Subiect: Discus Kingdome - Bazinul meu

Salutare, ma numesc Razvan Toth, am 31 de ani si sunt din Cluj-Napoca. Pasiunea mea sunt DISCUSII smile. Sunt fericitul posesor al unui bazin de aproximativ 900litri.

Dimensiunile bazinului sunt urmatoarele. L-205cm l-67.5cm H-65cm. Este confectionat din sticla de 12mm.
http://www.youtube.com/watch?v=qLd4lXP8lao

Partea de filtrare este asigurata de cate 2 butoaie a cate 60l fiecare care vor fi umplute in viitorul apropriat cu piatra ponce.

Bazinul l-am facut cu schimb de apa automat. Incalzirea se face cu apa calda de la centrala proprie si am o temperatura de 29grade in acvariu. Este un sistem conceput de mine, care ajuta si la schimbul de apa si la incalzirea apei. Nu am incalzitor in acvariu din acest motiv smile

Iluminarea este pe led-uri si va suferi cateva upgrade-uri: dimmere si controllere smile Bazinul acesta il am de 4 luni. Discusii sunt crescuti de mine in alt bazin care l-am dat si au o varsta de 2 ani majoritatea.

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

Salut Razvan!
   Se vede clar ca le place smile
   Conform acestui setup, personal as fi pastrat doar crengile si nisipul... ba chiar as mai fi bagat crengi.

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

Salutare...Crengi am avut mai multe dar am vrut sa il fac putin mai aerisit deorece cand depun icre sunt mari batai prin acvariu. Atunci am ales crengi mai groase si am taiat ce era mic.

Bolovanii mie imi plac si nu renunt l ei. Au o textura foarte frumoasa, pe viu se pot observa mai clar. Initial am vrut fara bolovani dar la insistentele sotiei am cautat si ceva pietroaie  lol

Apropo nu te bagi la o comanda comuna de http://www.tropheus.ro/loricaride/1236-ancistrus-hoplogenys.html

Se pot comanda minim 10 si mie imi trebuiesc 5. Ar mai fi cineva interesat de 2, deci...nu vrei 5 sau 3 ?:P asa imi plac si de abia astept sa gasesc pe cineva interesat de o comanda comuna. daca nu e voie sa postez link-ul rog un administrator sa stearga. multumesc

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

Aia sunt dolichopterus, hoplogenys au marginile aripioaelor roscate si sunt destul de rari!

5

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

Felicitari pentru acvariu :sok

Calitatea se plateste!

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

multumesc smile

@ ancistrus : eu ii vreau pe aia din poza din link-ul care l-am postat mai sus smile

7

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

bine ai venit!
superb acvariu,asa ceva mi-ar place si mie,dar eu as opta doar pentru o varietate dar gusturile nu se discuta...foarte frumos si asa,ce nu as da sa il vad pe viu :hug
de curios,de unde sunt lemnele si cum le-ai pregatit?!
zi-ne mai mult despre filtrare,ca pare destul de interesant :sok

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

multumesc Octavian.

Lemnele sunt de prun sau mar nu mai stiu exact. Langa Cluj este o livada si acolo erau niste pomi fructiferi uscati. Am mers cu drujba si am taiat ce craci mi s-au parut mie mai interesante. Am venit acasa cu o masina de lemne si au ramas dupa triere doar cele din bazin. Au fost curatate si bagate intr-un bazin de exterior cu o apa foarte sarata. Le-am lasat acolo cam 3 luni. Dupa aceea le-am luat, spalat bine la splatorie auto si pe urma le-am bagat in bazin. Au stat o saptamana ca sa elimine din sare si ce mai avea si pe urma am bagat pesti...si cam atat cu crengile smile

LEgat de filtrare:

Am momentan 1 filtru care are 60litri. Trebuie sa imi soseasca si al doilea care va fi identic. Bazinul are 2 gauri in fund si pe acolo imi vine apa in filtre. Filtrele au fost proiectate pentru a avea o viteza de trecere a apei intre 5-10 cm/minut. eu am in jur de 6.5. La o viteza cuprinsa intre 5-10 activitatea bacteriilor este la maxim - este un articol facut de dl Claudiu Truta pe un alt site. Nu vreau sa imi asum meritele pentru munca depusa de el. El a fost persoana care m-a indrumat in proiectarea filtrului. Am folosit fitinguri de 3/4 pentru a nu micsora debitul pompelor. Pompe folosesc, 2, cate 1 ptr fiecare filtru si sunt de 1000l/ora marca jbl pro flow u1000 (practic testat in gol pompele mai mult de 700l/ora nu scot ). Am ales aceste pompe pentru ca au un consum redus de energie si au debitul care este necesar pentru aplicatia mea. Material filtrant in momentul de fata am roca vulcanica dar va fi inlocuit in totalitate cu PIATRA PONCE smile

