Re: Incepator acvariu

poti fi putin mai explicit? lol

62

Re: Incepator acvariu

Ala nu este un substrat care sa placa plantelor! Este de granulatie mare, posibil calcaros... bla bla bla!

Re: Incepator acvariu

eh..poate poate ii merge..oricum acvariul il voi schimba big_smile pana atunci cred ca o sa merg pe artificiale,ce pesti se impaca cu cei care ii am? eventual o testoasa ?

64

Re: Incepator acvariu

Daniel Alexandru A scris:

ce pesti se impaca cu cei care ii am? eventual o testoasa ?

   Da lol

Re: Incepator acvariu

Ok,am auzit de la un amic ceva de CO2 un aparat..sau ceva de genu' care se face home made cu mustuc,mucuri de tigare smile) ? se poate?

Re: Incepator acvariu

Se poate, uite aici
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … home-made/
si aici http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/ … bomba-co2/.
Pietrisul trebuie schimbat totusi daca vrei plante naturale in bazin, este prea mare, degeaba scoti planta din ghiveci si o infingi in pietrisul ala...

67 Editat de Daniel Alexandru (2014-03-04 17:26)

Re: Incepator acvariu

multumesc Marius !

In momentul de fata am 7 pesti in acvariu..si vreau sa le fac cate o pereche,cum imi dau seama care e fata care e baiat smile) sau mai simplu pot gasi de cumparat perechi?!

Re: Incepator acvariu

SALUT AM O MICA PORBLEMA CU ACVARIU SUNT INCEPATOR..AM 2 SCALARI .2 ZEPRE 4 GUPY 4 NEONI 2 SANITARI ..SI AM OBSERVAT AZI CA UNU DIN SCALARI A INCEPUT SA ALERGE TOTI PESTI IN SPECIAL PE CELALANT SCALAR

69

Re: Incepator acvariu

digitallove23 poti sa-ti deschizi un subiect nou cu acvariul tau si sa nu mai poluezi topicu lui Daniel Alexandru.Am vazut ca ai deschis un subiect si la acvarii marine.Tu nu sti ce e aia compatibilitate.... :stupid

Calitatea se plateste!

Re: Incepator acvariu

Sfatul meu Alexandru - nu mai cumpara nimic, NIMIC fara sa intrebi. Cheltui o gramada de bani numai pe prostii recomandate de un baietas de la pet shop care e vanzator si trebuiesa si faca meseria.
Scoate tot din acvariu, pune pietris de care ti au recomandat colegii, doneaza pestii, ptr ca oricum o sa ti moara in cel mai scurt timp, si incepe de la zero. Fara pietris colorat - rosu, verde , albastru etc, fara castele, fara plastic.
Uita te si tu la acvariile celor care te au sfatuit sa vezi cat de natural arata si ce "ghiveci" ai tu acolo.
Apropo cati ani ai? Iei prea usor niste decizii proaste, desi ceri ajutorul dar nu asculti nimic din ce ti se spune. Si chiar nu ti ar strica sa citesti cateva articole indicate in pag 1.
Am fost si incepator dar nu in halul asta cu plasti, substrat galben si castel. Dupa atatea indicatii tu gafezi in continuare. Poate o faci intentionat, cine stie.
In rest iti doresc succes si ape CAT mai limpezi.

71

Re: Incepator acvariu

ancamarketing A scris:

Apropo cati ani ai?

   Ee da, m-am abtinut eu cu greu sa intreb, si intrebi tu lol

Re: Incepator acvariu

Ceva nu se leaga de asta. Atatea sfaturi, atata rabdare, si el cumpara numai ... :sbr

73

Re: Incepator acvariu

Salut ai amestecat capra cu varza ,daca nu esti atent la detalii...cum spune si colegul m-ai sus foarte mare granulatia si acele pietricele galbene trebuiesc scoase afara,castelul la fel trebuie ceva cat mai natural.....

74 Editat de MariusMinu (2014-03-05 13:09)

Re: Incepator acvariu

Intr-adevar daca vrea ceva cat mai natural castelul trebuie scos din bazin.
Va fi inlocuit cu: una bucata cauciuc de masina (mers pe pana), multe pet-uri de 0,5 l, 2 l, si doar unul, max doua pet-uri de 1 l. Cutii de bere, ulei de motor ars si o pereche de adidasi (cu gaura in talpa). Astea trebuie asezate cat mai natural cu putinta... dupa care mai arunci cateva pungi de plastic sa pluteasca...Va fi o copie perfecta (zic eu) a unui lac (sau chiar rau) din RO.  ^:)^
Lasand gluma la o parte se vede ca ai facut un pic de curatenie in bazin :fok Cand mai iesi prin oras da o tura si prin hornbach la acvaristica si ia pietris 1-3mm(2 lei /kg) si inlocuieste-l pe cel care il ai (cu ocazia asta renunti si la castel) smile Atunci poti scoate si plantele naturale din ghiveci si le infigi in noul piertis...
Pe cele de plastic le pui in vitrina (ca amintire)... lol
Ca o mica paranteza la ce inseamna natural (pentru noi, romanii)...am fost la Vidraru acum ceva timp si n-am reusit o poza ca lumea...munti de gunoaie, pet-uri: milioane...

