Subiect: Primii pasi

Am intitulat acest jurnal Primii pasi din motive lesne de inteles. Acum catva timp am cumparat un acvariu de la cineva plin cu ciclide. Mie de fapt imi trebuia acvariul iar persoana respectiva nu putea sa vanda acvariul fara sa dea pestii, asa ca m-am hotarat sa-l iau cu totul urmand sa vand ciclidele si sa raman cu acvariul. Asta am si facut, dar ceea ce nu am luat in consideratie a fost sotia mea care cum a vazut ciclidele si-a dorit sa aibe neaparat. I-am explicat ca nu se poate sa avem ciclide acum pentruca acvariul meu era plantat, deci impropriu cresterii ciclidelor. Asa ca am vandut ciclidele, am ramas cu acvariul, dar....dorinta a ramas acolo undeva. Printr-o ciudata conjunctura pe care nu are rost sa o etalez acum, am cumparat un acvariu pe care l-am populat cu cate ceva si acum voi avea placerea sa vi-l prezint:

   Primii pasi:

Inainte de a incepe descrierea acvariului meu, vreau sa stiti ca este doar provizorie forma lui interna, lumina si pozitia actuala. El va fi mutat in alt loc si atunci voi face adevaratele asezari

Deci:

Acvariu 160l( nu spuneti nimic legat de litraj, ca stiu ce vreti sa spuneti)

Filtru eheim 2010 intern la care folosesc si aerarea cu bule

Pietre calcaroase

doi mopani si o planta care o aveam intr-o galeata si nu am vrut sa o arunc

Incalzitor

lumina: un bec gen economic

nisip

ca pesti am urmatorii: 5 Auloncara Blue Regal – (3M + 2F) , 4 Pseudotropheus Acei Musli (2M + 2F), 1M - Maylandia estherae white si  Maylandia estherae red

bineanteles ca vor urma si modificari in randul pestilor, dar deocamdata asta e configuratia pe care o am

voi pune acum si poze( in unele poze sunt puii incercuiti ca sa se vada mai bine) pentruca ele inlocuiesc 1000 de vorbe, dar nu uitati: abia acum fac Primii pasi in randul ciclidelor

Re: Primii pasi

alte poze

Re: Primii pasi

Incalzitorul, mopanul si planta... un trio de carcotit lol
   Mult succes!

4 Editat de sebastian (2014-01-28 14:02)

Re: Primii pasi

Ancistrus A scris:

Incalzitorul, mopanul si planta... un trio de carcotit lol
   Mult succes!

adica ce vrei sa spui ca nici mopanul nu isi are rostul la ciclide africane ?  :smoke
Bafta scorpionule  :apl  pt inceput .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Primii pasi

multumesc Sebi, sa fie!

Re: Primii pasi

pui de aulonocara firefish - red dragon si caureuleus in tranzit. Mi-am inmultit ciclidele si pana mai cresc ceva, le-am pus in acvariul plantat ca sa nu ajunga hrana in acvariul cu ciclide mari. Bucurati-va de poze

Re: Primii pasi

incarcare poze

Re: Primii pasi

poze cu nou venitii

Re: Primii pasi

:fok  frumosi piticii . sa-i stapanesti sanatosi .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: Primii pasi

multumesc. Deja in acvariul mare mi-au mancat toti crevetii. Abia astept sa creasca inca un pic si sa-i pun la locul lor