile

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

3 Editat de Lucia (2010-02-11 16:01)

Re: Aspirator acvariu (electric?)

Iti multumesc pt raspuns!

Schimb oricum 20-25% din apa saptamanal la 4 carasi in 250 l.
Fiind carasi, cautam un super aspirator pt. stii tu ce.:D

Fix cu perfektus, m-am chinuit luni 08.02, sa aspir ceva, dar mie mi s-a parut ca nu are suficienta putere.
Ma gandeam ca poate exista vre-un aparat cu mai multi wati sau cu trepte reglabile de putere.
Am mai vazut de vanzare de la eheim ceva, dar costa dublu si ceva....
Mi se pare cam mucho pretul....:D si poate ca are aceleasi caracteristici cu perfektus.
Hmmm... mai trebuie sa caut.

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.

4 Editat de Schlaffen (2010-02-12 05:10)

Re: Aspirator acvariu (electric?)

La perfektus poti sa pui direct furtun in loc de saculetul acela. wink
Eheim-ul functioneaza exact pe acelasi principiu, doar ca plasa aceea de ordinul micronilor tot nu isi face treaba cum trebuie, deci avantaj aparatul de la Hobby, deoarece dai mizeria direct afara..
Incearca sa ii pui un furtun si s-ar putea sa rezolvi si problema puterii de aspirare..
Succes!

Noi nu mostenim acest pamant, il imprumutam de la copiii nostri.

5

Re: Aspirator acvariu (electric?)

Multumesc frumos!

Life is better with animals... Life is better with friends

Acvariu: 115x45x50h, Prietenii mei: 2 voalati callico, Sirena & Nemo; un red cap oranda, Jimmy; un waikin, Mimi ; Toti carassius auratus.