1 Editat de sefer jesirah (2014-02-09 19:58)

Subiect: Masculi sau pereche???

Salut, cine a avut (sau are) rami, cei 2 sunt masculi sau pereche? Scuze pentru foto, dar dracii astia impielitati nu stau la pozat nici sa-i..... tongue
Subiectul nr. 1 :
primele 2 poze, fugareste subiectul nr.2 si-l inghesuie intr-un colt langa filtru, motiv pentru care, pana la aplanarea conflictului, nr.2 a fost transferat in alt bazin cu rasbore.

2 Editat de sefer jesirah (2014-02-09 20:03)

Re: Masculi sau pereche???

Nu stiam daca am reusit sa incarc pozele... Nu am reusit, normal!  lol
Revin, suiectul 1, poza 1 si.....poza 2. Multam de intelegere!

Re: Masculi sau pereche???

Al doilea pare femela, dar e greu de spus din poze smile

Re: Masculi sau pereche???

Si e dragoste cu nabadai? Din prea multa dragoste, bre!  lol
Am facut una putin mai clara

5

Re: Masculi sau pereche???

si eu tind sa cred ca e femela..cred ca ar trebui sa mai iei inca 1-2 femele ca masculii de ram sunt cam agresivi...eu am avut unul care mi-a omorat 2 femele(pe rand)

Re: Masculi sau pereche???

Am clarificat, sunt pereche! Dar de 2 zile masculul fugareste femele si nu o lasa in pace decat in coltul de deasupra filtrului. La mancare vin amandoi, nu se intampla nimic, dar cum termina de mancat, reincepe leapsa. E normal?

Re: Masculi sau pereche???

Sincer, tu daca ai avea de ales dintre... o singura gagica, ce ai alege? Mai ales daca nici macar nu-ti place? smile

Re: Masculi sau pereche???

lol
In concluzie? Sa-l duc la c...e? Sa-l duca tac-su!  :omfg
Acum serios, ii las in pace si se reglementeaza situatia asta de la sine sau tre luate ceva masuri? (surghiun, cadane noi, harem...il fac eunuc?)

Re: Masculi sau pereche???

Am vrut sa spun ca e o diferenta intre un mascul + 1 femela... si o pereche smile

Re: Masculi sau pereche???

hmm
Atunci, sper sa-i placa de fusta aleia, ca alta nu vede!  :pls

11

Re: Masculi sau pereche???

Diferenta dintre ramirezi (femela - mascul) (referitor la cei clasici):
- chiar daca nu sunt adulti e foarte usor de facut dupa forma si culori: masculul are fruntea usor bombata, capul un pic mai oval iar femela are capul mai alungit
- al doilea semn este culoarea burtii: totdeauna femela va avea burta putin rosie/roz/violet iar masculul totdeauna galbena, el neavand nici un pic de roz/rosu/violet pe burta in schimb femela poate avea putin galben dar predomina rozul.
- cand cresc adultul va avea petele laterale negre clare, fara nici un punct pe ele. Femela va avea pata inconjurata de punctisoare albastre stralucitoare evidentiate si uneori chiar si pe pata.
- petele nu sunt concludente, pot apare variatii, culoarea burtii si forma capului sigure.
- la cei adulti: masculul are aripioarele ventrale (de la burta) mai lungi si ascutite. La femela mai scurte si mai late.  A treia radie a inotatoarei dorsale este mai inalta la masculi si toata aripioara mai mare.
- tot la adulti: burta la femele e mai rounjoara si are un mic puf la fund. Masculi au burta plata.



http://www.seriouslyfish.com/wp-content … i-pair.jpg

Re: Masculi sau pereche???

adi3000 A scris:

Diferenta dintre ramirezi (femela - mascul) (referitor la cei clasici):
- chiar daca nu sunt adulti e foarte usor de facut dupa forma si culori: masculul are fruntea usor bombata, capul un pic mai oval iar femela are capul mai alungit
- al doilea semn este culoarea burtii: totdeauna femela va avea burta putin rosie/roz/violet iar masculul totdeauna galbena, el neavand nici un pic de roz/rosu/violet pe burta in schimb femela poate avea putin galben dar predomina rozul.
- cand cresc adultul va avea petele laterale negre clare, fara nici un punct pe ele. Femela va avea pata inconjurata de punctisoare albastre stralucitoare evidentiate si uneori chiar si pe pata.
- petele nu sunt concludente, pot apare variatii, culoarea burtii si forma capului sigure.
- la cei adulti: masculul are aripioarele ventrale (de la burta) mai lungi si ascutite. La femela mai scurte si mai late.  A treia radie a inotatoarei dorsale este mai inalta la masculi si toata aripioara mai mare.
- tot la adulti: burta la femele e mai rounjoara si are un mic puf la fund. Masculi au burta plata.



http://www.seriouslyfish.com/wp-content … i-pair.jpg

Multam, am lamurit si consiliat matrimonial cuplu, convietuiesc pasnic! smile)))