1 Editat de Tudor103 (2014-01-25 11:01)

Subiect: Reactor Aqua Medic 1000

Am achizitionat acest reactor Aqua Medic 1000 acum ceva timp in urma. Prima incercare a fost cu rezultate dezaprobatore cu referire la eficienta acestui reactor din cele citite pe diverse siteuri. Problema insa a fost la mine fiindca avea o pompa de apa care facea cam multe valuri la suprafata apei. Dupa o perioada in care am folosit un rector din filtru de apa care dizolva pe jumate si dupa ce am mai citit cate una alta despre reactorul Aqua Medic am decis sa-l repun in funtie. Nivelul de CO2 este in regula peste 20 ppm.
  Dupa toate cele citite despre acest reactor profesional Aqua Medic m-am decis sa-mi exprim si eu opinia cu referire la acest produs:
1. Se spune ca e necesara o pompa de minim 1000l/h pentru ca reactorul sa funtioneze in "parametri normali". Aici intervin si spun ca am un filtru extern JBL701 la care este conectat reactorul, iar la 2 bule pe sec au inceput sa iasa din reactor bule care nu erau complet dizolvate(adevarui foarte fine). Deci consider ca daca ar fi fost o pompa de 1000l/h asa cum afirma ei ar fi iesit si mai multe bule. In conluzie nu cred ca reactorul este bun pentru acvarii de peste 200l(al meu fiind de 160l.)
2. Pretul este ridicat pentru cat de eficient este produsul.
Cam asta a fost parerea mea cu referire la produsul prezentat. Sper sa va fie de folos.

Calitatea se plateste!