Subiect: Viermi mici peste tot

Salutare! Am aceasta problema de cel putin 4 ani   si am tot incercat  sa scap de ei dar nu am reusit..
Viermisorii sunt mici, au 1 cm maxim  lungime si stau pe plante . In filtru gasesc mereu, prin substrat .. si stau  intr-o carcasa formata nu stiu din ce.. cred ca pamant, mizerie , ca e moale ,   din care ies umpic sa manance si imediat reintra..
Pestii nu au nici o problema cu ei.  uneori  cand ii vad ca inoata  ,ii halesc big_smile
Am incercat sa ii omor cu sare . am pus concetratiile care le-am gasit recomandate pe net.. am resetat acvariul.. am bagat si niste pastile pentru nematode : Levamisol cu doze recomandate pe net, etc.. dar nimic nu i-a oprit sa se inmulteasca..
Cand inoata arata ca un S. acum nu stiu daca sunt nematode.. cred ca cel mai concret imi poate spune un parazitolog ce sunt .. cu un  examen microscopic.
Mentionez ca nu am folosit mancare vie niciodata . Pestii ii hranesc dintotdeauna cu Tetramin fulgi.
Problema cu ei este ca imi paraziteaza plantele si da un aspect de mizerie pe plante..
in acvariu am 2 scalari , niste neoni , si 2 corrydoras .
apa o schimb la 2 sapt. cate 20% . totul merge foarte bine in acvariu, exceptand unele alge:P .. Reset-ul l-am facut acum un an .
Daca are cineva o idee . va rog sa imi spuneti .

Aici este un video cu respectivii : http://www.youtube.com/watch?v=sJOfK9CxNFg

Re: Viermi mici peste tot

poze

3 Editat de Tudor103 (2014-02-06 00:18)

Re: Viermi mici peste tot

Ai aceasta problema din cauza substratului.Din poze pare foarte imbacsit.Dupa parerea mea trebuie schimbat cat de urgent posibil.
Nu recomand nimanui acel tip de substrat gen :Aqua Basic.Nu poate fi aspirat spalat.

Calitatea se plateste!

Re: Viermi mici peste tot

Baga o pereche de sajica si nu mai ai nici urma de vietate in bazin in doua saptamani smile)))))) Pe mine m a scapat de melci maidanezi, dc nu i ar manca si pe astia?

Re: Viermi mici peste tot

pare asa imbacsit  din cauza la acesti viermi. ..ai impresia ca e mizerie dar  nu este ..  ei formeaza acele carcase si apoi le parasesc .. 
. pentru melcii maidanezi am 3 asasini. au inceput sa mai dispara .. deci e un rezultat bun big_smile
ma gandesc sa bag jbl nemol. sau benzimidazol ca asta contine jbl nemol.

6 Editat de Tudor103 (2014-02-06 01:05)

Re: Viermi mici peste tot

Cum zici tu.Am oleaca de exeprienta in acvaristica si stiu ce spun.La cate substante ai bagat acolo numai acvariu nu mai e.Sajica aia a tai Marius sapa si prin substrat se baga si prin filtru :-

Calitatea se plateste!

Re: Viermi mici peste tot

Nu ti am contestat experienta, era doar un sfat. Parerea mea este ca mai bine sa se ia dupa tine

Re: Viermi mici peste tot

Tudor . eu de un an si ceva  de cand am resetat acvariu, nu am  folosit nici o substanta.  sarea si celalalt tratament le-am incercat inainte si ca o metoda de disperare am zis sa dau reset.  am curatat orice chestie din acvariu,le-am  oparit , le-am lasat la uscat . unele le-am bagat in cloramina , acvariu la fel , pietrisul la fel . Iar substratul a fost nou. probabil ca ouale au rezistat  in apa in care erau pestii tinuti provizoriu sau pestii au fost gazde.. ca nu-mi explic altfel cum s-a realizat toata treaba..ca dupa o luna de cand i-am dat start-ul iar au aparut.
Nu cred ca substratul e rezolvarea..

9

Re: Viermi mici peste tot

Eu mi-am spus cuvantul. Marius a fost doar o observatie atat.

Calitatea se plateste!

Re: Viermi mici peste tot

Mersi frumos.
Mai astept si alte pareri.

Re: Viermi mici peste tot

Degeaba tratezi efectul daca nu elimini cauza. Cauza este hranirea excesiva a pestilor. In rest poti sa faci ce-oi face, tot o sa reapara viermii... Mancarea neconsumata/rahatul de peste se aduna la fundul bazinului si nu pot fi aspirate cu usurinta. Nisipul imi pare cam mare (ideal 1-2 mm). Atentie si la hidrogenul sulfurat! Momentan trebuie sa faci schimburi mai dese de apa 25% la 3 zile si de fiecare data aspiri substratul. Mancare la pesti de luni incolo, maxim o data la 2 zile, cat consuma in cateva minute, tot ce cade jos aspiri. Daca le tai sursa de hrana vor disparea fara nici o chimicala in bazin :fok

Re: Viermi mici peste tot

si eu sunt de aceeasi parere: mancare excesiva si necuratarea, neaerarea substratului. In plus as elimina asasinii si as baga melci de substrat. Acestia te vor ajuta sa se afane substratul si vor consuma resturile ramase de acolo. Chiar daca mai sunt oua pe plante sau in apa, pesti etc, atata timp cat au ce sa manance ei vor proliofera. Taie-le mancarea si ii vei elimina si pe ei. Daca ai scapa de scalari si ai baga rcs acestia te vor ajuta la o curatenie mai buna in acvariu.

13

Re: Viermi mici peste tot

mariusminu A scris:

Degeaba tratezi efectul daca nu elimini cauza. Cauza este hranirea excesiva a pestilor. In rest poti sa faci ce-oi face, tot o sa reapara viermii... Mancarea neconsumata/rahatul de peste se aduna la fundul bazinului si nu pot fi aspirate cu usurinta. Nisipul imi pare cam mare (ideal 1-2 mm). Atentie si la hidrogenul sulfurat! Momentan trebuie sa faci schimburi mai dese de apa 25% la 3 zile si de fiecare data aspiri substratul. Mancare la pesti de luni incolo, maxim o data la 2 zile, cat consuma in cateva minute, tot ce cade jos aspiri. Daca le tai sursa de hrana vor disparea fara nici o chimicala in bazin fish-thumbsup

foarte bine spus,si la fel si scorpionul cu melcii de substrat :sok
la schimb de apa 20% la 2 saptamani,sa nu te miri ca ai asa ceva in acvariu...

Re: Viermi mici peste tot

Voi incepe sa fac o curatenie mult mai activa. Si daca nu voi avea rezultate, o sa va anunt.multumesc pt sfaturi.