Re: shrimp story

pentruca si weekendul asta am muncit la stand o sa pun o poza cu instalatia evacuarii apei pentru schimbul la picatura. Ieri am gaurit acvariile si azi am facut instalatia

Re: shrimp story

Bravo,Bogdane ,super a iesit,astept turul instalatiei la picatura ! :apl

Re: shrimp story

multumesc Bobi. Turul era facut, evacuarea lipsea(ma gandisem ca nu este o problema sa duc la baie cateva galeti, in timp ce alimentarea era o problema: sa ma ridic pe scara sa pun apa in acvarii, etc) . Turul il vezi: furtunele din poza atarnand de sus. Am luat robinete pentru ele si le voi monta dupa ce fixez acvariile

Re: shrimp story

Salutare,pina la urma ce ai folosit ca legatura intre teava de ppr si furtunele acelea subtiri ?

Re: shrimp story

Am bagat niste stuturi de platic. Stuturi de prelungire a furtunurilor de la care am taiat un capat pana am lasat partea dreapta. Apoi am facut o gaura in care le-am bagat fortat. De lipitura intre stuturi si ppr nu sunt sigur. La inceput am folosit tangit, dar nu a tinut. Lovind fara sa vreau un stut, a sarit din locasul sau si am realizat ca nu s-a lipit. Asa ca le-am scos pe toate si le-am lipit cu picatura. Sunt curios daca tine acum. Voi mai face una-doua experiente separat sa vad cum s-au lipit. E singurul lucru incert pe care l-am facut. Aici am emotii

Re: shrimp story

o noua poze si ultimele pregatiri. Am finalizat acvariile si standul. Maine urmeaza montarea instalatiei de scurgere la picatura, filtrele si probabil substratul. In mijlocul standului in locul lasat liber va veni acvariul de 160l cu ciclide. Ca lumina m-am hotarat sa folosesc becuri cu led deoarece consuma foarte putin si crevetii nu au nevoie de cine stie ce lumina

Re: shrimp story

Bravo,domnule,o lucrare,jos palaria ! Urmaresc cu interes continuarea ! Spor la treaba ! :fok

Re: shrimp story

multumesc Bobi. Sper sa ii dau drumul la ciclare cel tarziu luni. In poza nu se vede cu adevarat amploarea lucrarii. Standul are 2m20 lungime si 2m40 inaltime

29

Re: shrimp story

Pana unde ai ajuns Bogdane? Update ceva... o poza, o aluna  :noroc

Re: shrimp story

am mai primit multe intrebari privind evolutia proiectului, asa ca am sa va dau satisfactie acum:

povestea continua. As putea spune ca aproape am terminat pregatirile si acum astept ciclarea acvariilor si venirea shrimpilor. Mai sunt reglaje de facut dar le voi face pe parcurs. Am alimentat bazinele( la galeata pentruca nu am facut legatura dintre acvarii si alimentarea blocului). De asemenea mai am de facut legatura intre scurgerea la picatura si canalizare. In rest totul e ok. In unele bazine am folosit ca substrat red bee sand si in altele roca vulcanica neagra. Atasez si doua poze cu filtrul de substrat in una, si in cealalta cu el montat in acvariu( pietricelele albe de sub el sunt bio-rio pentru marirea eficacitatii filtrarii). Becurile folosite sunt becuri cu led unele cu lumina calda si altele cu lumina rece

Re: shrimp story

Tre sa pun vinul la rece si sa ma apuc de niste foetaje...  tongue

32 Editat de scorpionul (2014-03-29 11:35)

Re: shrimp story

deja astept importul de shrimpi asa ca te poti grabi cu foietajul. Daca mai ai drum prin parcul ala, crezi ca mai sunt radacini? Eu am cumparat ceva dar tot imi mai trebuiesc. Tie cum iti merge?

Re: shrimp story

Domne,vad ca nu stai deloc,treaba merge de minune,bravo !

Re: shrimp story

merge incet si sigur. Dupa ce stabilizez bazinele si aclimatizez shrimpii, voi face inaugurarea unde vor fi invitati toti cei care vor sa vada pe viu cum arata

35 Editat de scorpionul (2014-03-29 21:03)

Re: shrimp story

am masurat azi parametrii apei si ei arata asa:

1- bazin cu substrat red bee sand: Ph- 6,5 NO2- 0,05 NO3- 5 GH- 7 KH- 2-3 PO4- 0,00

2- bazin cu roca vulcanica: Ph- 7 NO2- 0,75 NO3- 5 GH- 8 KH- 5 PO4- 0,25

Re: shrimp story

Apreciez tot ceea ce faci, imi place ca ai ambitie. Felicitari! :apl

Re: shrimp story

multumesc Marius. Sper ca proiectul meu sa se dezvolte cat mai repede. Inceputul e cel mai greu, dar odata ce am inceput...

Re: shrimp story

Am o galeata si o copaita cu radacini si cioate puse la ,,murat''. Daca te ajuta am si ceva cioate de vita de vie, grosime cam 5-3 cm. Sun maine si povestim.

Re: shrimp story

poza cu ansamblul final. Urmeaza popularea acvariilor mici cu mopani, moss si alte plante

40

Re: shrimp story

Arata foarte bine  :apl

scorpionul A scris:

merge incet si sigur. Dupa ce stabilizez bazinele si aclimatizez shrimpii, voi face inaugurarea unde vor fi invitati toti cei care vor sa vada pe viu cum arata

Ma inscriu si eu...