Re: shrimp story

Sa iti traiasca...ai mei ce fac???intreaba de noua casa??:)

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: shrimp story

multumesc. Ai tai isi fac AMR-ul( pentru cei care nu stiu AMR= Au Mai Ramas...atatea zile)

Re: shrimp story

mama mama ard de nerabdare....totul merge bn in nano la mn pana acum...astept sa se stabilizeze..nu vreau sa pateasca micuti cv

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

64 Editat de scorpionul (2014-05-07 19:41)

Re: shrimp story

la picnic

Re: shrimp story

din nou

Re: shrimp story

ce ziceti de efectul mancarii "Dennerle" ?

Re: shrimp story

am citit pe multe forumuri ce efect benefic are lemnul de cactus asupra shrimpilor, dar nu am avut ocazia sa experimentez. Astazi am pus lemn de cactus in acvarii si la doar cateva minute acesta a fost napadit de shrimpi

Re: shrimp story

De unde a fost procurat???

Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.

Re: shrimp story

bursa neagra of course, ca doar nu cresc cactusii pe la noi. Glumesc bineinteles. Am reusit sa aduc in tara cateva bucati la un pret rezonabil. Daca te intereseaza imi spui, mai am cateva in plus. Dimensiunea lor e undeva la 14 cm lungime si diametru 2 cm( dimensiuni variabile in special la diametru)

Re: shrimp story

Se pare ca a venit vremea sa continui acest jurnal. Si voi continua cu expozitia de pe 25 noiembrie de la Animax Vulcan. Imi pare rau ca vestea expozitiei nu a ajuns si aici pe forum, dar se pare ca asa a fost sa fie. Ca sa povestesc un pic despre eveniment am luat hotararea sa scriu aici, pe topicul meu, deoarece am fost si eu prezent la expo in calitate de expozant prezent cu 4 tipuri de creveti din care 3 sunt crescuti de mine. Expozitia a fost organizata de Dennerle prin reprezentantul ei direct Alex Veres si invitatul special si nu numai Chris Lukhaup. Organizarea a fost foarte bine facuta si imi pare rau ca publicitatea la eveniment a lasat de dorit. Ca expozanti au fost 4 participnti: eu scorpionul, pe numele adevarat Bogdan Teodorescu, Bogdan Darla, Bogdan Ghica si Goiceanu Ciprian. Ne-au fost puse la dispozitie 15 nano acvarii de 10l, producator Dennerle. Ele au avut in dotare substrat inert sau activ( in functie de crevetii expusi), filtru intern si o lampa led. Noi ne-am pregatit acvariile pentru ciclare cu 2 saptamani inainte de expozitie, iar crevetii expusi au fost aclimatizati timp de 2 zile. Din cele 15 acvarii mie mi-au apartinut 4, Bogdan Ghica a avut 3, Ciprian 2 si restul de 6 le-a adjudecat Bogdan Garla. Pot spune ca expozitia a fost frumoasa, numarul de participanti a fost destul de mare, iar interesul pentru creveti este in continua crestere. La fel au fost si premiile oferite de Dennerle pentru recunoasterea muncii noastre in aceasta minunata lume a crevetilor, care au constat in produse de peste 100euro de participanat, in acest premiu intrand unul din acvariile expuse cu toate dotarile in vigoare. Ca sa fiu bine inteles fiecare participant a primit cate un acvariu nano betta de 10l si alte produse acvaristice. Pe mine personal cel mai tare ma bucura interesul acordat de Dennerle cresterii crevetilor la noi in tara. Asa putini cum suntem, se pare ca cineva acolo ne ajuta sa ne facem cunoscuti si mai ales recunoscuti peste hotare. Si asta nu este de loc putin. Iar cel care se zbate cel mai mult in directia asta este Alex Veres care de la inceput ne-a oferit ajutorul lui neconditionat. Multumesc Sandule si pe acesta cale!!! Iar acum o sa va las sa va delectati cu cateva poze de la expo, care sper sa va placa. Singurul meu regret e ca nu am avut un obiectiv macro la aparat ca sa fac niste poze mai profi. La inceput voi prezenta acvariile mele si apoi voi pune poze cu acvariile colegilor mei

Re: shrimp story

acum prezint acvariile colegilor mei

Re: shrimp story

iar acum o parte din participantii la expo

Re: shrimp story

Si cu aceasta s-a incheiat Shrimp Expo Animax Vulcan 25 nov 2017. Multumesc in primul rand voua celor care frunzariti acest jurnal si va place acest subiect. Multumesc tuturor celor care s-au luptat sa faca aceasta expozitie si celor care au gazdut-o. Multumesc tuturor celor care iubesc crevetii, aceste fiinte minunate fara de care nu ar exista acest jurnal. Acum expozitia s-a terminat si a ramas in spate. Am plecat acasa cu amintirile placute, cu cadourile, cu impresiile deosebite si cu minunata senzatie ca munca noastra nu este in zadar. Eu am fost intotdeauna mandru ca sunt scorpion si ca in luna mea se intampla atatea lucruri minunate(expo, blackfriday, incep pregatirile de sarbatori, etc). Se zvoneste ca peste un an o sa facem o expozitie mult mai mare, subiectul fiind tot crevetii, asa ca noi incepem inca de pe acum sa ne pregatim pentru ea. Si va asteptam si pe voi ceilalti sa participati la, dar nu numai ca prezenta, va asteptam cu expunere de creveti. Vreau sa veniti la expozitie nu numai sa va bucurati de cele vazute, vreau sa va expuneti crevetii. Hai sa aratam si celor din jurul nostru aceasta lume magnifica, sa le dezvaluim fiintele acestea care aduc atatea beneficii acvariilor noastre!!!

Si nu in ultimul rand va spun ca acest jurnal al meu va continua