Re: Incepator acvariu

nu am gasit in cora pietris de 1-3mm..grosimea este de 4mm,chiar daca nu arata acvariul are o rama care ascunde colturile..ma rog aceasta este greseala mea facuta din graba nu cred ca este o mare problema dimensiunea pietrisului..imi cer scuze..am bagat aparatele in priza si cel din colt dreapta sus face un zgomot gen fantana,este ceva normal ?

22

Re: Incepator acvariu

Daniel Alexandru A scris:

nu am gasit in cora pietris de 1-3mm..grosimea este de 4mm,chiar daca nu arata acvariul are o rama care ascunde colturile..ma rog aceasta este greseala mea facuta din graba nu cred ca este o mare problema dimensiunea pietrisului..imi cer scuze..am bagat aparatele in priza si cel din colt dreapta sus face un zgomot gen fantana,este ceva normal ?

Grosimea este 4-8 mm... scrie pe saculet. Daca puneai un anunt la sectiunea cumparari pe forum, sigur gaseai si la un pret decent. Puteam sa iti dau personal nisip 1-3mm aproximativ 5L gratuit. Si daca nu gaseai pe forum se gasea cineva sa iti spuna unde gasesti. Si o sa vezi ca pietrisul, fiind de granulatie foarte mare, o sa fie foarte greu de aspirat, iar excrementele pestilor se vor descompune acolo si vei avea amoniac si nitriti si nitrati peste limita normala.
Care e treaba cu rama?
Ce zgomot face mai exact filtrul? Ca nu pot sa imi imaginez ce zgomot face o fantana... poate una arteziana.

Re: Incepator acvariu

rama acopera aproximativ 1.5-2 cm din fundul acvariului..stratul este destul de gros,daca este nevoie voi schimba pietrisul,nui problema dar astazi m-am grabit sa iau si am avut o presimtire ca nu va fi bun dar am mers la risc..exact ca o fantana arteziana (apa care curge constant)

24

Re: Incepator acvariu

Am inteles treaba cu rama... Ideea e ca ti-ar fi mult mai usor sa schimbi pietrisul pana sa ciclezi acvariul si sa introduci vietuitoarele si plantele. Daca ai pus bine pompa in cutia respectiva, nu ar trebui sa faca zgomot. In cazul in care poti, lasa cutia mai jos in acvariu ca apa care curge din pormpa sa nu cada in acvariu, ci sa curga mai lin. Daca nu poti lasa cutia mai jos, poti prelungi cu un furtun de grosime corespunzatoare de lungime 5-10 cm inclinat in jos... Sper ca intelegi ce vreau sa spun.

Re: Incepator acvariu

am inteles,acum trebuie sa scot iar apa..cam cate pungi de pietris am nevoie,sa merg pe un acvariu plantat sau artificial? tipul de la petshop mi-a recomandat o solutie pentru ciclare (in 5-6 ore pot pune pestii) dar nu am vrut sa iau..teste de PH trebuie facute?

26 Editat de elis (2014-02-24 03:18)

Re: Incepator acvariu

Te gandesti ce acvariu vrei ,plantat sau ....si apoi citeste ce a scris colegii Marius si George  ,dar citeste ....spor la treaba ! :fok

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

27

Re: Incepator acvariu

Ai cumparat "nisip" calcaros... tu chiar ai curaj sa bagi vietuitoare si plante in apa aia? Nu vezi in ce hal arata?

28 Editat de Daniel Alexandru (2014-02-24 20:35)

Re: Incepator acvariu

acest "nisip" mi l-a recomandat tipul de la petshop..voi ramane cu el ceva timp dupa care il voi schimba..apa s-a limpezit big_smile sa pun acum aqua safe si crystal water?

