1 Editat de luciano_a (2014-02-12 14:43)

Subiect: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

Salutare la toti!

Indraznesc sa cer permisiunea de a intra in randul vostru pt a va cere sfaturi si sugestii care vor fi binevenite .

o mare parte dintre colegi cam stiu despre ce este vb ,insa nu toti sunt cichlidari.
constructia si evolutia bazinului meu a fost indeaproape urmarita si dezbatuta cu pareri pro si contra.

dar ieri a fost si ziua cea mare in care am introdus pestanii si ma bucur sa vad ca sunt fericiti in noua lor casa .

acvariu home made 160x40x40 (sticla de 6mm cu numeroase intarituri ,fund dublu + intarituri pe el, transversale +longitudinale in partea de sus) care se pare ca pt moment a trecut testul . sa speram ca asa se va mentine si pe viitor.

background home made ,polistiren + spuma poliuretanica ,pictat cu ciment in 3 straturi si acoperit la final cu un strat subtire pensulat de silicon ceresit CS 23.

Filtrare (insuficienta pt moment) un filtru intern compartimentat(luat de la Pepika anul trecut)  cu o pompa de 1500 l/h(modificat de mine).

lumina: 2x18 w Snow White puse pe lungimea acvariului .

substrat un pat de 3 cm pietris bine spalat margaritar + 25 kg nisip alb Hornbach  granulatie de la 0,4 la 1,4 mm.

nisip alb Hornbach ,strat de 4-6 cm

pietrisul l-am pus din doua motive :

1 - principalul motiv : pe fundul acvariului am niste intarituri din sticla la care nu vreau sa ajunga "dulaii" cand vor incepe sa creasca si sa multe nisipul.

2- costul nisipului ( cu timpul voi mai lua un sac sa il am acolo pt completari )

cam asta este .

o sa las poze le sa vb in locul meu si astept pareri si sugestii care vor fi binevenite din partea voastra ,a ciclidarilor.

---------
0764320771 Lucian

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

Bine ai venit . foarte frumos  :apl

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

sebastian A scris:

Bine ai venit . foarte frumos  :apl

Multumesc pt apreciere colegu sebastian

---------
0764320771 Lucian

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

poze noi.

apa s-a limpezit aproape in totalitate.
pestisorii sunt ok smile

---------
0764320771 Lucian

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

poze

---------
0764320771 Lucian

6 Editat de sebastian (2014-02-12 16:40)

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

luciano_a A scris:
sebastian A scris:

Bine ai venit . foarte frumos  :apl

Multumesc pt apreciere colegu sebastian

cu stima . chiar imi place ca este degajat si simplu  ^:)^

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

schimbari in balta mea.

am ajuns la concluzia ca acele pietre alb-galbui nu prea isi au locul alaturi de background --ul meu ,asa ca am facut mici modificari.
atasez poze  si va cer sfaturi si sugestii pt ca nu stiu ,mi sa pare ca ceva lipseste in tot acest aranjament.

as mai intervenii cu ceva dar inca nu-mi vin idei.

---------
0764320771 Lucian

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

poze

---------
0764320771 Lucian

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

poate mai multe pietre la fel cu ce ai stanga dreapta . sa se ascunda nebunaticii .

Nu fi prost cum ai mai fost, fi destept cum n-ai mai fost.

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

E foarte fain asa , dar scoate plantele, nu au ce cauta cu mbune.
Mult spor.

11

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

emil_visan A scris:

E foarte fain asa , dar scoate plantele, nu au ce cauta cu mbune.
Mult spor.

multumesc frumos pt aprecieri.

plantele le-am scos deja.acestea au fost puse la inceput ,in perioada de ciclare in ideea ca poate ajuta si ele  smile

---------
0764320771 Lucian

12

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

Sal dragi colegi!

A trecut deja o perioada mare de cand am startat noul meu bazin ( aproximativ 8 luni) si parca simt ca in tot aranjamentul acestuia lipseste ceva .

Este posibil ca multi dintre voi sa simta acelasi lucru in momentul in care un bazin se stabilizeaza si nu mai necesita prea multe interventii asupra lui .

Nu am mai postat nimic din evolutia acestui bazin si poate multi s-au intrebat ce s-a intamplat cu el ,daca a rezistat sau nu ( acesta fiind confectionat din geam de 6 mm).si fiind destul de mult contestat de unii dintre colegi smile

Motivul pt care nu am mai venit cu noutati a fost ca am vrut sa astept pana la momentul in care totul se aseaza asa cum ar trebui in el .

Intre timp am fost nevoit sa umblu putin si la filtrarea acestuia ,asa ca am confectionat un filtru extern cu o pompa de recirculare   de 3000 l/h care se pare ca pt moment isi face treba cu brio.( filtrul este ajutat si de o pompa de valuri de 5000l/h pozitionata opus ca sa impinga mizeria spre pompa de recirculare )

Pestanii au mai crescut,mare parte s-au format perechi ,ba chiar au si devenit parinti .

Totul decurge normal ,mai putin un singur lucru :

nu reusesc sa obtin alge pe backround sau pe piatre asa cum as fi vrut si cum am vazut la alti colegi ca in maxim 6 luni  decorurile s-au umplut de alge.

Iluminarea este compusa din 2x 36w T8 Snow White, cu program de iluminare de 8 ore pe zi.

08-12 dimineata 16 -20 dupa amiaza .

Ce ar trebui sa fac ca sa reusesc sa abtin acele alge pe backround si pietre?
Sa suplimentez neoanele sau sa maresc timpul de iluminare ?

