Subiect: Problema cu Green Spot algae !

Am o problema cu Green Spot algae care au aparut pe fruzele de anubias nana petit!
...plantele se dezvolta foarte bine(cresc cam 2-3 frunze pe luna/planta)
-plantele sunt pe o buturuga in centrul acvariului
-lumina 2x18w Osram 865  la 60l cat are acvariul...oare sa fie lumina prea puternica in centru acvariului si asta sa fie una din cauze?!
-folosesc ferropol si feroopol 24 ca fertilizare si de aprox. o saptamana si easy carbo in dozajele indicate,Nu am instalatie CO2...oare sa mai astept cateva saptamani sa vad cum decurg lucrurile privind utilizarea lui easy carbo?!

Stiu ca Neritinele ma pot ajuta dar deocamdata nu am reusit sa-mi fac rost de specia asta de melci.

Am citit si pe http://www.aquariumalgae.blogspot.com/,deci nu imi indicati acest site!

Va rog cine s-a mai confruntat cu problema asta sa ma sfatuiasca si pe mine cum sa procedez.

Multumesc anticipat.

2

Re: Problema cu Green Spot algae !

Am avut aceeasi problema ca tine. Si problema revine dar am gasit un remediu. Fac o solutie de 20/1 apa cu inalbitor Ace. Anubiasul scufundat timp de 2 la 3 min si alga dispare. Cauza ar fi raportul dintre lumina si Co2. Poate reusesti sa pui o fotografie, neaparat reusita wink, cu o frunza atacata de alga.

Natalie Cardone "Hasta Siempre - Comandante Che Guevara"

3 Editat de costi8 (2010-02-15 11:52)

Re: Problema cu Green Spot algae !

in acest scop sa discutat foarte mult , nu numai pe forumurile noastre , cat si pe cele de afara.
si toti au ajuns la o singura intrbare. intrun acvariu echilibrat , cu o apa in parametri de invidiat de alti,

De ce fac..... anubiasii.....alge ?

am tot citit si eu pe ici pe colo pentru a gasi raspuns.
sa dat vina pe lunina, sa pus problema mutarii plantei intrun loc mai umbrit al bazinului, teste de apa si alte nebunii din astea , sa tot experimentat cam tot ce se poate sa stopeze acest efect.

concluzia:

intrun bazin in care exista..... anubias .....poti sa faci si pe "dracu in patru" ca tot va face alge.;)

PS..daca vrei sa scapi de ea( nu pot garanta ca pentru tot deauna) dar vei scapa cu siguranta pentru un timp, .....fertilizeaza direct pe zona afectata cu....... Easy Life Easy Carbo.

spor la treba

4 Editat de bobi (2010-04-06 20:44)

Re: Problema cu Green Spot algae !

daca este gsa apare 100% din lipsa de fosfati. anubiasul nu se tine la lumina, si intr-adevar maninca multi fosfati. din cite stiu eu, pe anubias creste gda daca e expusa la lumina. idetifica mai clar alga si vorbim

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

5 Editat de bogdivaio (2010-04-06 21:32)

Re: Problema cu Green Spot algae !

poi eu alga GSA ce vrei sa indentific mai clar de atat?!

acum am o invazie de GSA in acvariu lol..pot sa tot bag easy carbo  ca nu prea am vazut mari imbunatatiri,instalatie CO2 nu am..probabil stau prost cu fosfatii si aici trebuie sa imbunatatesc,teste nu am facut si nci nu am de gand big_smile...astept sa-mi cumpar 2-3 neritine si am rezolvat tongue

6

Re: Problema cu Green Spot algae !

bogdan la fel fac si anubiasi mei.. cresc mult pt niste anubiasi dar au gsa..
sti care e problema.. ca e in centrul acvariului si e in plina lumina.. din ce am vazut eu.. acestei plante ii place umbra sa zic asa.. de o luna de cand i-am mutat.. se vede o diferenta mare..
anubias in lumina=magnet de alge.

