1 Editat de viorelolt (2014-07-28 11:53)

Subiect: Inchis.

Salut.
Precizez ca pestii au varsta de 4 luni, si au fost crescuti separat, pe sexe ,de la 5 saptamani, deci toate femelele sunt virgine, iar liniile sunt complet stabile.
Guppy blue se vand  functie de nr. de perechi dorite. Astfel, 1-2 perechi - 30 lei perechea;    3-9 perechi - 25 lei perechea; > 10 perechi - 20 lei perechea.
Guppy albino platinum se vand doar 3 trio-uri - 20 lei/trio - Stoc epuizat.
Tel. 0723 368 805.
Un filmulet cu guppy se poate vedea la linkul:
https://www.youtube.com/watch?v=1OfNUE8B_iI
Sanatate!

A se vedea postarea nr. 48 (pag.3)! :sok

2 Editat de teologos (2014-01-30 16:56)

Re: Inchis.

:apl
treaba cu virginitatea guppylor este extraordinara!
:sok

3 Editat de viorelolt (2014-01-30 17:15)

Re: Inchis.

Bun comentariu. Va mai asteptam!  :apl  :pp

Re: Inchis.

Juvenil de 7 saptamani! :sok

Re: Inchis.

:bf

Re: Inchis.

Cam scump la 20, 25 de lei si 30 de lei guppy.
Daca ii vindeai la 1 leu, 2 lei sau la 3 lei cum se vand in unele Petshopuri cumparam si eu de la tine.
La unii e criza prin buzunare si nu isi permit sa dea atatia bani.
Sfatul meu e sa mai lasi din pret.

acvarist batran

Re: Inchis.

cristinucu A scris:

Cam scump la 20, 25 de lei si 30 de lei guppy.
Daca ii vindeai la 1 leu, 2 lei sau la 3 lei cum se vand in unele Petshopuri cumparam si eu de la tine.
La unii e criza prin buzunare si nu isi permit sa dea atatia bani.
Sfatul meu e sa mai lasi din pret.

Multumesc pt. sfat. Liniile respective sunt de pe-afara si m-au costat in jur de 20 euro perechea (cu taxe cu tot). Lasand de-o parte pretul pe care l-am platit eu, mai analizati un pic produsul si sa-mi spuneti si mie in care petshop este asa ceva de vanzare la 1-3 lei ca parca mi-as mai lua si eu cativa.
Sanatate.
P.S. La 1 -2lei bucata sunt multe anunturi pe net, deci aveti de unde alege. Succes.

8

Re: Inchis.

dar nici 30lei ..si eu ash fi luat !

... unidos para la musica

Re: Inchis.

sunt linii din italia parca de blue moscow - trio la 50 lei , sunt aceia din linii de concurs

10 Editat de cristinucu (2014-02-03 17:38)

Re: Inchis.

La Hornbach Berceni mai aduceau guppy din astia adica blue moscow la 5 lei bucata.
Deci uite un exemplu.

acvarist batran

11

Re: Inchis.

Va inteleg..... Sanatate.

Anunt valabil!

12

Re: Inchis.

nu stiu de ce,dar mi se pare ca se specifica in regulamentul forumului ca nu se discuta pretul...si chiar daca nu e asa,e o obraznicie ce se intampla aici..nu pot sa nu ma revolt...de aia se duce tara asta de rapa,unul investeste bani si alti se ... pe banii lui.imi pare rau...
am si eu un prieten care tot asa a luat mai multe specii,red,albino,blue,green,black,acum a luat unii leopard dar ceva de genu cu vreo 10 euro bucata,linii de concurs.sunt mult mai mari ca guppy de prin magazine cu niste cozi de toata frumusetea.el zicea ca mai bine ii arunca la canal decat sa ii dea cu un euro,si personal ii dau toata dreptatea.
din cate vad,pestii lui viorel inca nu au cozile complet dezvoltate,si chiar si asa nu o sa gasiti in veci asa pesti cu 2-3lei..
deci cine vrea sa cumpere bine,cine nu sa se abtina..
imi cer scuze,asta e parerea mea
multa bafta viorel,mai bine la canal decat cu 2-3 lei :sok

13

Re: Inchis.

De acord cu Octavian :sok

Calitatea se plateste!

14

Re: Inchis.

Cristi crede-ma te rog ca ceea ce vedeai dta in hornbach la 5 lei nu e nici pe departe blue moscow; sfatul meu pt dta - CASCA OCHII BINE si mare atentie la ceea ce vezi GUP` albastru.

un trio blue moscow linie pura poate depasi lejer 30 euro !

eu am platit 25 euro in franta la nilufar.fr  pt un trio de xipho kohaku, insa intr-adevar la banii astia cei de acolo eliberau documente care sa certifice provenienta pestilor.

iar pretul - e dreptul vanzatorului sa solicite suma dorita de dumnealui, daca dta ai ceva sa ii reprosezi legat de asta, in pm ai tot spatiul necesar sa o faci.


cristinucu
La Hornbach Berceni mai aduceau guppy din astia adica blue moscow la 5 lei bucata.
Deci uite un exemplu.

catalos

Re: Inchis.