9

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

:apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl  :apl

10

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

tare faza cu lemnele,nu ti-a fost frica cu discusii sau ai mai testat si inainte?!
referitor la filtrare,bravo :sok butoaiele sunt ceva dedicate?!pote poti sa ne pui niste poze,chiar sunt curios,ca suna bine bine.
referitor la viteza de curgere,ce diametru are butoiu?!studiasem si eu o data chestia asta,acum le-am uitat(de..varsta..) si venise cam 2-300l la un diametru de 110 si venea cam 8-9 cm/min parca.
pai si ajunge 1400l/h la bazinul tau?!ar fi cam 1,5 din bazin pe ora,asta ar insemna ca ce se descompune acum v-a fi mancat abia cam in 40-50 de min,nu?!
legat de piatra ponce,am citit si eu acum,ca m-ai facut curios.pare treaba buna,numai sa nu fie de calitati diferite,in functie de unde e recoltata,cum a fost uscata lava etc.oricum,e foarte buna,si eu as fi folosit-o(in defavoarea siporaxului) daca aduceai mai devreme cu vreo 2 luni :sok

11 Editat de toth.razvan (2014-02-05 13:01)

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

@octavian Iata cum poti afla care este viteza cu care apa curge in filtrul tau:
v [cm/min] = (Q [litri/ora] x 1000) / (60 x A [cm2]) - formula. Este luata dintr-un articol al altui coleg de pe un forum.

Referitor la filtru: diametrul este de 40cm. Ma crezi sau nu ma crezi smile eu dupa ce le dau de mancare la discusii mei inima de vita in 20-30minute maxim, apa imi este filtrata. Eu acum am in functiune doar un singur butoi, celalalt trebuie sa imi vina. Am in fundul acvariului 2 gauri care alimenteaza fiecare filtru. Am folosit fitinguri de 3/4 pentru a nu reduce deditul. Inainte de a intra apa in filtru an un prefiltru pentru filtrarea mecanica. Este vorba de un filtru de apa ce se poate lua din maxazine gen Baumax care a fost putin modificat. In el am bagat burete grosier pentru a tine toate particulele mari de mizerie. In acest fel eu in filtru nu am mizerie. Eu nu am spalat filtrul acesta de cand il am, aproximativ 1 an si cateva luni. L-am folosit la un bazin mai mic dupa care l-am mutat direct la acesta mare.

IDEEA ESTE IN FELUL URMATOR: filtrul nu este WC-ul acvariului. Filtrarea biologica este una si filtrarea mecanica este alta. Din acest motiv trebuie aspirat substratul periodic.  Filtrul biologic nu trebuie sa fie plin cu deseuri. Eu spal saptamanal prefiltrul si atat. Restul se observa din clip cum se simt pestii mei si calitatea apei (vizual).

Acum referitor la crengi. Nu mi-a fost teama, am avut ceva emotii mai mari deoarece cand i-am mutat in bazinul mare a fost in momentul in care m-am mutat la casa noua. Au fost foarte stresati cu transportul si in momentul in care i-am bagat in bazin am crezut ca mor, plangeam si sotia nu stia ce sa imi mai faca. Dar dupa o ora....si-au revenit. Astazi ii puteti vedea in clip cum se simt smile

Acum tot referitor la filtrare, conteaza foarte mult viteza de trecere in filtru deoarece la o viteza mare bacteriile tind sa se desprinda si la o viteza mica nu se face o oxigenare buna si tind sa plece.  Eu am curenti destui in acvariu pentru a duce mizeria in prefiltru, iar ce ramane o data pe saptamana vine aspirat.

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

Salut si bine ai venit! Foarte frumos bazinul!  :apl Felicitari!

13

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

Ai o splendoare de acvariu Razvan!Felicitari!

Re: Discus Kingdome - Bazinul meu

Multumesc pentru aprecieri  :noroc