Subiect: goldfish umflatura si exfoliere

Salutare . Sora mea detine un carasel care are problema din imagine . ce ma-ti sfatui in continuare sa fac legat de hrana , temperatura apei , schimburile etc .
Eu am pus 27 de picaturi omnipur dupa reteta la 28 L apa si trei linguri de sare . temperature nu as ridicao la 30 de grade ca o sa se duca in camera fara incalzitor cam la 25-26 .
Va rog daca mai stiti cate ceva sa ma indrumati mi-ar fi de mare ajutor ca tare rau imi pare dupa el daca l-as pierde  please  .
Multumesc anticipat cu deosebit respect tuturor .
P.S. la reteta omnipur spune sa se puna 22 picaturi la 20 L apa .
A mai avut cineva problema asta ?

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

2

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Poate fi o rana cauzata de bacterii de genul Pseudomonas and Aeromonas. Infectia bacteriana poate avea urmatoarele simptome: rani deschise de culoare alba-rosiatica, care pot preceda alte infectii fungice.
Cauzele pot fi calitatea proasta a apei sau un PH foarte ridicat.
Ca tratament se recomanda adaugarea de sare (pt acvariu), 1-3 g pe litru și antibiotice.

Re: goldfish umflatura si exfoliere

footix A scris:

Poate fi o rana cauzata de bacterii de genul Pseudomonas and Aeromonas. Infectia bacteriana poate avea urmatoarele simptome: rani deschise de culoare alba-rosiatica, care pot preceda alte infectii fungice.
Cauzele pot fi calitatea proasta a apei sau un PH foarte ridicat.
Ca tratament se recomanda adaugarea de sare (pt acvariu), 1-3 g pe litru și antibiotice.

Da , ce sa zic am pus sare 3 linguri mari de bucatarie ca nu am avut de acvariu sau de muraturi la 28 L sa vedem ce va fi si cu omnipur ala . multumesc

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: goldfish umflatura si exfoliere

nimeni cu inca vre-o parere  :smoke

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

5

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Trebuia sa astepti si alte sfaturi, mai ales de la cei care cresc carasi. Sarea trebuia sa fie fara iod si amestecata in alt recipient nu direct in acvariu de carantina.

Re: goldfish umflatura si exfoliere

footix A scris:

Trebuia sa astepti si alte sfaturi, mai ales de la cei care cresc carasi. Sarea trebuia sa fie fara iod si amestecata in alt recipient nu direct in acvariu de carantina.

alta alternative legata de sare nu am avut si asa mi-a zis si baiatul de la petshop.am amestecat-o in borcan si pusa treptat .sa zic in 20 min cu apa complete de 30L

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: goldfish umflatura si exfoliere

cumva trebuie facute schimburi de apa in tratamentul acesta de 30% adica 10L cu 11 picaturi de omnipur si 1 lingura sare la 1.2 zile . nimeni nu mai stie nimic ? of mama cu acvaristica asta .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: goldfish umflatura si exfoliere

sebastian A scris:

cumva trebuie facute schimburi de apa in tratamentul acesta de 30% adica 10L cu 11 picaturi de omnipur si 1 lingura sare la 1.2 zile . nimeni nu mai stie nimic ? of mama cu acvaristica asta .

nu mananca mazare . o sa incerc cu larve de tantari  :pls

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Schimburi de 50% apa zilnic, macar cateva zile, fara sare, hrana vie, temperatura maxim 25°C! Ti-am raspuns si pe PM, cred ca are si dropsy!

10

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Ancistrus A scris:

Schimburi de 50% apa zilnic, macar cateva zile, fara sare, hrana vie, temperatura maxim 25°C! Ti-am raspuns si pe PM, cred ca are si dropsy!

ce este aia dropsy ? o sa caut sa vad despre ce este vb  . apa nu am posibilitatea sa o las la declorinat . I-am dat si larvele alea si nu le-a mancat . Multumesc foarte mult . nu stiu ce sa fac sa ma duc sa ii iau un acvariu mai mare imi este sa nu dau bani de pomana pe el  :pls nu stiu ce sa ii mai fac . o sa aspir ce a ramas acolo din larvele alea . sa nu ii mai pun Omnipur si sare ? offf asa spusese baiatul de la petsop .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

11

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Sincer, cam ce schimburi de apa ii facea?