Re: Incepator acvariu

prea putin conteaza varsta zic eu,am recunoscut treaba cu nisipul..m-am grabit:) de ce sa donez pestii? crezi ca arunc cu banii pe geam? mie imi place castelul (gusturile nu se discuta) am mai spus si o mai spun este un acvariu de inceput..mie imi place asa cum e smile si de azi nu o sa mai postez nimic..o sa ma interesez in alta parte ca aici vad ca numai de criticat,eu pun o intrebare si primesc raspuns la alta care e cu totul pe langa ce am intrebat smile ATAT AM AVUT DE ZIS..SUCCES CU ACVARIILE CARE LE AVETI !

ancamarketing A scris:

Sfatul meu Alexandru - nu mai cumpara nimic, NIMIC fara sa intrebi. Cheltui o gramada de bani numai pe prostii recomandate de un baietas de la pet shop care e vanzator si trebuiesa si faca meseria.
Scoate tot din acvariu, pune pietris de care ti au recomandat colegii, doneaza pestii, ptr ca oricum o sa ti moara in cel mai scurt timp, si incepe de la zero. Fara pietris colorat - rosu, verde , albastru etc, fara castele, fara plastic.
Uita te si tu la acvariile celor care te au sfatuit sa vezi cat de natural arata si ce "ghiveci" ai tu acolo.
Apropo cati ani ai? Iei prea usor niste decizii proaste, desi ceri ajutorul dar nu asculti nimic din ce ti se spune. Si chiar nu ti ar strica sa citesti cateva articole indicate in pag 1.
Am fost si incepator dar nu in halul asta cu plasti, substrat galben si castel. Dupa atatea indicatii tu gafezi in continuare. Poate o faci intentionat, cine stie.
In rest iti doresc succes si ape CAT mai limpezi.

76

Re: Incepator acvariu

Daniel Alexandru A scris:

de azi nu o sa mai postez nimic..o sa ma interesez in alta parte ca aici vad ca numai de criticat,eu pun o intrebare si primesc raspuns la alta care e cu totul pe langa ce am intrebat smile ATAT AM AVUT DE ZIS..SUCCES CU ACVARIILE CARE LE AVETI !

   Ai primit sfaturi bune zic eu, chiar daca au fost mai in gluma sau usor critice... ramane alegerea ta ca nu vrei sa le asculti si sa pleci in tarile calde smile

77

Re: Incepator acvariu

Daniel Alexandru A scris:

prea putin conteaza varsta zic eu,am recunoscut treaba cu nisipul..m-am grabit:) de ce sa donez pestii? crezi ca arunc cu banii pe geam? mie imi place castelul (gusturile nu se discuta) am mai spus si o mai spun este un acvariu de inceput..mie imi place asa cum e smile si de azi nu o sa mai postez nimic..o sa ma interesez in alta parte ca aici vad ca numai de criticat,eu pun o intrebare si primesc raspuns la alta care e cu totul pe langa ce am intrebat smile ATAT AM AVUT DE ZIS..SUCCES CU ACVARIILE CARE LE AVETI !

ancamarketing A scris:

Sfatul meu Alexandru - nu mai cumpara nimic, NIMIC fara sa intrebi. Cheltui o gramada de bani numai pe prostii recomandate de un baietas de la pet shop care e vanzator si trebuiesa si faca meseria.
Scoate tot din acvariu, pune pietris de care ti au recomandat colegii, doneaza pestii, ptr ca oricum o sa ti moara in cel mai scurt timp, si incepe de la zero. Fara pietris colorat - rosu, verde , albastru etc, fara castele, fara plastic.
Uita te si tu la acvariile celor care te au sfatuit sa vezi cat de natural arata si ce "ghiveci" ai tu acolo.
Apropo cati ani ai? Iei prea usor niste decizii proaste, desi ceri ajutorul dar nu asculti nimic din ce ti se spune. Si chiar nu ti ar strica sa citesti cateva articole indicate in pag 1.
Am fost si incepator dar nu in halul asta cu plasti, substrat galben si castel. Dupa atatea indicatii tu gafezi in continuare. Poate o faci intentionat, cine stie.
In rest iti doresc succes si ape CAT mai limpezi.

Am citit aici si m-am minunat  :stupid , la cate sfaturi ai primit si la cate articole ai pe aici , tu parca ai facut totul in ciuda, total invers, scuza-ma ca-ti zic , dar acvaristica nu este pentru tine , chinui pesti degeaba, doar ca sa-ti faci un moft.