:sok Octavian

16

Re: Inchis.

Forte buna remarca lui Octavian. Vanzare buna. Cine vrea linie pura, plateste. Cui ii pasa sa miste ceva in acvariu,  care mentionez ca nici NU - I O SOLUTE REA, de cele mai multe ori, se rezuma la pestisorii fara linie pura si mai ieftin. Este alegerea fiecaruia in parte,   dupa gust, plac si de ce nu dupa finante.

17 Editat de viorelolt (2014-02-04 15:43)

Re: Inchis.

Va multumesc pentru intelegere. Chiar ma intrebam ieri, vazand comentariile de aici, daca sunt eu intr-adevar absurd. Si-mi puneam cateva intrebari, lasand de-o parte pretul pe care eu l-am platit si valoarea pestrilor:
1 Cum sa vand pesti cu 2-3 lei, pe care i-am crescut numai cu haleala de cea mai buna calitate (artemia eclozata - numai pe oua am dat, sincer 120 lei, 2 tipuri de NLS, + alte vre-o 8 feluri de macare), cele mai bune conditii - dubla filtrare in fiecare acvariu, schimb partial de apa zilnic, ce mai  - exact ca in "Experiment vivipar" al lui Silvester - sper ca e sanatos?
2. Ce tip de mancare sa le dau 4 luni, ca sa pot vinde cu 2-3 lei? Nu am putut gasi alt raspuns decat resturi de paine uscata.
Si acum ca sa nu se inteleaga ca am crescut acesti pui cu gandul la profit, va spun ca la banii astia, nu vad rostul postarii la rubrica "Vanzari". Mai degraba la "Donatii". Am dat cateva perechi, poate o sa mai dau, iar restul probabil am sa-l las pe fimiu sa-i faca cadou pe la copii. E mai corect asa. Sincer, la canal inca nu m-am gandit.
Observatia lui Octavian este corecta, in sensul ca guppy sunt putin cam inghesuiti si deaceea nu si-au dezvoltat inca voalul si oricum au doar 4 luni. Am separat pentru a imperechea mai departe, 2 indivizi dintre ei, acestia in doar 10 zile au deja voalul mai marisor. Am sa pun zilele urmatoare foto.
Eu, printre altele, sunt crescator de albine si va spun ca mierea pe care eu o comercializez, miere ce indeplineste conditiile bio, nu pleaca decat cu pretul corect - raportat la investitia pe care o fac si la calitatea produsului. Au fost ani in care mi-au ramas un bidon sau doua nevandute, dar pe aceea ori am dat-o primavara albinelor pentru stimulare, ori am donat-o la copii.
Scuzati daca m-am intins prea mult.
Oricum..... anuntul este inca valabil!

18

Re: Inchis.

viorelolt A scris:

Eu, printre altele, sunt crescator de albine

nu vrei sa ne imprientenim?! :apl  :apl  :apl
incepand de anul asta vreau sa ma iau si eu de apicultura,mi-am luat deja cutiile,in fine sa nu fac off-topic prea mult,mai vorbim wink

referitor la guppy,mai ai o varianta care se practica de aceia care investesc mult si "degeaba":poti vinde doar masculi,carora le tai gonopodiu(asa se numeste parca?!).si asa ii poti da la juma de pret dar nu o sa ii poata inmulti astfel tu ramanand cu linia curata si cu un oarecare monopol asupra pietii.
astea nu sunt tehnici de marcketing,asa stiu ca se procedeaza pentru a se pastra calitatea,cantitatea si pretul cuvenit.
cine vrea sa ii inmulteasca plateste 30 lei,cine vrea doar pentru frumusete plateste ~6-7lei(mai mult sau mai putin,zic eu).asa am eu de la prietenul meu,doar masculi(nu cred ca sunt taiate si nici nu ma intereseaza),sunt de linie pura de concurs si sunt frumosi,atat ma intereseaza.

bafta viorel :sok

19

Re: Inchis.

octavian A scris:

poti vinde doar masculi,carora le tai gonopodiu

   Am trait sa o aud si pe asta lol lol Auzi, sa tai "cocoselul" la guppy ca sa nu se mai reproduca... lasati omul sa vanda pestii linistit lol ^:)^

20

Re: Inchis.

eu am zis cum se procedeaza,nu ai decat sa razi;dar te rog,data viitoare cand o mai faci,te poti documenta putin inainte ca dai in penibil...