12

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Ancistrus A scris:

Sincer, cam ce schimburi de apa ii facea?

1 pe saptamana cam 40-50% apa statute in bidoane la declorinat . au fost 2 unul a murit de cum l-am adus . au fost mititei pt a fi pozati pe o tastatura . au supravietuit filmarilor si pozelor si le-a fost cumparat acvariul acesta micut . nu prea se putea avea grija de ei si mi-a fost oferit mie unde ''au'' ajuns la sora mea pt ca am o nepoata mica . cam asta este povestea lui si tare rau imi pare dupa el daca l-as pierde. :pls
ma duc sa ii iau Easy Life Multicura nu stiu ce sa fac . acuma cum naiba fac ii scimb apa complet ? nici nu stiu ce sa mai fac .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

13 Editat de Ancistrus (2014-01-31 14:12)

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Ce as face eu, deci nu il lua ca pe un sfat neaparat: schimburi de 50% apa zilnic (3-4 zile), hrana vie (eventual imbibata in vitamine), temperatura maxim 25°C si, daca nu-si revine, Easy Life Multicura.

14

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Ancistrus A scris:

Ce as face eu, deci nu il lua ca pe un sfat neaparat: schimburi de 50% apa zilnic (3-4 zile), hrana vie (eventual imbibata in vitamine), temperatura maxim 25°C si, daca nu-si revine, Easy Life Multicura.

am mai citit de asa ceva si este reala treaba sa zicem . apa asta sa o pun asa fara sa o declorinez ? multumesc foarte mult de raspunsuri sper sa il salvez .  :pls

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

15

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Am facut un schimb de 30% apa cu aqua safe tratata . fara sare fara omnipur . am cumparat carbon . am scos buretelul din filtru si am taiat un ciorap de dama dupa care am bagat carbonul acolo legat ciorapul si pus la acvariu pt 24h . prostia ca nu l-am clatit intai la apa calda dar poate nu o fi asa grav . de mancat tot nu mananca supravietuitorul meu . are cred ca 3 zile sau 2 . astazi incerc cu stik ale lui care le manca inmuiate si apoi date pt ca nu a vrut nici larve de tantari nici mazare . vreau sa incerc cu furanol 4 zile pt ca am vazut minuni la un peste koi in hornbach . o sa ma duc sa iau niste vitamine macar daca nu mananca sa le aiba acolo pana sa incep tratamentul cu furanol .
Va voi tine la curent :pls  bafta tuturor si sanatate in acvariu .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

16 Editat de Ancistrus (2014-02-01 13:09)

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Vad ca are cine sa te sfatuiasca, succes!

PS: Un caras care nu mananca nici nu cred ca o mai duce mult... e doar parerea mea!

17

Re: goldfish umflatura si exfoliere

Ancistrus A scris:

Vad ca are cine sa te sfatuiasca, succes!

PS: Un caras care nu mananca nici nu cred ca o mai duce mult... e doar parerea mea!

:smoke

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

18 Editat de sebastian (2014-02-06 14:29)

Re: goldfish umflatura si exfoliere

din pacate pt cei care o sa intampine asemenea problema pestele a murit in a 5 zi cu apa schimbata total cu vitamine doar . nu vroia sa manance . el nu mancase saracul de 7 zile aproape  :scry nici furanolul nu il ajutase mult ba din contrai se marise exfolierea . aceasta este povestea unui supravietuitor . respectati litri de apa unui carasel minim 50L si scimburi de apa 2 pe sapt 30% cu aqua safe sau pusa 24h la declorinat .
P.S. cel mai important nu hraniti cu mancare care pluteste si cura cate 1 zi pe saptamana post negru si alta data mazare sau salata

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.