21

Re: micul african 160x40x40

asa cum mi-am propus, am cautat sa mai fortific putin bazinul acesta care se pare ca insira neincredere catorva colegi si la un moment dat chiar si mie.

drept urmare l-am cam transformat intr-un "buncar"
iata cam ce a iesit.
sper ca acum nu mai inspira atata neincredere in privinta presiunii ce o exercita coloana de apa asupra geamurilor.

---------
0764320771 Lucian

22

Re: micul african 160x40x40

asa cum mi-am propus, am cautat sa mai fortific putin bazinul acesta care se pare ca insira neincredere catorva colegi si la un moment dat chiar si mie.

drept urmare l-am cam transformat intr-un "buncar"
iata cam ce a iesit.
sper ca acum nu mai inspira atata neincredere in privinta presiunii ce o exercita coloana de apa asupra geamurilor.

---------
0764320771 Lucian

23

Re: micul african 160x40x40

La cat ai muncit la el ,mai bine il faceai din sticla de 10 de la inceput. :omfg

24 Editat de george.r (2014-01-29 03:33)

Re: micul african 160x40x40

johnny A scris:

La cat ai muncit la el ,mai bine il faceai din sticla de 10 de la inceput. :omfg

Si-a dat seama si singur omul:

luciano_a A scris:

stiu ca vor fi niste costuri extra ,insa greseala a fost facuta si trebuie "reparata"

P.S.: "alea iacta est"

Re: micul african 160x40x40

Exact asta vroiam sa postez si eu!pentru 5 lei in plus...terminai cu toate fortificatiile astea.Inca 3 pe latime,peste cate vin 4 pe inaltime si pe langa 2 pe lungime.din neincredere acum o da in kitch.sper s aiasa oricum.succes

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

26

Re: micul african 160x40x40

dan.matei26 A scris:

Exact asta vroiam sa postez si eu!pentru 5 lei in plus...terminai cu toate fortificatiile astea.Inca 3 pe latime,peste cate vin 4 pe inaltime si pe langa 2 pe lungime.din neincredere acum o da in kitch.sper s aiasa oricum.succes

nu vreau sa fiu rau dar daca era vb doar de 5-10 lei crede-ma ca nu eram atat de zgarie -branza .

am avut oferta de la CRISTAL BRAD pe sticla de 8 mm la 430 ron,fara intarituri bineinteles.
Asa cu sticla de 6 mm toata investitia a fost de 320 ron (totul la gata)

la Cristal se mai adaugau intariturile (longitudinalele ) + siliconul (2-3 tuburi ) si ieseam undeva la 500-530 ron.

nu dispuneam decat de vreo 300 ron,asa ca din acest motiv am ales sticla de 6mm.

oricum am scutit aproape 200 ron ,si din acestia as putea sa mai pun ceva sa-mi iau si un filtru extern pt acest bazin.

---------
0764320771 Lucian

Re: micul african 160x40x40

Si un acvariu de la 160X40X40 la 500 ron cu totul ,nou, sigur...ti se pare mult?
ce faceai daca aveai 200 ron?si vroiai unul de 180x50x50.
Ma rog,nu vreau sa fiu carcotas sub nici o forma doar sa ai grija ca....te joc cu....apa.
cel ami sigur,dupa parerea mea e asa:
Am x bani....fac acvariu x(mai mic) dar sigur.
Am y banii....fac acvariul y(mare tare) si sigur.
Dar am x si fac y...sper sa tina...atat tot...sper sa tina.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

28

Re: micul african 160x40x40

dan.matei26 A scris:

Si un acvariu de la 160X40X40 la 500 ron cu totul ,nou, sigur...ti se pare mult?
ce faceai daca aveai 200 ron?si vroiai unul de 180x50x50.
Ma rog,nu vreau sa fiu carcotas sub nici o forma doar sa ai grija ca....te joc cu....apa.
cel ami sigur,dupa parerea mea e asa:
Am x bani....fac acvariu x(mai mic) dar sigur.
Am y banii....fac acvariul y(mare tare) si sigur.
Dar am x si fac y...sper sa tina...atat tot...sper sa tina.

multumesc frumos colegu pt grija deosebita pe care mi-o porti ,dar chiar nu cred ca are rost sa mai continuam cu contrazicerile acestea .

poate ca tu esti putin mai avut ca alti colegi de pe forum si gandesti altfel.
nu toti au poate posibilitatile tale financiare ,insa cred ca sunt multi care isi doresc un acvariu mare la costuri minime .

cand am postat aici ,am postat in ideaa de a primi sfaturi si de a actiona in consecinta ,ceea ce am si facut .

asa ca multumesc inca o data pt ajutorul oferit de toti ,insa cred ca nu mai au rost "lectiile"acestea pe care incerci sa mi le dai.

no ofense!

