21

Re: Depuneri de calcar

L-am dat la minim, imi da bule asa in reprize. Eu habar nu am ce capacitate are acvariu meu. Exista vreun calculator sa imi bag datele si sa imi zica de cat e?

0771.496.835 Lucian

22

Re: Depuneri de calcar

L*l*h / 1000 (daca masori in cm) => x Litri.

23

Re: Depuneri de calcar

george.r A scris:

L*l*h / 1000 (daca masori in cm) => x Litri.

81 lungime, 44 inaltime si 30 latime ... de la cine l-am luat a zis ca are 130L, dar nu cred.

0771.496.835 Lucian

24 Editat de george.r (2014-01-26 03:19)

Re: Depuneri de calcar

are 106 L => aproximativ 95 L net. Daca ai 13 pesti de talie peste 10 cm in acvariul asta este deja mult + faptul ca nu a fost ciclat este si mai grav. Deci schimburi de apa declorinata (lasata cel putin 24h in recipiente neacoperite) cum ti-a spus si Ancistrus.

25 Editat de Ancistrus (2014-01-26 03:20)

Re: Depuneri de calcar

george.r A scris:

95 L net

   Brut

LE: Ai editat repede smile

26

Re: Depuneri de calcar

Te mai stresez si eu cu o intrebare. De inceput ce pesti ar fi buni de bagat? Sa fie si compatibili. Eu am 2 (rosii) xilo cred, 4 cory, 2 catfish , xipho si un beta ... as mai vrea sa bag ceva , dar nu stiu ce ar fi compatibili. Ma gandeam la scalari si la cutit.

0771.496.835 Lucian

27 Editat de george.r (2014-01-26 03:32)

Re: Depuneri de calcar

Ancistrus A scris:
george.r A scris:

95 L net

   Brut

LE: Ai editat repede smile

Asta am editat: "Daca ai 13 pesti de talie peste 10 cm in acvariul asta este deja mult + faptul ca nu a fost ciclat este si mai grav. Deci schimburi de apa declorinata (lasata cel putin 24h in recipiente neacoperite) cum ti-a spus si Ancistrus."

L.E.:  :noroc

28

Re: Depuneri de calcar

Eu iti spun

george.r A scris:

are 106 L => aproximativ 95 L net. Daca ai 13 pesti de talie peste 10 cm in acvariul asta este deja mult + faptul ca nu a fost ciclat este si mai grav. Deci schimburi de apa declorinata (lasata cel putin 24h in recipiente neacoperite) cum ti-a spus si Ancistrus.

Si tu...

kazaku A scris:

Te mai stresez si eu cu o intrebare. De inceput ce pesti ar fi buni de bagat? Sa fie si compatibili. Eu am 2 (rosii) xilo cred, 4 cory, 2 catfish , xipho si un beta ... as mai vrea sa bag ceva , dar nu stiu ce ar fi compatibili. Ma gandeam la scalari si la cutit.

Si in plus nu te grabi sa mai iei pesti. In primul rand citeste despre cei pe care ii ai si gasesti tabel de compatibilitate pesti atat pe forum cat si pe google. Poti sa mai citesti si despre ciclare pe forum sau direct articolele de pe site si despre cati pesti pe litru...

29

Re: Depuneri de calcar

Vroiam sa iau niste scalari, koi si cutit, in special cutit. Am gasit ieftini si nu stiu daca mai am ocazia sa iau la pretul asta.

0771.496.835 Lucian

30

Re: Depuneri de calcar

Parerea mea: daca ii iei sa ii chinui inghesuiti si in conditii rele, nu rezolvi nimic.

31 Editat de Ancistrus (2014-01-26 14:31)

Re: Depuneri de calcar

kazaku A scris:

Vroiam sa iau niste scalari, koi si cutit, in special cutit. Am gasit ieftini si nu stiu daca mai am ocazia sa iau la pretul asta.

   "Cutit" adica Apteronotus (45-50 cm) sau Chitala (100-120 cm)? Pe langa care mai vrei sa bagi si crapi Koi cu scalari... si toate astea in 95 litri? Mama mama :omfg  :omfg  :omfg noroc ca sunt ieftini lol  lol
   Sigur ai zis la misto, am gustat poanta :-

Re: Depuneri de calcar

Asta e o obsesie la noi romanii,sa cumparam ca e la REDUCERE,chiar daca lucrul respectiv nu este neaparat o necesitate  big_smile 
Vezi,poate gasesti si un acvariu mai MARE,la reducere... lol
Asta pentru ca nu ai inteles ca deja ai prea multi pesti care cresc mari,sau sant deja mari....

marian37

33

Re: Depuneri de calcar

Cutit aia care cresc la 40-50 cm. Am zis ca vroiam sa iau, de asta am intrebat. Ii las asa cum sunt, multumesc pt sfaturi.