Ceva alge s-au depus  ,insa nu asa cum ar fi trebuit sa se depuna pana acum.

Sa fie oare din cauza luminii reci ? Sa fie nevoie de lumina calda?

In bazinul mic ,plantat ,abia reusesc sa tin in frau algele ,cu doua neoane osram  Warm light de 18 w/tub .

Daca exista printre voi careva care sa-mi dea o idee sau sfat ... astept cu mare placere.

O sa incerc sa pun si poze ca sa va faceti o idee cam cum arata bazinul in momentul actual( cu cele cateva alge smile )

---------
0764320771 Lucian

13

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

poze

---------
0764320771 Lucian

14

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

Foarta tare fundalul. Imi  place . Dar combinatia asta cu plecostomus e  in regula?

Bun venit in Romania! Dati-va ceasul cu 100 de ani inapoi!

15

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

gogosanuc A scris:

Foarta tare fundalul. Imi  place . Dar combinatia asta cu plecostomus e  in regula?

Este un Gibiceps.

Nu stiu cat este in regula ,ideea este ca l-am primit de la cineva care stia ca imi doresc enorm asa ceva (am mai avut in trecut) .

Mai sunt colegi care au plecostomus in acvarii cu ciclide asa ca nu stiu ce sa zic .

Rau nu poate sa faca prea mult .

Doar ca imi va pune filtrul home -made la incercare .

Este  mancacios ,sta numai pe geamuri si pietre ,curata la greu din algele depuse pe pietre ,dar este si fff c....cios   lol  lol  lol

Vad ca deocamdata filtrul isi face treaba cum trebuie de o saptamana de cand am  balaurul in bazin .

Sa vedem pe viitor.

Multumesc pt aprecierea fundalului  smile

Mi-a luat ceva timp sa-l fac ,nu ma asteptam sa iasa mare lucru  dar daca iti place nu pot sa ma simt decat incantat ca place si altcuiva din afara .  :noroc

---------
0764320771 Lucian

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

Ceau! Am si eu un acvariu cu dimensiuni , grosime sticla aproape ca al tau...eu am 140 lungime 37 inaltime si 29 latime - 150 litri...sticla de 6 mm. A facut burta 5 mm.. am scos apa din el si maine merg sa ii fac intarituri in H sus si pe toata partea de fund..eu nu am fund dublu la el..cv recomandari..al tau are burta? De cati cm latime ai intariturile? Cum se prezinta ?! Si daca mai poti sa imi spui te rog cum ai facut in detaliu marginile acvariului..cele maro...ca si eu am capac identic cu al tau..si i as pune si margini / rama..ma gandesc ca sunt din plastic !?! Astept mesaj urgent...sa stiu daca se merita cu sticla de 6 mm sau sa fac altul cu 8 mm...

17 Editat de luciano_a (2014-10-20 12:37)

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

Salutare !

Nu este cazul sa renunti la acvariu daca tot l-ai facut .
Fiecare il facem in limita posibilitatilor.
Ca sa te linistesc ,vreau sa-ti spun ca eu am bazinul tot din sticla de 6 mm.
Dimensuinile bazinului meu sunt 160x40x40 = 250 litri.

Doar ca am pus intarituri longitudinale  pe geamul frontal si pe cel din spate , si trei intarituri transversale   distribuite  din 45  in 45 cm.

Adica ,am una la mijloc si alte doua stanga -dreapta le distanta de 45 cm intre ele.

Ca sa fiu mai explicit am intarituri in H.

Bazinul este pus in functiune din luna februarie si nu da semne ca ar ceda .

La startarea lui am stat cu rigla gradata pe el in timp ce se umplea si crede-ma ca nu a facut burta nici macar 1 mm.

Daca ai sa te uiti prin topicurile mele ai sa vezi despre ce vorbesc.

iata nr meu de tel 0749279970 Lucian

Da-mi un apel  si te sun eu ca sa discutam despre cum ar trebui sa faci intariturile si tot ceea ce vrei sa mai afli .

Bafta !

Astept apel . smile

---------
0764320771 Lucian

18

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

Ca sa-ti faci idee despre ce vb atasez poze in faza de constructie .

Tot datorita unor colegi care m-au cam speriat ca nu va tine ,ca nu va rezista presiunii,am lipit alte intarituri  care oricum se mascheaza cu capacul acvariului ( pozele 3 si 4) .

Sincer nu stiu daca intra-adevar mai ere nevoie dar nu am vrut sa ma risc sau sa dau satisfactie acelor colegi mai sceptici.

poti incerca in varianta 1  (pozele 1 si 2)

si daca vrei sa nu mai faca burta deloc  poti apela si la varianta 2 (pozele 3-4)

Te asigur ca nu vei avea probleme .

Acum daca tot ai plecat la drum nu te lasa batut indiferent de ce iti vor spune ceilalti colegi  mai "priceputi" ca nu va rezista presiunii , bla-bla-bla..
Acest lucru ti-l spune cineva care chiar a trecut prin asa ceva si inca trece,adica eu  wink

Hai sa le dovedim ca se poate si la tine .

Succes cu proiectul tau .
Sa ai grija la lipituri  sa fie facute corect ,sa stea bazinul minim 2 saptamani pana se usuca siliconul .

Un alt lucru important :  fiind sticla de 6 mm ,este musai sa faci fundul dublu la bazin . Vei avea nisip si pietre si accidente se pot intampla oricand  atunci can manipulezi un pietroi prin acvariu .

Bafta inca o data si asteptam poze  ! noroc

---------
0764320771 Lucian

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

:acv

Re: un nou inceput -"micul african" 160x40x40

:noroc