1 Editat de bob (2014-02-10 21:27)

Subiect: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Va salut, vreau sa va cer parerea in urmatorul caz: am un nano de ~10l in care tin 15 rcs de vreo 4-5 luni. Dupa toate forumurile citite si discutiile cu alti acvaristi cred ca ar trebui sa fi crescut putin numarul lor.
Cred ca au conditii decente de trai:
-filtru hang-on (teava pe unde trage e infasurata in plasa de tantari asa ca se      exclude varianta ca i-a tras filtrul),
-moss si alte plante ptr hrana, ascunzisuri, nu folosesc fertilizanti sau co2
- hrana au tetra wafer mix si ocazional cate o frunza de nuc
-schimb de apa regulat cam 20%
Dintre femele sunt vesnic pline de oua pe abdomen, insa pui nu am vazut nici unul. Aveti idee ce gresesc? Revin cu orice detaliu imi cereti, atasez si cateva poze.

2 Editat de bob (2014-02-10 21:30)

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Nu s-au urcat pozele din prima

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

:melc eu am luat cam pe la sfirsitu luni decembrie deci acum 40-45 de zile cam 10 buc RCS.Iar acum nu stiu exact citi am dar sunt f multi nu reusesc sa i numar sunt mici puieti cam 3-10mm.Conditile pe care le-am creat au fost apa am tinut-o cam la 28-30 grade plante in acvariu sunt citeva bucati doar,am schimbat doar putina apa este un acvariu de 60 litri luminat 40wati.substrat manado si aqua basic jbl.Ca mancare le dau de 2 ori pe zi Tablet cu aloe vera si vitamine(prodac),JBL-Novo Prawn sunt pt creveti sub forma de perle mici si le dau fulgi cu spirulina.

4 Editat de bob (2014-02-11 00:36)

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Ok, sa inteleg ca sunt prea inghesuiti in 10-12l? Temperatura apei am inteles ca e buna mai scazuta, undeva la 24grade si la mine cam asta e. O sa incerc sa le diversific si hrana, poate si ceva bucatele de castravete sau salata.
Orice sfat e binevenit!
Apropo, ce fel de spirulina dati la creveti? am inteles ca se gaseste si la farmacii, si e mai concentrata decat hrana cu spirulina destinata pestilor?

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Calciu ai in apa? Cum schimbi apa? Ce apa au avut inainte? Cum si cu ce ii hranesti? Au alge in acvariu, au ce manca?

6 Editat de Ancistrus (2014-02-11 03:09)

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Postare ridicol de dubla... nu e vina mea smile

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

poti sa le pui un sfert de felie de banana. Ai mei adorau banana. Mai poti diversifica hrana cu spanac congelat.

Verifica si filtrul. Desi ai pus plasa de tantari e posibil sa traga puii pe acolo. Gandeste-te ca sunt milimetrici si pot fi trasi pe unde nu gandesti.

Problema la un acvariu mic e ca se pot schimba rapid conditiile de viata in el. Un acvariu mai mare e mai usor de intretinut si conditiile de viata se modifica mai greu.

  Eu folosesc atat spiruluina de la jbl cat si de la Hofigal

8

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

In privinta calciului mi-a recomandat cineva sa adaug os de sepie in apa, am pus 2-3 bucatele de vreo 2cm fiecare, am eliminat pe cat posibil melcii, stiu ca si ei consuma calciul pentru cochilia lor.
Apa o schimb cam la saptamana +/- 2 zile cam 20% din volum, apa de la retea tinuta la declorinat. Nush ce apa au avut inainte, nu m-am gandit sa intreb cand i-am luat.
Hrana: 1 buc wafer mix taiata in 4 pe zi si 2-3 fulgi de tetra phyll, alternant dimineata si seara, au si alge suficiente de la iluminarea cu led se fac destule. Am incercat cu feliuta de morcov si nu il baga in seama.
Voi incerca si cu banana si spanac, in filtru nu e nimic, e primul lucru la care m-am gandit. Am scos apa din el cu o seringa mare( filtrul e hang-on) si am inspectat dupa orice puiut, nu e nici picior

9

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Salutare, daca spui ca femelele sunt cu oua mereu nu cred ca ai probleme cu parametrii apei si nici de diversificare a hranei. Puii se hranesc cu micro organisme din moss, de pe geamuri, normal ar fi trebuit sa-i vezi.
Degeaba te-ai uitat in filtru, puiul odata tras..pa, la 2 mm imediat se dezintegreaza.
Incearca sa schimbi mai putina apa, fiind acvariul foarte mic 20% ar putea sa-ti schimbe proprietatile apei si puii fiind mai sensibili ar putea muri.

seba shrimp  -  0722 784 888

10

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Un motiv ar putea fi si aciditatea apei, din ce am citit daca e apa prea acida vor inceta sa se reproduca. Din pacate nu am cu ce testa acest aspect, o sa incerc sa schimb apa mai putina si la intervale mai mici pentru a-i mentine calitatea. Credeti ca niste carbune activ in filtru ajuta, am ceva prin casa dar nu am folosit pana acum.

