Subiect: Salutare

Buna seara, ma numesc Bogdan, sunt din Bucuresti-Bucurestii noi, nivel incepator din punct de vedere al experientei in acvaristica, am un acvariu de 160 de litri, neplantat, cu ceva pestisori si anume xifo, carasei, sanitari, gupi, zebre si cam atat.Sper sa acumulez pentru viitor cat mai multe informatii pentru a putea un acvariu in adevaratul sens al cuvantului, cu substrat,plante si tot ce trebuie.

2 Editat de Ancistrus (2014-02-17 01:27)

Re: Salutare

Salutare, din nou smile

Alexandrumb A scris:

nivel incepator din punct de vedere al experientei in acvaristica

   Mi-am dat seama cand am vazut cochilia aia de melc, de apa sarata, mare cat casa, alba, urata si nelalocul ei intr-un acvariu!

Re: Salutare

Salut si bine ai venit!

4

Re: Salutare

Salutare. Scoate scoica aia...

Re: Salutare

Salutare, am mai citit si am observat ca nu este bine sa punem scoici prin acvariu insa momentan nu detin alte decoruri si cam inca vre-o 2 luni sa zic ...sper...voi lasa asa momentan, ulterior il voi accesoriza cu si cum trebuie, inclusiv substrat, plante...etc.va multumesc pentru sugestiile facute..apreciez.astazi si ieri mi-am mai imbogatit colectia si in sfarsit am gasit niste carasi cu coada val care imi doream mult.imi plac foarte tare carasii, char daca fac mizerie si mananca mult plus niste pestisori care nu mai tin minte cum se numesc.

6

Re: Salutare

Alexandrumb A scris:

am mai citit si am observat ca nu este bine sa punem scoici prin acvariu insa momentan nu detin alte decoruri si cam inca vre-o 2 luni sa zic ...sper...voi lasa asa momentan

Salut!
Sa stii ca nu e bine dpdv estetic dar nici al chimiei apei in sensul ca iti cresc duritatea apei scoicile si melcii.

Re: Salutare

george.r A scris:

iti cresc duritatea apei scoicile si melcii.

   Eee da... nu se vede lol

8

Re: Salutare

scoate cochilia aia de melc mare de acolo
mai bine gol decat cu aia
si pune mana si citeste (mai ales compatibilitatea pestilor)

aaa si bine ai venit
spor

Re: Salutare

borsec A scris:

scoate cochilia aia de melc mare de acolo
mai bine gol decat cu aia
si pune mana si citeste (mai ales compatibilitatea pestilor)

aaa si bine ai venit
spor

Referitor la compatibilitatea pestilor...la ce te referi?eu fiind incepator am intrebat pe cel de la pet shop care s-a dovedit a fi un bun cunoscator, ce fel de pesti pot pune intr-un acvariu comun si evident ca am luat ce mi-a zis ca este ok.la inceput am avut niste probleme foarte mari cu apa, avand un decor in interiorul acvariului nu mi-am dat seama si s-a strans foarte multa mizerie si de aceea mi se ingalbenea-maronea apa la saptamana.acvariul l-am luat de la nasa mea ea ne avand grija deloc de el si apa era maro cand m-am dus sa il iau si nu mai supravietuisera decat 3 sanitari mari si frumosi.dupa ce l-am dat jos nu am mai avut aceasta problema.
Am o intrebare, eu ca toti incepatorii nu am facut ciclarea...am bagat pestii din a 2-a zi, nu toti odata evident.sa nu vorbesc cu pacat dar nu mi-au murit decat 3 gupii ca le-au mancat coada scalarii si un singur caras ca mi se stricase pompa de apa-aer.am folosit apa de la robinet adaugand niste aqua safe, atat cat scrie pe sticla.
se poate ca o apa din corbeanca mai xact, din put, in urma testelor facute sa nu contina deloc deloc NO2  ?testele au fost facute dupa o zi de la punerea apei in acvariu.stiu ca sunt cam multe intrebari, sper sa si primesc raspunsuri si sfaturi de la voi.va multumesc anticipat.seara buna si ape limpezi.