0771.496.835 Lucian

34

Re: Depuneri de calcar

george.r A scris:

are 106 L => aproximativ 95 L net. Daca ai 13 pesti de talie peste 10 cm in acvariul asta este deja mult + faptul ca nu a fost ciclat este si mai grav. Deci schimburi de apa declorinata (lasata cel putin 24h in recipiente neacoperite) cum ti-a spus si Ancistrus.

Are 126 L, l-am verificat ieri. Schimb cate 10l pe zi, dar nu o las 24h in galeata, am AquaSafe de la Tetra si nu mai e necesar sa o las 24h.

0771.496.835 Lucian

35

Re: Depuneri de calcar

floreamarian37 A scris:

Asta e o obsesie la noi romanii,sa cumparam ca e la REDUCERE,chiar daca lucrul respectiv nu este neaparat o necesitate  big_smile 
Vezi,poate gasesti si un acvariu mai MARE,la reducere... lol
Asta pentru ca nu ai inteles ca deja ai prea multi pesti care cresc mari,sau sant deja mari....

Am inteles ca tot incercati voi sa imi ziceti, nu sunt chiar batut in cap. Mai multi pesti inseamna mai multi bani aruncati degeaba pe niste pesti care au sanse mari sa moara din cauza acvariului neciclat. Am mai bagat niste plante si astept sa vad cum evolueaza lucrurile.

0771.496.835 Lucian

36

Re: Depuneri de calcar

kazaku A scris:

Am inteles ca tot incercati voi sa imi ziceti, nu sunt chiar batut in cap.

   Colegii incearca sa te ajute!

kazaku A scris:

Mai multi pesti inseamna mai multi bani aruncati degeaba pe niste pesti care au sanse mari sa moara din cauza acvariului neciclat.

   Ok, mai multi pesti stii ce inseamna, dar "acvariu ciclat" ce inseamna?

37

Re: Depuneri de calcar

Ancistrus A scris:
kazaku A scris:

Am inteles ca tot incercati voi sa imi ziceti, nu sunt chiar batut in cap.

   Colegii incearca sa te ajute!

kazaku A scris:

Mai multi pesti inseamna mai multi bani aruncati degeaba pe niste pesti care au sanse mari sa moara din cauza acvariului neciclat.

   Ok, mai multi pesti stii ce inseamna, dar "acvariu ciclat" ce inseamna?

Sa se lipezeasca apa in acvariu, sa se stabilizeze ph-ul, nivelul de amoniac si de co2. Asta daca am inteles bine si nu ma insel.

0771.496.835 Lucian

38

Re: Depuneri de calcar

kazaku A scris:

Sa se lipezeasca apa in acvariu, sa se stabilizeze ph-ul, nivelul de amoniac si de co2. Asta daca am inteles bine si nu ma insel.

   Nu chiar... "ciclarea" este un proces biologic natural, prin care, colonii de bacterii transforma amoniacul in nitriti si nitrati! Incheierea ciclarii este atunci cand in acvariu ai doar nitrati, respectiv ceva mai putin toxic, nitrati pe care ii vei tine sub control prin schimburi de apa. Tot procesul asta cere rabdare si dureaza pana la 35-45 zile, asta depinde de mai multi factori, dar cel mai sigur poti afla cu ajutorul testelor de NO2 (nitriti) si NO3 (nitrati)!

39

Re: Depuneri de calcar

Intrebare. Cat costa un set pt teste? Nu stiu daca am mai scris, dar am cumparat  EasyStart, care am inteles ca sunt bacterii vii si ajuta la ciclare. Am rabdare, oricum nu am ce face, nu mai bag pesti, sper doar sa fac rost de bani sa mai iau niste plante si melci de substrat. O sa incarc o poza sa vezi ce plante am mai pus, eu dupa nu le stiu numele. Si nu stiu daca ti-am multumit pt sfaturi, dar in caz de nu am facut-o. Multumesc mult.

0771.496.835 Lucian

40

Re: Depuneri de calcar

Cam astea sunt plantele, nu le stiu numele.

0771.496.835 Lucian