41

Re: Depuneri de calcar

Daca ma ajuti cu denumirile iti raman vesnic dator.

0771.496.835 Lucian

42

Re: Depuneri de calcar

kazaku A scris:

Are 126 L, l-am verificat ieri. Schimb cate 10l pe zi, dar nu o las 24h in galeata, am AquaSafe de la Tetra si nu mai e necesar sa o las 24h.

Cum ai verificat ca are 126L? L-ai golit total? Sau are alte dimensiuni decat cele spuse initial?

kazaku A scris:

Intrebare. Cat costa un set pt teste?

https://www.google.ro/?gws_rd=cr&ei … pa+acvariu

43 Editat de kazaku (2014-01-27 17:14)

Re: Depuneri de calcar

george.r A scris:
kazaku A scris:

Are 126 L, l-am verificat ieri. Schimb cate 10l pe zi, dar nu o las 24h in galeata, am AquaSafe de la Tetra si nu mai e necesar sa o las 24h.

Cum ai verificat ca are 126L? L-ai golit total? Sau are alte dimensiuni decat cele spuse initial?

kazaku A scris:

Intrebare. Cat costa un set pt teste?

https://www.google.ro/?gws_rd=cr&ei … pa+acvariu

Are 81x52x30. Prima data l-am masurat cu o rigla smile.

0771.496.835 Lucian

44

Re: Depuneri de calcar

Ma ajuti si pe mine cu denumirea la plante? Te rog frumos.

0771.496.835 Lucian

Re: Depuneri de calcar

Buna ziua, pentru a scapa in totalitate de calcar este necesar instalatia unui dedurizator, el se monteaza la intratrea apei in casa pe conducta principala , el nu schimba parametri apei, foloseste o rasina cationica alimentare, care se regenereaza cu solutie salina, are regenerare volumetrica, proportionala, care nu afecteaza chimic apa, o aduce la o calitate superioara,
Mai apare acesta problema din cauza conductivitati (totalul sarurilor dizolvate in apa), aici e necesar un sistem de osmoza inversa, care sa va scape de acesta problema, optional se poate monta un cartus care sa creasca pH sau sa scada depinzand de susrsa de apa pentru intrebari va stau la dispozitie.
Cu stima.
Ing Chimist Stefan Toma

46

Re: Depuneri de calcar

stefan.toma A scris:

Mai apare acesta problema din cauza conductivitati (totalul sarurilor dizolvate in apa), aici e necesar un sistem de osmoza inversa, care sa va scape de acesta problema, optional se poate monta un cartus care sa creasca pH sau sa scada depinzand de susrsa de apa pentru intrebari va stau la dispozitie.

   Deci sa bagam apa de osmoza in acvariu?

47

Re: Depuneri de calcar

Hmmm abstract..... chiar imi place topicul asta am sa il urmaresc  :smoke
Se vorbeste de bugete , formule de calcul a volumului pffff , azot , no2 si no3 chiar tare si multe altele .
Bafta in acvaristica.

Re: Depuneri de calcar

Sistemul de osmoza inversa scoate din apa nitrati, nitriti, scade conductivitatea, o aduce la parametri apei plate, dar inainte trebuie sa ne asiguram ca nu avem o duritate mai amare de 5 grade germane ca sa faca toate astea,
Sistemul de osmoza inversa aduce apa din ori ce sursa la parametri apei plate
Parametri apei plate sunt urmatori
Duritate sub 2 grade germane
conductivitate sub 150
ph 6,5-9 (OPTIONAL SE POATE MONTA UN CARDUS SPECIAL CARE SA CREASCA SAU SA SCADA pH cu regrare pe un robinet)
fier 0
mangan 0
Apa menajera
Duritate 7
conductivitate 2500
pH 6,5-9
No3 0
No2 0
Fe 0,2
Mangan 0,05
Acum depinde de probleme

49

Re: Depuneri de calcar

stefan.toma A scris:

Sistemul de osmoza inversa scoate din apa nitrati, nitriti, scade conductivitatea, o aduce la parametri apei plate

   Apei plate sau distilate?

50

Re: Depuneri de calcar

Ancistrus A scris:
stefan.toma A scris:

Sistemul de osmoza inversa scoate din apa nitrati, nitriti, scade conductivitatea, o aduce la parametri apei plate

   Apei plate sau distilate?

lol  smile

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

51 Editat de stefan.toma (2014-01-28 15:00)

Re: Depuneri de calcar

La parametri apei plate duce acest sistem
Membrana Osmotica este a mia parte dintr-un micron si scoate nitriti nitrati si substantele organice si anorganice
Dupa acesta membrana exista un cartus de remineralizare care ofera mineralele necesare in apa
pm aveti dreptate cu apa de osmoza, eu ziceam de apa de masa, diferenta intre apa de masa si apa plata este urmatoarea
apa de masa este apa din foraj tratata apa plata provine din izvor

Re: Depuneri de calcar

Sunt ape plate care au calciul peste 100mg/l, in timp ce apa de osmoza are calciul sub 5 mg/l (a masurat baiatu'). Deci apa de osmoza este mai apropiata de apa distilata decat de apa plata. De aia te intreba si Cristi smile

53

Re: Depuneri de calcar

MariusMinu A scris:

Sunt ape plate care au calciul peste 100mg/l, in timp ce apa de osmoza are calciul sub 5 mg/l (a masurat baiatu'). Deci apa de osmoza este mai apropiata de apa distilata decat de apa plata. De aia te intreba si Cristi smile

Pe mine ma depaseste discutia voastra, sunt praf la chimie. De curiozitate, cat costa un set pt verificat valorile din acvariu ale, ph-ului, co2...etc

0771.496.835 Lucian

Re: Depuneri de calcar

Pentru inceput ia betisoare ( JBL test 6:1)...am mers 2 ani numai pe asa ceva...si acum mai folosesc (sa scutesc din cele pe picaturi) wink

55

Re: Depuneri de calcar

Filtru apa osmoza inversa acvariu 283l/zi filtre in linie 12
230.50Lei ...

0771.496.835 Lucian