1 Editat de Latnok (2014-01-30 13:26)

Subiect: Acvariu ciclide americane .

Buna ziua , numele meu este Cristi sunt din jud Hunedoara..
Ce pot  spune ,  totul ar fi trebuit sa inceapa de cand eram copil mic , placandu-mi enorm acvariile . Neputand avea unul din cauza parintilor pentru ca nu le placea.
Cand amandoi au plecat in strainatate a inceput microbul, incepand cu un acvariu de 60 L cu pesti exotici dupa un timp am trecut la un acvariu de 150 L cu ciclide africane.
Acum in prezent am un acvariu de 290 l cu ciclide americane mai exact o pereche de Oscari - Astronotus Ocellatus .
Filtrare : Filtru extern JBL e901 GL pozitionat in partea stanga + un filtru intern 700 L/h pozitionat in partea dreapta.
Lumina: un bec economic starke de 18 w

si 2 video-uri , cum arata  la  4  ore de laterminarea amenajarii  14 mai 2013:

http://www.youtube.com/watch?v=J5Uqv_Pas4Y

si cum arata  acum  18.01.2014

http://www.youtube.com/watch?v=w3STTa2rMDs

Re: Acvariu ciclide americane .

Salut
Chiar arata foarte bine dar....oarecum cam mic acvariul
Bafta

3 Editat de Latnok (2014-01-30 13:15)

Re: Acvariu ciclide americane .

ceva  poze

4

Re: Acvariu ciclide americane .

Frumos  :apl O sa se bata si se vor ranii,sa nu iti mai zic ca iti va face dezastru in bazin. lol

5 Editat de Latnok (2014-01-30 13:40)

Re: Acvariu ciclide americane .

Primul  video este  din  mai  anul  trecut  , tot cu  aceleasi radacini sunt si  pana  acum  nu am  avut  probleme cu  mutatul lor sau  a  bolovanilor. In privinta  batailor sunt  foarte  linistiti , doar atunci cand  au  ei  acel ritual de stau  bot  in bot  se mai  agita .

6 Editat de Ancistrus (2014-01-30 14:05)

Re: Acvariu ciclide americane .

Bine ai venit Cristi!
   Frumos acvariul, felicitari!

7

Re: Acvariu ciclide americane .

Este bine ca sunt linistiti,frumos si ingrijit bazinul .Sa te bucuri de ei. :apl

8

Re: Acvariu ciclide americane .

Multumesc !

9

Re: Acvariu ciclide americane .

:omfg cata baboiiiii
frumos
Bine ai venit.

10 Editat de dan.matei26 (2014-01-30 14:36)

Re: Acvariu ciclide americane .

Salutare!Salbatic,bine aranjat,si foarte natural!felicitari.Asa da biotop.Intradevar un pic mic acvariu dar cred ca o sa fie totul ok.super :apl

De fapt nu acvariu e mic ,oscarii sunt mari.
Si eu am tot oscari7 la numar in 360l si nu se bat deloc.Chiar convietuiesc bine la 17-20 cm fiecare.
Efect blackwater frumos, biotop reusit!Zimi de iluminat putin.

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

11 Editat de Latnok (2014-01-30 15:10)

Re: Acvariu ciclide americane .

Folosesc un bec economic cu lumina galbuie , ca cel din  imagine , intr-un suport cu protectie la apa si capac de plastic transparent . conectat la o priza programabila digitala.

Re: Acvariu ciclide americane .

suport ala...poti sa imi arati cum arata?

Gratis nu exista,ieftin nu rezista

13

Re: Acvariu ciclide americane .

Felicitari pentru acvariu :apl

Calitatea se plateste!

14

Re: Acvariu ciclide americane .

sal colegu!

bine ai venit printre noi.

frumosi pestanii ,dar si aranjamentul in sine este foarte reusit.
sa-i(l) stapanesti sanatos .

bafta multa in continuare!

---------
0764320771 Lucian

15 Editat de Latnok (2014-01-30 16:11)

Re: Acvariu ciclide americane .

Dan uite asta  este.

Cand  cresc mai  mari 7 nu ca nu incap in 360 , dar ai sa  fii  nevoit  sa pastrezi mai putini . Am un  prieten care  are  si el  tot oscari . a inceput cu 9 bucati ca sa se aleaga perechi.   2 mi-a dat  mie  a mai  ramas cu  7 , ia tinut  cat  ia  tinut  , cand  a vazut  cum ii sare apa din acvariu  cand  se  bateau  a pastrat  doar 2 , restu 5 a scapat de  ei .

Va Multumesc .

16

Re: Acvariu ciclide americane .

bine ai venit.
frumos acvariu,imi place!
niste discusi nu te-ar tenta?! wink

17

Re: Acvariu ciclide americane .

mersi Octavian , discusi nu  sunt  pe placul meu . niciodata nu  au  fost  big_smile

18

Re: Acvariu ciclide americane .

asa ziceam si eu inainte sa ii am,da fapt nici nu prea vazusem discusi decat in pet shop...am zis sa imi iau sa vad si eu cum ar fi la mine in acvariu...si...discusul e pestele meu preferat acum big_smile

19

Re: Acvariu ciclide americane .

Bine ai venit Cristi! Reusit acvariul, foarte frumosi pestii...  :apl  Sa pregatim "betele"?

20 Editat de Latnok (2014-01-31 02:25)

Re: Acvariu ciclide americane .

Asa imi spun  si  prietenii  cand mai  vin  pe la mine ...  '' nu ii pescuim sa ii punem  in tigaie. ''   :omfg  :stupid