11

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Apa acida in Bucuresti? M-as mira! Poate doar daca ai centrala cu filtrare proprie, osmozor etc.
   Carbunele activ filtreaza chimic, adica scoate din apa clorul, fertilizantii, medicamentele etc, deci nu vad cu ce te-ar ajuta.

12

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Inteleg. Apa o iau direct din reteaua de la bloc, sta 2 zile in sticle de 5l la declorinat, dupa care fac schimbul la acvarii. Nu am folosit solutii gen easybalance sau ce o mai exista ptr a scoate clorul instant.
Nu imi ramane decat sa tin sub observatie, daca mai apar schimbari voi posta aici. Multumesc pentru raspunsuri, au ajutat!

13 Editat de miloaleko (2014-03-06 03:49)

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

RCS se inmultesc foarte bine si intr-un acvariu micut. Eu am un cub cu latura de 16 cm (~4 litri) si nu-i opreste sa se inmulteasca.
Echipamente: Am un burete bolborositor pentru creveti, bec halogen de 9W, care merge cam 12 ore pe zi, mult flame moss prin el si cateva bucati de os de sepie.
Fauna in acvariu: pe langa RCS, mai am un melc ucigas "anentome helena", pentru melcii nedoriti de la inceput, pe care l-am lasat acolo. Un ancistrus baby de 2-3 cm, care face sticla curata lacrima smile Sunt serii si serii de pui de RCS pe care i-am vazut acolo. Nici nu mai stiu cati sunt in acest mic acvariu.
2 mese pe zi cu JBL Novo Malawi, daca tot am galeti cu mancare de la africanii mei smile Fulgii ii faramitesc foarte fin, practic le dau praf de fulgi. Cantitatea este destul de mica, dar au si mancare de pe mossul ala care umple cam tot acvariul.
Schimburile de apa sunt de fapt completari cu o cana de 200ml pe zi (cam atat se evapora din el pe zi, apa direct de la robinet aranjata la temperatura dupa mana si in cazul prezentei clorului, mai ales in lunile astea o mai las cateva minute sa iasa cat de cat clorul din ea) Nu este un exemplu foarte bun de urmat, dar la mine merge. Eu spun din experienta mea aici. Buretele il spal cam la 2 luni si atunci cu grija ca sa nu-l deciclez.
Sper sa gasesti echilibrul la tine si sa reusesti sa salvezi din puiuti.  :fok  Eu totusi cred ca treaba este corelata cu acel filtru. Parerea mea.

14 Editat de eugen2265 (2014-03-18 12:36)

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Am postat gresit  :stupid  Va cer iertare  ^:)^

15

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Mai improspatez acest subiect cu o intrebare: e nevoie de lumina non-stop in acvariul cu creveti? Am mai luat aseara vreo 10-12 rcs de la cineva sa mai schimb sangele; si mi-a recomandat sa nu mai sting lumina ca pana acum, sa mearga non-stop. Credeti ca face vreo diferenta in afara faptului ca mossul se va dezvolta mai rapid si probabil si algele?
Intre timp am schimbat niste inele ceramice din filtru cu piatra ponce pentru o filtrare bio mai buna, pe langa asta mai e acolo un plastic cu niste forme tot ptr bacterii( asemanator cu bioballs) un burete si perlon. La volumul asta de apa filtrul ar trebui sa fie mai mult decat suficient.
In continuare nu am vazut nici un crevetel pe acolo, sunt doar adultii.

16

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Crezi ca in mediul lor natural or avea lumina aprinsa tot timpul?

seba shrimp  -  0722 784 888

17

Re: De ce nu se inmultesc crevetii RCS?

Cred ca mi-am raspuns singur la intrebarea 'de ce nu se inmultesc RCS' , astazi cand m-am hotarat sa spal substratul din acvariul cu pricina. Nu mi-a venit sa cred ce a iesit din el, l-am spalat in 10 ape pana s-a curatat.
Desi nu se vedea, era foarte colmatat si mai mult ca sigur si toxic, acum e fresh si crevetii cred ca simt asta. In afara de asta am schimbat si plasa de tantari de pe sorbul filtrului cu o fasie de burete ramasa de la un tetratec.
Sa vedem acum cum decurg lucrurile, intentionez sa pun si un fel de tavita in care sa le pun mancarea, sa nu mai cada prin tot substratul.