1

Subiect: acvariu

Buna ziua , eu sunt edy , de 2 luni cresc 10 pestisori , gupi , molly , neoni , sanitari , scalari , am un acvariu mic de 12 litri fara plante naturale am 2 artificiale  si nu am gasit neon pt acvariu 4 w si le am pus o veioza mica care le o mai aprind din cand in cand

2

Re: acvariu

la inceput nu am stiut cum sa am grija de ei si mi au murit aproape jumatate sa zic , intr un tarziu am aflat ca trebuie sa ciclez apa am ciclato timp de 2 saptamani cum mi sa spus nu mi a mai murit nici un peste chiar mi am mai luat cativa dar de cateva zile au inceput sa imi moara in fiecare zi cate unul chiar zi azi- dimineata am gasit unul mort acum mai am doar 9 din 13 ce sa le fac sa nu mai moara ? le am schimbat jumatate din apa pe saptamana si de asta am intes ca mor , s au intamplat niste dereglari sau ceva de genu , ce pot sa le fac ca sa ii salvez si pe acestia

3 Editat de MariusMinu (2014-02-06 14:32)

Re: acvariu

Salut si bine ai venit! Lasand la o parte faptul ca ai prea multi pesti la acvariu asa mic si inca neciclat (ciclarea dureaza o luna cel putin) trebuie sa faci schimburi mai dese de apa pentru a preveni acumularea de amoniac (criminalul nr. 1 din bazinul tau). Iti recomand schimburi de apa la 2 zile (cate 20 % din volumul total de apa). Apa de schimb trebuie sa aiba temperatura apropiata de cea din bazin si sa nu aiba clor (alt criminal smile ). Clorul folosit la tratarea apei fiind gaz se evapora, deci apa de schimb trebuie tinuta intr-o galeata fara capac cu cel putin doua zile inainte de schimbul de apa. La acest acvariu ar fi indicat un filtru cascada (oxigeneaza mai bine apa si ocupa mai putin loc in acvariu) in care sa pui siporax mini pentru filtarea biologica si un burete pe turul filtrului pentru filtrare mecanica. Trebuie sa faci schimb de apa cat mai repede, eventual cumpara acum o sticla de apa plata de 5 litri cea mai ieftina (oricum este mai buna decat cea de la robinet), si schimbi 3 sau 4 litri acum, (undeva la 30 %chiar 40% pentru ca deja ai amoniacul mare) apa nu o torni toata o data pentru ca pot aparea variatii de ph, pui 2 litri, astepti 15 minute si mai pui inca 2 litri, in felul asta pestii se pot acomoda mai bine.  Pentru schimbul urmator iti pui intr-o galeata 5 litri de apa (suficinta pentru doua schimburi de 20 %). Idea este sa faci acum un schimb mare, iar dupa aia treci la schimburi la doua zile de 20%. In felul asta ciclarea va dura mai mult dar macar pestii vor fi in siguranta. NU mai cumpara alti pesti! Hraneste pestii maxim o data pe zi, cu toate ca mai indicat ar fi o data la doua zile in situatia asta...mancarea neconsumata trebuie aspirata cu un furtun. Succes in continuare!

Re: acvariu

EDY A scris:

de 2 luni cresc 10 pestisori , gupi , molly , neoni , sanitari , scalari , am un acvariu mic de 12 litri fara plante naturale am 2 artificiale

EDY A scris:

ce pot sa le fac ca sa ii salvez si pe acestia

   Nu ai ce sa le faci decat sa ii donezi! Cand iti vei lua un acvariu corespunzator, cu filtru, incalzitor, lumina etc, te vei putea ocupa si bucura de aceasta pasiune, pana atunci... fir intins!

5

Re: acvariu

am uitat sa va spun am filtru , incalzitor , pompa de aer , si dupa ce schimb apa pun alta in sticle de 2 litri fara dop si o las pana trebuie schimbata din nou

6

Re: acvariu

Bine ai venit!

EDY A scris:

cresc 10 pestisori , gupi , molly , neoni , sanitari , scalari , am un acvariu mic de 12 litri

Ai extrem de multi pesti pentru un acvariu de 12L. Doar pentru scalari ai nevoie de +100L. Sa nu mai punem si sanitarii...
Poti tine cel mult guppy+molly sau neoni.
greseli
Citeste articolele de pe site si de pe forum si in primul rand trebuie sa donezi/vinzi cat mai repede scalarii si sanitarii.

7

Re: acvariu

ok , scalarul nu este mare nici sanitari scalarul are 3 cm si  sanitarul la fel nu sunt dinaceia mari

Re: acvariu

Salut si bine ai venit.
Acum sunt mici scalarii, dar vor creste, iar la tine in acvariul acela n-au ce sa caute ei. Ar fi cel mai indicat sa asculti ce iti spune lumea, pentru ca sfaturile sunt pozitive si cu buna intentie. Altfel, nu vei avea decat alti pestisori morti intr-un acvariu mic si suprapopulat, care se poate sa fie chiar dragut in cazul in care-l populezi cu ceea ce trebuie si cum trebuie. Guppy, endleri, neoni (sunt mai pretentiosi), creveti red cherry.  Si maxim as pune 2 perechi de guppy sau endleri in acvariul tau. Nimic mai mult. Sa se simta si ei binisor si tu sa te bucuri de comportamentul lor, fara multe batai de cap.
Acum ca sa-i salvezi urmareste sfatul lui "MariusMinu", si daca chiar iti pasa de pestisorii rezuma-te la 4 din aia mici si restul doneaza/vinde-i cuiva.
Si inca ceva: sa stii ca pentru ingrijirea unui acvariu mic trebuie sa fii mult mai experimentat decat pentru unul mai mare, tocmai din cauza parametrilor apei care se schimba mai repede intr-un acvariu mic...
Mult succes in continuare  :fok