Re: Problema cu Green Spot algae !

merlin21 am mutat anubias-ul intr-un colt mai la umbra(de vreo 2-3 saptamani) si inca nu am vazut imbunatatiri,mai astept ca am rabdare big_smile...oftica mea e ca m-am umplut de alga asta cam pe toate plantele,sigur am problema cu fosfatii

8 Editat de bobi (2010-04-06 21:45)

Re: Problema cu Green Spot algae !

succesuri. daca asta e parerea ta de acvarist. .....

"Iar cind noi nu vom mai fi....vor fi altii"

9 Editat de bogdivaio (2010-04-06 21:54)

Re: Problema cu Green Spot algae !

ms bobi....eu cautam solutii,alte pareri care sa duca la rezolvare,pe langa cele ce le stiam eu!..cum apare alga si in ce parametrii se dezvolta stiu si eu..nu sunt un copil care si-a luat ieri acvariu si a trantit plantele in el cu tot cu ghivece lol
Cauza sunt sigur ca sunt lipsa fosfatilor din apa..ceea ce se va rezolva destul de usor si cu inca 2-3 neritine am scapat in 2-3 saptamani.

In fine,tema a fost deschisa de mult si se poate renunta la ea.

10

Re: Problema cu Green Spot algae !

cu asta si eu am o problema dar celelalte plante nu par afectate deci nu le misc ca poate se enerveaza si ma invadeaza mai tare citez
"intrun bazin in care exista..... anubias .....poti sa faci si pe "dracu in patru" ca tot va face alge."

11

Re: Problema cu Green Spot algae !

apoi daca anubiasul face schemele cu alegele eu scap de el. sau il bag sub o nuca de cocos /.

12 Editat de bogdivaio (2010-04-06 22:19)

Re: Problema cu Green Spot algae !

sece4u20 stai linistit..eu am prieten care are un acvariu de 350 de litri numai cu anubias si nu are alge pe el sau daca are sunt in cantitati nederanjabile,neglijente...intradevar nu le trebuie o lumina prea puternica dar nu ascoia acum anubias= alge GSA

13

Re: Problema cu Green Spot algae !

Intradevar anubiasul atrage alga,dar asta din vina noastra.Anubias este o planta cu crestere lenta,ca orice planta de acest gen adica mai lenta ,are un necesar de resurse foarte mic,asa ca chiar de il scoatem din spotul de lumina si se afla in acvarii cu plante cu ritm de crestere mediu,sa zicem,surplusul de nutrienti din masa acvariului va duce la dezvoltarea algelor pe plantele cu crestere lenta,pe frunzele barane ale echinodorusilor ,etc.Pe langa problema de ami sus mentionata mai are rol si stabilitatea unui acvariu(echilibrul biologic)

14

Re: Problema cu Green Spot algae !

si eu am gsa in acvariu, dar este controlat..adica nu am o invazie.Am mutat anubiasul undeva mai la umbra si au inceput sa dea inapoi.Mai am partial pe microsorum pteropus care este pus in lumina directa.In rest am observat ca nu creste pe plantele cu ritm de crestere rapid, ceea ce e destul de bine.Am avut la inceputul acvariului probleme serioase cu aceasta alga, cauza fiind nivelul foarte scazut de fosfati.Cu toate ca se spune despre neritine ca o mananca, la mine in acvariu inca nu am vazut sa o faca smile . Multa bafta!

15

Re: Problema cu Green Spot algae !

bogdivaio A scris:

ms bobi....eu cautam solutii,alte pareri care sa duca la rezolvare,pe langa cele ce le stiam eu!..cum apare alga si in ce parametrii se dezvolta stiu si eu..nu sunt un copil care si-a luat ieri acvariu si a trantit plantele in el cu tot cu ghivece lol
Cauza sunt sigur ca sunt lipsa fosfatilor din apa..ceea ce se va rezolva destul de usor si cu inca 2-3 neritine am scapat in 2-3 saptamani.