29

Re: Incepator acvariu

salut! nu da banii pe crystal water si alte substante de "infrumusetare" ale apei ca dai banii degeaba. ai o aparatura filtrare foarte buna insa lipsesc mediile de filtrare. Poti lua de la petshop (animax de pref.) medii filtrante de tip ceramic si inlocuiesti o parte din burete (atentie sa nu iti iei o cantitate prea mare ca dai bani in plus. Cat despre pietris, cauta manado sau sansibar de la jbl (sunt de firma dar au o culoare mai placuta si nu prea ai sanse sa iei iar ceva ce nu i bun).
Stima!

30 Editat de Daniel Alexandru (2014-02-24 22:59)

Re: Incepator acvariu

deja am dat banii..am cumparat Aqua safe la care a venit si Crystal water..sa le pun in apa sau nu?

AM O PROBLEMA CU INCALZITORUL..MERGE SA ZIC 2-3 MINUTE SI SE OPRESTE DUPA SCOT SI BAG TAMBURUSUL INAPOI SI MERGE IAR neutral TIN SA MENTIONEZ CA ESTE UN JUWELL HEATER DE 50W

31 Editat de Ancistrus (2014-02-24 23:30)

Re: Incepator acvariu

AdrianB A scris:

Poti lua de la petshop medii filtrante de tip ceramic si inlocuiesti o parte din burete

   Pentru ce sa inlocuiesti buretii care pot fi buni ca filtrare biologica, cu material "de tip ceramic" care se poate folosi si la prefiltrare mecanica? Sa luam de exemplu JBL Cermec (poza)!

32 Editat de Daniel Alexandru (2014-02-24 23:40)

Re: Incepator acvariu

stie cineva ce are incalzitorul?! trebuie schimbat? sa imi recomande cineva unul bun !!:D

VOI PASTRA SI BURETII VOI LUA SI CERAMICA ! CRED CA ESTE CEL MAI BINE

33

Re: Incepator acvariu

Daniel Alexandru A scris:

VOI PASTRA SI BURETII VOI LUA SI CERAMICA ! CRED CA ESTE CEL MAI BINE

   Nu ai inteles nimic din ce am vrut sa zic, adica, exista mai multe tipuri de "ineluse ceramice", unele care fac prefiltrare mecanica si care nu prea te ajuta si altele din ceramica poroasa, sau "sticla sinterizata", care fac filtrare biologica si care te vor ajuta mult!

34

Re: Incepator acvariu

Pietris vopsit galben,castel-nu trebuie sa existe intr-un acvariu.Mai citeste si asculta ce spun colegii. Cheltui bani inutil...

Calitatea se plateste!

Re: Incepator acvariu

Castelul se poate scoate oricand,cat despre pietris..a fost greseala mea smile nu cred ca este "nociv" pentru acvariu

Tudor103 A scris:

Pietris vopsit galben,castel-nu trebuie sa existe intr-un acvariu.Mai citeste si asculta ce spun colegii. Cheltui bani inutil...

36

Re: Incepator acvariu

Nu stiu cat de nociv este da arata .... cum arata.

Calitatea se plateste!

Re: Incepator acvariu

este luat de la petshop..special pentru acvarii,oricum am spus si o mai spun..incerc asa,iar daca nu merge o iau de la 0 big_smile

38

Re: Incepator acvariu

Tudor103 A scris:

Nu stiu cat de nociv este da arata .... cum arata.

Gusturile nu se discuta !! tot asa cum nici preturile nu se discuta.

39

Re: Incepator acvariu

AM O PROBLEMA CU INCALZITORUL..MERGE SA ZIC 2-3 MINUTE SI SE OPRESTE DUPA SCOT SI BAG TAMBURUSUL INAPOI SI MERGE IAR neutral TIN SA MENTIONEZ CA ESTE UN JUWELL HEATER DE 50W

incalzitorul functioneaza doar atunci cand senzorului ii indica o temperatura mai mica decat cea aleasa de tine. Seteazal pe o temperatura mare si vezi daca se mai opreste dupa 2 minute.

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

Re: Incepator acvariu

l-am setat la 32 (maxim) tot se opreste..o sa il schimb,ce incalzitor imi recomandati? nu foarte scump..