Subiect: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

Ma intereseaza daca a tratat cineva aceasta boala si cum a facut-o. Daca stie cineva cat de bun este eSHa Hexamita 20 ml  pentru combaterea acestei boli. Astept parerile voastre pentru o discutie creativa. Va multumesc!

Re: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

Eu am reusit la discusi cu Metronidazol si ridicarea temperaturii, dar indicat ar fi si sa-i hranesti cu hrana vie, ca sa le creasca imunitatea.
   JBL Spirohexol 2 am inteles ca ar fi bun ca tratament dar nu l-am folosit!

Re: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

Si tratamentul cu Metronidazol cul il faceai? Am inteles ca Hexamita este defapt un parazit ( implicit boala parazitara). Stau si ma gandesc ca Metronidazol ar merge foarte bine pe bala asta.  De JBL Spirohexol am auzit si eu ca ar fi bun dar... nu stiu ce sa zic.

Re: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

"Hole in the head", flagelate sau Hexamita sunt cam aceeasi chestie, doar ca stadii diferite, adica daca apar gauri este o faza avansata.
   Metro le administram o tableta la 20 litri zilnic si schimbam cam 40-50% apa inaintea fiecare redozari.

Re: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

Si temperatura ai dus-o in 33 gr la discusi ? Eventual 29 la un scalar nu? Tratamentul cat timp l-ai facut, ai trecut de o saptamana?

Re: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

Am citit pe un site ca gaurile in cap pot aparea si de la lipsa de minerale din apa. Are cineva vreo alta opinie?

Re: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

nelutu_vi A scris:

Si temperatura ai dus-o in 33 gr la discusi ?

   34-35°C!

nelutu_vi A scris:

Tratamentul cat timp l-ai facut, ai trecut de o saptamana?

   8-9 zile, nu mai stiu sigur, dar peste o saptamana!

Re: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

Din ce m-am mai informat boala asta ar fi declansata de Hexamita niste bacterii care se gasesc pe traiectul digestiv al pestelui si care dintr-o cauza nedescoperita momentan, incep sa se inmulteasca intr-un numar foarte mare si incapt sa "manance"  zonele osoase ale pestelelui (capul pestelui). Prin urmare se considera ca ar fi defapt o boala genetica dupa cum sustin unele persoane.
In cea ce priveste tratamentul cu metronidazol, spirohexol, baktopur, multicura,  ... este cam de noroc si efectiv tratementul medicamentos nu vindeca pestele de acesta boala.
In plus, la un procent foarte mare din pestii bolnavi de aceasta boala si "tratati", boala a revenit dupa un interval de timp si ar fi fost fatala.
Eu am o nelamurire.... desi se sustine ca este o boala genetica, acesta boala este transmisibila.

Re: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

Hexamita nu este o boala, este un parazit flagelat intestinal, cu care se nasc discusii, si nu numai, si care, in cazul stresului si imunitatii scazute a pestelui, se inmulteste peste masura si il "ataca"! Deci, cum ti-am scris si mai sus:

Ancistrus A scris:

indicat ar fi si sa-i hranesti cu hrana vie, ca sa le creasca imunitatea.

   Ridici si temperatuta la 34°C si poti inmuia hrana, inainte de administrare, in vitamine pentru pesti (Sera Fishtamin, JBL Atvitol s.a.)

10

Re: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

Vad ca nimeni nu a vrut sa mai colaboreze cu privire la acest subiect. Multumesc Ancistrus pentru discutia pe care am avut-o.

11

Re: Discusi/Scalari boala gaurilor in cap (Hexamita)

nelutu_vi A scris:

Multumesc Ancistrus pentru discutia pe care am avut-o.

   Cu placere! "Secretul" este sa le cresti imunitatea sa se poata apara singuri impotriva flagelatelor, atat smile