78

Re: Incepator acvariu

Mana care apare in poze pare a fi a unui persoane"mature" , dar restu....

Calitatea se plateste!

79

Re: Incepator acvariu

Am urmarit si eu acest topic si am observat:
1. intrebari destule de catre creatorul topicului
2. rabdare din partea celor 2-3 persoane si dorinta de a explica si a ajuta.
3. ignorare ale sfaturilor de la inceput (nisipul). O "mica" scapare asumata de catre "Daniel Alexandru" care inevitabil a adus la punctul acesta mort.
4. rabdare in continuare si sfaturi
5. cerinte pentru solutii cu plantele naturale in combinatie cu pietrisul cu granulatie mare. (si aici a fost un sfat legat de plante de suprafata si altele)
6. Oameni de pe laterale, care n-au mai rezistat si cred ca puteau sa stea linistiti la o parte in continuare si sa-i lase pe cei 2-3 care incercau sa ajute colegul.
7. Suparare inutila de genul "eu imi iau jucariile si plec"
   
    Domnul "Daniel Alexandru" n-ai de ce sa te superi si sa pleci suparat de pe forumul acesta din cauza ca ii jignesti pe cei care te-au ajutat si au scris aici, ca sa-ti raspunda la intrebarile tale. Ar fi mers macar un multumesc pentru ei. Ca au aparut altii care erau suparati ca n-ai ascultat la inceput si te lovesc problemele acum, asta e altceva. Dar sfaturile erau de la bunul inceput de bun simt si cu intentii bune.
    Ca iti place castelul sunt perfect de acord cu tine. Acvariul tau trebuie sa arate spiritul tau sau gusturile tale. Dar sa pui pietrisul ala dupa ce ti s-a atras atentie ca nu vor merge plante naturale si dupa aia sa ceri sfaturi cum sa pui plante naturale in el este putin lipsit de logica.

    Eu respect dorinta ta de a-ti face un acvariu si pana la urma ai si muncit ceva ca sa-l cureti si meriti felicitari pentru asta. Ai mai bagat si bani in pompa aia si dupa tot chinul asta si efortul din partea ta, ai primit sfaturi de catre unii colegi sa te lasi de acvaristica. Asta te-a suparat si te inteleg, dar trebuie sa intelegi ca acel mic detaliu cu nisipul de granulatie 1-3 mm era esential si daca iti doresti ceva plantat va trebui respectat. Poti veni la mine si gasim pietris de granulatie mica in cazul in care nu mai aveau la pet-shop. Sunt sigur ca sunt si alti pe aici care ar avea pietris cu granulatie mica pe care sa ti-l ofere contracost sau gratuit. Trebuie doar sa vrei sa asculti sfaturile primite.
    Nu cred ca exista limite de varsta pentru acvaristica. Exemplul colegului "Pop Remus"

    Si inca un sfat si din partea mea: -Am acelas model de acvariu ca tine, iar filtrul acela incorporat in acvariu nu arata asa. La tine este ceva ciudat cum este pozitionata pompa si teava aia care scoate apa pe sus. Nu asa arata acel filtru. Probabil a fost modificat si nu stiu daca apa circula bine prin el. Poti intra pe site-ul Juwel sa vezi cum arata filtrul respectiv. http://www.juwel-aquarium.de/en/Product … 0-Int.html
    Ai libertatea de a te supara, dar nu cred ca te ajuta, pentru ca tu n-ai ascultat de la inceput si tu esti singurul vinovat pentru ca s-a ajuns aici. Spor cu acvariul tau indiferent ce vei decide, a asculta niste sfaturi bune si a accepta criticile meritate sau a te duce in alta parte.

Re: Incepator acvariu

Pasiunea ptr orice nu are limita de varsta, dar incapatanarea si felul de a aborda problema ma duce exact cu gandul la un baietel care isi i a jucariile si pleaca.
Sunt sigura ca majoritatea acvaristilor au fost ca tine sau au facut gafe mai mari decat tine la inceput.
Sunt destui temerari care @au dat cu capul de pragul de sus@, si cand au vazut ca exista si bazine cu apa cristal, fara suspensii, cu plante si pesti sanatosi s au convins ca nu mai merge treaba@ cu lasa ca e bun asa, ca merge oricum, stiu eu ce e mai bine etc@
Majoritatea, si eu am facut asa, dupa ce le mor pestii, incep sa ceara sfaturi. Tu in schimb ai procedat f corect ca ai cerut ajutor chiar inainte de a pune apa in acvariu.
Apoi totul s a rupt.
De ce sa dai si tu cu capul si sa treci prin tot acest proces de initiere, daca sunt atatia acvaristi cu experienta acumulata in timp, care se ofera sa iti impartaseasca tainele acestei frumoase pasiuni.
Dar daca tu alegi drumul cel mai greu, atunci sa ne auzim peste un an, ca sa ne dai dreptate la toti. :hug