---------
0764320771 Lucian

29

Re: micul african 160x40x40

dan.matei26 A scris:

nue vorba de colana apei,e vb de lungimea lui.eu unul nu as face asa ceva cu geam de 6.eu am acvariu de 160X40x50 ,geam de 10 ,cu intarituri si tot face o mica burta.la geam de 6........nici nu vreua sa ma gandesc.


referitor la ce spuneai aici .
nu crezi ca acei 10 cm pe inaltime fac diferenta intre acvariul meu si al tau  si intre grosimile sticlei? wink

---------
0764320771 Lucian

30

Re: micul african 160x40x40

acum am vazut si eu topicul si chiar imi place ce ai facut acolo...foarte frumos lucrat,atat acvariu cat si capacul si background-ul,bravo!
eu am incredere ca o sa tina,asa cum a mai fost spus,rezistenta este data de coloana de apa nu de lungime...
imi place ca arata si bine,de fapt imi placea mai mult inainte,dupa mine eu zic ca intariturile alea in plus in H cele 2 de sus si cele 3 de jos nu isi au rostul,pentru ca jos sunt suficiente cele in lungime si sus la fel sunt suficiente cele tranversale,ca doar nu s-or dezlipi alea care erau...sunt inestetice si nu te ajuta mai mult decat o faceau deja cele existente deja..eu le-as da jos,pentru ca burta nu are cum sa faca oricum...ai putea sa mai pui la colturi asa cum este pus in link-ul de mai jos,la postul 4.
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … l-la-520l/
e nasol doar ca se poate sparge foarte usor,la trepidatii,cutremure,lovituri...la asta zic eu ca trebuie sa ai grija
in privinta siliconului am dubii eu,trebuia sa alegi si tu denbraven ca e cam la acelas pret si e mult mai bun,asta o stiu de la un prieten care lipeste acvarii de mult timp si nu a prea lipit acvarii mari cu ceresit..
daca nu pui coloana de apa mai mult de 35-37cm eu consider ca o sa tina(adica sper din tot sufletul) :sok

31 Editat de luciano_a (2014-01-29 16:34)

Re: micul african 160x40x40

octavian A scris:

acum am vazut si eu topicul si chiar imi place ce ai facut acolo...foarte frumos lucrat,atat acvariu cat si capacul si background-ul,bravo!
eu am incredere ca o sa tina,asa cum a mai fost spus,rezistenta este data de coloana de apa nu de lungime...
imi place ca arata si bine,de fapt imi placea mai mult inainte,dupa mine eu zic ca intariturile alea in plus in H cele 2 de sus si cele 3 de jos nu isi au rostul,pentru ca jos sunt suficiente cele in lungime si sus la fel sunt suficiente cele tranversale,ca doar nu s-or dezlipi alea care erau...sunt inestetice si nu te ajuta mai mult decat o faceau deja cele existente deja..eu le-as da jos,pentru ca burta nu are cum sa faca oricum...ai putea sa mai pui la colturi asa cum este pus in link-ul de mai jos,la postul 4.
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … l-la-520l/
e nasol doar ca se poate sparge foarte usor,la trepidatii,cutremure,lovituri...la asta zic eu ca trebuie sa ai grija
in privinta siliconului am dubii eu,trebuia sa alegi si tu denbraven ca e cam la acelas pret si e mult mai bun,asta o stiu de la un prieten care lipeste acvarii de mult timp si nu a prea lipit acvarii mari cu ceresit..
daca nu pui coloana de apa mai mult de 35-37cm eu consider ca o sa tina(adica sper din tot sufletul) :sok

multumesc mult colegu !
referitor la silicon:

geamurile (acvariul) in prima faza afost lipit cu BISON.
dupa care am mai suplimentat eu la interior (mai mult pt etansare) asa cum se vede in primele poze ,cu CERESIT CS 23.

acesta l-am folosit  si la suplimentarea acestor intarituri,dar asa cum am mai spus geamurile (laterale mici+laterale mari+fundul acvariului)sunt lipite cu Bison .
sper ca este mai bun decat Ceresit CS 23.

coloana de apa va fi cam in jur de 33 cm,pt ca din 37 cat imi mai ramane pana la intarituri se mai scad 4cm minim substratul
la aceasta coloana ,calculatorul de sticla imi dadea un factor de siguranta de 6,1 si chair scrie "very safe",iar daca mai are si intarituri..... wink

---------
0764320771 Lucian

32

Re: micul african 160x40x40

coloana de apa cred ca se ia inclusiv cu marimea substratului,dar tot e ok cred..

33 Editat de luciano_a (2014-01-29 17:35)

Re: micul african 160x40x40

octavian A scris:

coloana de apa cred ca se ia inclusiv cu marimea substratului,dar tot e ok cred..

este posibil ..nuu stiu .

dar  eu gandesc asa : daca pun intr-un bidon de 5 litrii nisip pana la jumatate , si incep sa umplu bidonul cu apa ,este clar ca acolo nu-mi vor intra 5 litri de apa,asa-i?

poate sa intre 2-3 litri maxim .( o sa fac si proba asta)

daca se adevereste treaba asta .va rezulta ca ,chiar daca nisipul va fi innfiltrat de apa , coloana acesteia va scadea (teoretic),si nu cred ca acei3-4 cm de nisip vor putea fi considerati ca si cum ar face parte  din coloana apei.