10

Re: Salutare

Apa de put este posibil sa fie dura, deci, referitor la pestii tai, este buna pentru vivipari dar nu pentru restul!
   Daca nu vrei sa asculti cu scosul cochliilor din apa, ma gandesc ca se vor cam opri brusc sfaturile... asa cred :-

Re: Salutare

Ancistrus A scris:

Apa de put este posibil sa fie dura, deci, referitor la pestii tai, este buna pentru vivipari dar nu pentru restul!
   Daca nu vrei sa asculti cu scosul cochliilor din apa, ma gandesc ca se vor cam opri brusc sfaturile... asa cred :-

acest forum banuiesc ca este unul de informare si sugestii nicidecum unul de obligativitate...nu?????va multumesc pentru sfaturi insa nu mi se pare normal sa nu mi se mai ofere un mic ajutor daca nu doresc sa tin neaparat cont de ele.eu doresc sa ma informez nu sa fac neaparat un acvariu dupa bunul plac al unora.

12

Re: Salutare

Alexandrumb A scris:

acest forum banuiesc ca este unul de informare si sugestii nicidecum unul de obligativitate...nu?????va multumesc pentru sfaturi insa nu mi se pare normal sa nu mi se mai ofere un mic ajutor daca nu doresc sa tin neaparat cont de ele.eu doresc sa ma informez nu sa fac neaparat un acvariu dupa bunul plac al unora.

   Este un forum de... acvaristica! Nu esti obligat sa faci nimic, dar daca mai multi iti spun ca nu este bine X lucru, si tu continui sa-l faci, inseamna ca isi racesc gura de pomana... asta am vrut sa zic!
   Iti atasez o poza a acvariului colegului de forum MariusMinu (Marius sper ca nu te deranjeaza) ca sa-ti faci o idee, spre ce nivel isi doresc cei de pe acest forum sa duca aceasta pasiune! Si marius a avut probleme cu apa dura din cate tin minte, cu plantele, cu multe, dar a tinut cont si de sfaturile altora!
   Poti amenaja acvariul cu decoruri naturale pentru inceput, decoruri specifice acvariilor de apa dulce: pietre, crengi etc!

13

Re: Salutare

ok fa asa mai baga doua trei cochili dalea
ceva pesti poate un oscar ceva mai mare
si baga mancare cat mai multa si mai des
:-

14

Re: Salutare

Alexandrumb A scris:

Referitor la compatibilitatea pestilor...la ce te referi?eu fiind incepator am intrebat pe cel de la pet shop care s-a dovedit a fi un bun cunoscator, ce fel de pesti pot pune intr-un acvariu comun si evident ca am luat ce mi-a zis ca este ok

In cele mai multe cazuri cei de la pet-shop vor sa vanda pentru ca asa functioneaza pet shopu' si are si el salariul mai mare decat minimul...
Cum ai verificat cunostintele celui de la pet shop? Daca el ti-a dat carasi cu scalari , deja e nasol, asta fara sa ii luam in considerare si pe ceilalti pesti.

Uite un tabel de compatibilitate aici.

Sau poti calcula compatibilitatea aici. Tu ai familiile de pesti: Cichlidae (scalarii) + Cyprinidae (carasii) + Poeciliidae (guppy/xipho/molly) + Callichthyidae (sanitarii).

Re: Salutare

ok, am inteles, scalarii nu sunt compatibili cu carasii, un mic exemplu...dar....de ce in momentul de fata de cel putin o luna de zile convietuiesc impreuna, de ce fara ciclare nu imi mor pestii, de ce ce compatibilitatea care se zice ca nu se pupa, la mine se pupa...samd.sincer......am impresia ca se merge pe o singura idee si sa nu care cumva sa se devagheze de la ea ca pestii incep sa nu se simta bine.repet si cu asta ma voi si dezabona de la acest forum de cacat.nu am facut ciclarea....pestii traiesc...am cochilii mari albe si urate...pestii traiesc, multe alte lucruri care ziceti voi ca nu ar trebuii....pestii traiesc...sa fiti iubiti...pestii traiesc.va pup...pestii traiesc...pestii traiesc.

16

Re: Salutare

Alexandrumb A scris:

repet si cu asta ma voi si dezabona de la acest forum de c.....

   Trebuia sa specifici la inceput, ca esti un personaj care nu se poate incadra intr-o comunitate!

Re: Salutare

eu am ascultat sfaturile primite,le-am pus in aplicare si lucrurile incep sa merga bine la mine :pp