1

Subiect: boli -tratamente

acum am un neon bolnav , pe langa el mai sunt acum 3 sanitari 1 molly 2 gupi si un scalar , am un acvariu hexagonal de 12 litri cu 2 plante artificiale 1 piatra pompa de aer , filtru , incalzitor , neon nu am la acest acvariu dar i am pus o veioza langa ca sa aiva lumina de oarece nu am gasit neon de 4 w ( de la veioza apar niste pete verzi pe acvariu , acvariul fiind din plastic ) acum ultimul meu neon inoata turmentat ca si cum ar fi amatit sau ceva de genu se da peste cap etc , la ultimul peste care mi a murit ( gupi ) am vazut ca misca des din branhi ca si cum nu ar avea aer/ sufoca de mancare le  dau daphnia , tratamente nu le am maifacut ( acvariul il am cam de 2 luni ) l am ciclat dupa 1 saptamana cand au inceput sa imi moara primi pesti si dupa si au revenit nu am mai avut probleme cu ei dar de o saptamana a inceput iar problema asta si am inceput din nou sa il ciclez de 3 zile am inteles ca trebuia ciclat 1 luna , si nu am schimbat niciodata toata apa din acvariu doar jumatate sau un sfert

2

Re: boli -tratamente

Trebuie sa scoti toate decoratiunile pe care le ai acolo, asa cum ti-am mai spus. Opresti in acvariu decat filtru, incalzitor, termometru si pestii. Atat, nimic mai mult. Schimburi de apa zilnic de 30% din volum (cu apa lasata 24h in recipiente neacoperite si la aceeasi temperatura cu cea din acvariu) si poti citi despre boli aici pana primesti si alte informatii.
Parerea mea este ca ai o intoxicatie acolo cu: amoniac/nitriti/nitrati sau alte toxine de la decoratiuni sau de la fum/parfum/spray de camera etc.

3

Re: boli -tratamente

buna
am si eu o problema cu un scalar
am 2 acvarii unul de 100 l si unul de 80 l .
in cel de 80 l am 2 scalari ,cativa neoni si vreo 5 white molly. saptamana trecuta am mai cumparat niste neoni , si cand am vent acasa am vazut ca au niste pete albe.
i-am separat de celalti esti intr-un acvariu spita de 50l , temperatura 28 c , ph 0.7 . am aplicat un tratament special . ieri vazand ca nu mai au nici o pata alba pe ei , i-am pus din nou in acvariul de 80l . azi de dimineata cand m-am trezit am vazut ca unul dintre neoni era mort si cu multe pete albe pe el , si pe unul dintre scalari i-a aparut o pata mare gen gris. dupa vreo 20 min pata s-a dus. am lasat pestele in acvariu . acum i-a aparut din nou pata , -am pus in acvariul spital si vad ca  pata s-a dus acum nu stiu ce sa fac..

4

Re: boli -tratamente

@abby
Parerea mea e sa deschizi un topic nou la sectiunea Boli si tratamente (apa dulce) dupa ce citesti asta. Si ar trebui sa te gandesti ca 2 scalari + neoni + molly in 80L sunt cam inghesuiti.
Pana mai primesti ceva raspunsuri si pregatesti topicul tau cu toate detaliile necesare poti citi aici sau aici.