9

Re: acvariu

chiar acum schimbam apa , pun apa plata ca acea pe care am pus o la statut a stat prea putin e de 2-3 zile , e corect daca pun apa rece de la chiuveta si o las la statut 4 zile cel putin ca sa se lase clorul pt ca aici baga mult clor si o torn pe toata din sticla sau torn trei sferturi dintr o sticla de 2 litri ? sau o torn pe toata eu o turnam pe toata nu 3 sferturi , acum am 3 sanitari , 1 molly , 2 guppy 1 neon si inca 2 pesti nush cum se numesc aia , multumesc pt sfaturi bafta !

10

Re: acvariu

am uitat ceva daca am filtru , incalzitor , pompa de aer tot ce trebuie , in loc sa ii hranesc de 3 ori pe zi cum faceam acum il hranesc odata pe zi ? nu o sa moara de foame ?

11

Re: acvariu

cat trebuie sa stea apa la statut minim ?si cum fac dintr o sticla de 2 litri o torn pe toata sau 3 sferturi ?

12 Editat de george.r (2014-02-06 19:58)

Re: acvariu

EDY A scris:

cat trebuie sa stea apa la statut minim ?si cum fac dintr o sticla de 2 litri o torn pe toata sau 3 sferturi ?

Minim 24 ore si preferabil la aceeasi temperatura cu cea din acvariu, deoarece tu ai un acvariu foarte mic si in cazul in care adaugi apa cu temperatura mai mica ti-o modifica usor pe cea din acvariu. Poti sa o torni pe toata, deoarece clorul se evapora (din cate am inteles eu).

EDY A scris:

am uitat ceva daca am filtru , incalzitor , pompa de aer tot ce trebuie , in loc sa ii hranesc de 3 ori pe zi cum faceam acum il hranesc odata pe zi ? nu o sa moara de foame ?

Poti sa ii hranesti si la 2 zile pe adulti... ar fi recomandat ca puii sa fie hraniti cam de 3 ori pe zi.

13

Re: acvariu

ok asa am facut , si mancarea la cati timp o dau 3 ori pe zi sau o data ?

14 Editat de george.r (2014-02-06 20:06)

Re: acvariu

Tinand cont ca e foarte aglomerat de pesti... cred ca mai bine le dai o data pe zi (parere personala) cat sa manance si sa nu ajunga nimic pe substrat. --- aici pot sa isi spuna si cei mai experimentati o parere.
Ce ar mai fi de facut: sa scoti toate decoratiunile pe care le ai acolo si plantele artificiale.
Poti pune poze...

L.E.: Si la orice schimb de apa pe care il faci trebuie sa aspiri toate resturile si excrementele de pe substrat/fundul acvariului.

15

Re: acvariu

am facut tot ce mi sa spus dar astazi  mi a murit inca un peste si cred ca o sa imi moara si ultimul neon mai sunt ceva sanse sa ii fac bine sau sa imi iau adio de la ei ?

16

Re: acvariu

Cred ca ar trebui sa dai detalii despre ce simptome au... poti deschide un nou topic la sectiunea Boli si tratamente (apa dulce), dar inainte ar trebui sa cauti in aceasta sectiune despre boala/bolile pe care le observi si sa citesti aici.

17

Re: acvariu

Ancistrus A scris:
EDY A scris:

de 2 luni cresc 10 pestisori , gupi , molly , neoni , sanitari , scalari , am un acvariu mic de 12 litri fara plante naturale am 2 artificiale

EDY A scris:

ce pot sa le fac ca sa ii salvez si pe acestia

   Nu ai ce sa le faci decat sa ii donezi! Cand iti vei lua un acvariu corespunzator, cu filtru, incalzitor, lumina etc, te vei putea ocupa si bucura de aceasta pasiune, pana atunci... fir intins!

Bine zis.

Re: acvariu

Ai prea mare amoniacul si/sau nitritii. Ai inceput cu stangul...prea multi pesti si acvariu neciclat. Asa am inceput si eu  smile am dus multi pesti inapoi, norocul meu ca vanzatoarea ii primea mereu cu bratele deschise big_smile . Pana te gandesti la care pesti renunti mentine schimburile de apa, hraneste pestii la doua zile...prea multa mancare ii constipa neutral  neutral  In mod clar nu ii poti tine pe toti in asa bazin mic fara sa apara probleme.
Daca vrei sa iasa mai repede clorul din apa, pune piatra de la pompa de aer in galeata (sau sticla) cu apa cateva ore, bulele de aer grabesc procesul de evaporare a clorului...

19

Re: acvariu

salutare , astazi m am decis sa nu mai tin pesti de oarece trebuie multa atentie si timp stiti pe cineva care vrea un acvariu de 16 litri - incalzitor , filtru , pompa de aer , substrat , 2 plante + capac la acvariu (120 de lei ) ? multumesc

20

Re: acvariu

sau cineva care are nevoie doar de acvariu pentru pesti nou nascuti