In fine,tema a fost deschisa de mult si se poate renunta la ea.

Cum se poate rezolva? adica, mai exact cum rezolvi aditia de fosfati?
O solutie ar fi easy life fosfo.. alta mai sti?
Si ar mai fi o problema, sa nu dai din lac in put, adica sa dai in BBA..

Si eu am vazut pe microsorium, tot asa fiind in lumina directa..

Re: Problema cu Green Spot algae !

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema...am cumparat un acvariu cu tot cu plante si anubiasul e plin de alge. Intrebarea este, imi va afecta si celelalte plante? Intentionez sa achizitionez un sistem CO2 insa nu stiu daca este suficient. Eu nu folosesc fertilizanti pentru plante, nu bag nimic in acvariu, nici pt apa , nici pt pesti si totul este super ok: pesti vioi, sanatosi, apa limpede, fara pelicula deasupra, fara nimic, plante ok, doar anubiasul asta nou are probleme. Oare o sa isi revina de la sine daca toate conditiile in acvariu sunt ok?

...greu cu pestii, dar mai greu cu oamenii...

17

Re: Problema cu Green Spot algae !

si eu  tot un anubias am avut cu probleme si de acolo sa dus si la o cryptocoryna. acum imi e mila sa il arunc.o sa incerc sa il tratez cumva. sper sa reusesc cu solutia de 20/1 cu clor.

18

Re: Problema cu Green Spot algae !

merlin21 A scris:
bogdivaio A scris:

ms bobi....eu cautam solutii,alte pareri care sa duca la rezolvare,pe langa cele ce le stiam eu!..cum apare alga si in ce parametrii se dezvolta stiu si eu..nu sunt un copil care si-a luat ieri acvariu si a trantit plantele in el cu tot cu ghivece lol
Cauza sunt sigur ca sunt lipsa fosfatilor din apa..ceea ce se va rezolva destul de usor si cu inca 2-3 neritine am scapat in 2-3 saptamani.

In fine,tema a fost deschisa de mult si se poate renunta la ea.

Cum se poate rezolva? adica, mai exact cum rezolvi aditia de fosfati?
O solutie ar fi easy life fosfo.. alta mai sti?
Si ar mai fi o problema, sa nu dai din lac in put, adica sa dai in BBA..

Si eu am vazut pe microsorium, tot asa fiind in lumina directa..

Asta aveam de gand sa fac,sa ma ajut de Easy Life Fosfo sa-mi cresc nivelul de PO4 dar cum zici si tu mie frica sa nu dau apoi in alta extrema...sa vad poate gasesc un test dedicat ca alea 5 in 1 sunt frectie la picior de lemn si sa vad ce rezultate am si in ce parametri sa ma incadrez....acum incercarea moarte n-are big_smile

19

Re: Problema cu Green Spot algae !

si eu sunt in acelasi punct.. mie se pare aiurea sa iau 250ml de EL Fosfo cand eu am doar 15l si mai ales nu am teste.. dar sti care e problema.. ca un test duce la altu si tot asa.. momentan caut sa imi iau un set de teste dedicate, ceva serios si apoi mai investighez..
Oricum GSA mi se pare foarte suportabil, fata de restu..
Ma mai gandeam la o solutie, "in partea cealalta" e un user care prepara PPS, sa incerc cu el cu o solutie pt fosfati ceva..

20 Editat de bogdivaio (2010-04-07 14:49)

Re: Problema cu Green Spot algae !

Problema e ca ai drepatete in legatura cu testele lol...dar costa undeva in jur de 300.00RON big_smile
Pai parca si aici a postat cristi ionescu daca de PPS Pro-ul lui vorbesti..din cate stiu sta bine la capitolul fosfati si recunosc ca asta mi-a trecut primul prin cap sa-l utilizez..eu il foloseam la acavriu de 180 de litri si din cate am vazut se dezvoltau sanatos plantele,mna cu mici scapari de alge dar in limitele normale