---------
0764320771 Lucian

Re: micul african 160x40x40

Te ofensezi degeaba,colegii au incercat sa-ti explice greseala si riscurile,desigur,acvariul va tine la inceput,problemele vor apare cu timpul...
Si eu as vrea un acvariu asa mare dar nu am atatia bani,asta nu inseamna ca il voi face cu sticla de 4,pentru ca doar de atata imi ajung !!! Iar calculatoarele alea sunt pur orientative,nu vor lua niciodata in calcul eroarea umana (si ma refer la calitatea lipiturii )....
Sper din tot sufletul ca acvariul sa tina,sa faci ceva frumos care sa ne incante privirile,iar noi astia fricosii sa ne fi inselat amarnic...
Hai ca m-am pus si eu bine cu tine  lol  lol  lol
Spor !!!

marian37

35 Editat de luciano_a (2014-01-29 18:08)

Re: micul african 160x40x40

floreamarian37 A scris:

Te ofensezi degeaba,colegii au incercat sa-ti explice greseala si riscurile,desigur,acvariul va tine la inceput,problemele vor apare cu timpul...
Si eu as vrea un acvariu asa mare dar nu am atatia bani,asta nu inseamna ca il voi face cu sticla de 4,pentru ca doar de atata imi ajung !!! Iar calculatoarele alea sunt pur orientative,nu vor lua niciodata in calcul eroarea umana (si ma refer la calitatea lipiturii )....
Sper din tot sufletul ca acvariul sa tina,sa faci ceva frumos care sa ne incante privirile,iar noi astia fricosii sa ne fi inselat amarnic...
Hai ca m-am pus si eu bine cu tine  lol  lol  lol
Spor !!!


colegu,scz
chiar nu a fost ofensa ,crede-ma
imi cer scz daca a sunat asa smile

incercam doar sa elimin ,daca este posibil varianta ca stratul este considerat ca parte din coloana de apa.

OCTAVIAN scz si tie daca a sunat ca un fel de ofensa !
nu asta era scopul
si apropo :

si eu fac parte tot din categoria fricosilor ,altfel nu recurgeam la varianta cu intarituri extra. wink

---------
0764320771 Lucian

36 Editat de luciano_a (2014-01-29 18:10)

Re: micul african 160x40x40

pot chiar sa spun ca Octavian a fost printre singurii carora le-a placut  si care m-a incurajat,asa ca nu ar avea de ce sa ma "ofenseze"vorbele lui

---------
0764320771 Lucian

37

Re: micul african 160x40x40

luciano_a stai linistit doar discutam,nu e loc de nici o ofensa aici :sok
eu aici nu fac parte din echipa fricosilor ba din contra(pentru ca nu e pe pielea mea lol  lol  lol
ok,sa revenim la lucruri serioase,acvariu meu e de 60x40x41 umplut aproape 40,5cm din sticla de 6.nu am nici un intaritor si nu are nici cea mai mica burta.sincer eu vroiam sa il fac din sticla de 8 ca mi-era si mie frica,sincer,dar asta pentru ca habar nu aveam,chiar ma gandeam ca o sa aiba burta...apoi am vorbit cu un prieten care mi l-a si lipit si m-a convins cate se pot face cu sticla de 6,mi-a spus ce acvarii a facut el din sticla de 6 pentru cei de la zoomania(depozitul din ploiesti) ba chiar am vazut ca tot ce avea el era aproape numai din sticla de 6(volume destul de mari).
ti-am zis,ce conteaza e nivelul pana la care duci apa(poti sa il cresti treptat si ti sub observatie) si socurile/loviturile...daca are intarituri iti dai seama ca burta nu are cum sa faca si daca nu e inaltimea prea mare nu cred ca o sa pleseasca sticla...
mie cel mai mult mi-a placut modul in care a fost facuta lucratura(acvariu,capac si background)

floreamarian37 A scris:

acvariul va tine la inceput,problemele vor apare cu timpul

marian,ce probleme crezi ca v-or apare si de ce cu timpul si nu la inceput?!

38

Re: micul african 160x40x40

luci,am fost in seara asta pe la baiatu de care iti spuneam si i-am zis si de proiectul tau.a zis ca e ok,dar totusi destul de periculos...a zis ca tine dar nu coloana de apa mai mare de 35 si atentie la socuri,exact cum am spus si eu..
bafta :sok

Re: micul african 160x40x40

stateam eu si ma gandeam: de ce ai pus tu topicul asta aici din moment ce tu vei avea in bazin ciclide? Roaga un admin sa-ti mute topicul unde trebuie

Re: micul african 160x40x40

Conteaza mult sa stii sa-l lipesti (altfel nu ar mai exista profesionistii ),plus ca,cu timpul apare imbatranirea siliconului,eventuale lovituri asupra sticlei,etc....
Parca nu esti relaxat cand te gandesti la asta....
Acvariile m-i le-am facut singur de-a lungul timpului,dar nu am fortat niciodata nota. Actualul,care il am acum,este cumparat de-a gata,facut de fabrica,dar cand am vazut ca e facut cu sticla de 4 la 60x30x30,am avut o retinere in a-l lua,dar lenea a triumfat (luasem deja siliconul,urma sticla)  lol
Si da,va tine acvariul,dar...

marian37