1 Editat de scorpionul (2014-03-10 10:08)

Subiect: shrimp story

Voi incepe acest jurnal si aici pentruca vreau sa fie cat mai multi in tara interesati de aceste fiinte minunate numite creveti si nu numai. De prima data cand am vazut creveti la cineva in acvariu nu mai stiam cum sa ii am in acvariu si eram nerabdator sa dau din pestii incompatibili cu crevetii pe care ii aveam in acvariu, ca sa ii pot creste si eu. Acum am trecut la o etapa noua. Voi face un rastel de acvarii, 10 la numar mai exact. Ele vor avea in ansamblu imaginea unui tablou: vor fi trei polite pe raft si se vor imparti asa: cate 4 acvarii pe politele de sus si jos, iar la mijloc un acvariu de ciclide africane si in stanga si dreapta lui cate un acvariu de creveti.. Etapa de lucru in care sunt acum:
  am comandat standul, am comandat si pregatit sticla, iar de maine ma apuc de lipit. Voi atasa imediat si poze cu "micul" meu atelier de lucru

Re: shrimp story

si acum poze

3

Re: shrimp story

Spor la treaba Bogdan, sunt curios cum o sa arate rastelul.
La ce creveti te-ai gandit?

Re: shrimp story

si caridine si noecaridine. Voi pregati acvarii si pentru unele si pentru altele. In vreo 2-3 saptamani e gata standul. Poate acolo o mana de ajutor (intrebare pentru Tehnics)

5

Re: shrimp story

Suna-ma maine si vorbim.

Re: shrimp story

astazi am terminat de lipit si acvariile. Acum sunt puse la uscat. Timp de executie: 3 ore. Silicon consumat: 2 tuburi. La capace am pus 1/3 dintr-un tub de silicon transparent. Acvariile au lateralele trapezoidale pentruca pe ele vor veni capacele( 3 capace mai exact de 2 dimensiuni) care sunt puse oblice facand ca apa de pe ele sa se scurga inapoi in acvariu. Latura din spate este mai mica in inaltime decat cea din fata deoarece prin spate se va face alimentarea acvariilor

Re: shrimp story

Interesant proiectul! Felicitari pentru initiativa si astept sa vad locatarii! :noroc

Re: shrimp story

multumesc Marius. Acum poze cu capacele puse la un acvariu. Stanga e fata si dreapta e spatele cu locul pentru alimentare. Cand o sa pun autocolantul, substratul si celelalte o sa se vada mult mai bine

Re: shrimp story

primul acvariu e aproape gata

10

Re: shrimp story

Super proiect si pare si bine gandit. Pana acum arata bine. Succes in continuare!

Re: shrimp story

multumesc george. La fel si tie!

Re: shrimp story

cateva poze cu standul la primire si montare. Primele 2 poze sunt in holul blocului, iar celelalte 2 la mine in casa

13

Re: shrimp story

Bravo Bogdane  :apl Acum am vazut jurnalul tau si ca sa vezi, n-ai stat de loc, ci ai realizat ce am discutat.

Arata foarte bine totul. Merita fiecare banut standul. Arata impecabil.
Daca te pot ajuta cu ceva....ma bag  :noroc

Re: shrimp story

multumesc alex. Azi, maine mai fac ultimele cumparaturi si sper ca luni sa am standul pe picioare gata de ciclare. Iti multumesc pentru oferta de ajutor, iar daca ai drum incoace poti trece sa ma vezi. E greu sa iti dau seama din poze de dimensiunea standului. Pentru cei care vor sa stiu si cotele: el are 2,4 m inaltime si 2,2 m lungime. In plus mai are polite metalice din tabla zincata pe care le voi pune dupa ce dau gaurile de fixare ale standului atat in podea cat si in tavan. In felul asta ma asigur ca standul are stabilitate 100%. In mod normal nu se fixeaza si in tavan, dar avand in vedere ca este un stand ingust(pentru capacitatea lui) doar 400mm latime, nu vreau sa risc

15

Re: shrimp story

Cat a costat standul si de unde l-ai cumparat?

Re: shrimp story

1350 +transport, Targu Secuiesc

17

Re: shrimp story

Mersi!

Re: shrimp story

cu placere

Re: shrimp story

alte doua poze cu spatele standului in curs de finalizare

Re: shrimp story

in continuarea jurnalului meu, voi pune cateva poze cu spatele standului aproape terminat. Spun aproape terminat pentruca trebuie sa ii montez lumina si furtunurile care vor alimenta cu aer filtrele