Subiect: cladophora aegagrophila

Planta de acvariu cladophora aegagrophila,sau ma rog asta e mai mult o alga.
Stiti cumva daca aceasta planta limpezeste apa si o mentine limpede,eu asa am citit pe net

Re: cladophora aegagrophila

Chiar nimeni care se pricepe la plante nu vrea sa raspunda

Re: cladophora aegagrophila

Salut! Cladophora aegagrophila nu o sa-ti faca niciodata apa mai limpede. Apa limpede se obtine daca ai o filtrare biologica buna in acvariu. Mai citeste despre filtrare, o sa descoperi ca sunt 3 tipuri de filtrare: mecanica, chimica si biologica. Cadophora aegagrophila desi este o alga, ca multe alte plante consuma din apa nitritii si nitratii inhibind dezvoltarea altor alge minuscule care formeaza o apa mai tulbure uneori chiar verde.  :noroc

Re: cladophora aegagrophila

Eu asa am citit pe net despre planta(alga)asta,ca limpezeste apa si o mentine limpede,oricum boi testa ceea ce am citit pe net sa vad daca chiar limpezeste apa.Pe net mai spuneau si ca aceasta ajga ar constitui un "filtru"biologic bun

5

Re: cladophora aegagrophila

Termenul "cladophora" inseamna "planta ramificata", iar "aegagropila" se traduce prin "sfera acvatica" (preluare de pe alt forum de acvaristica).
Cladophora aegagrophila este o MACRO-alga. Consuma din apa nutrientii in exces si da, atrage si mizeria din jurul sau. Acum nu te gandi ca atrage mizeria pe o raza de 50 cm.