Subiect: Va rog...un sfat caras

Va rog sa ma ajutati ... mi-a dat un prieten  acvariul lui de 64L cu 3 carasei cu codite voalate ( unuia nu.i creste codita).Am inteles a inceput cu un carasel (acesta este dezvoltat normal zic eu), dupa 7luni a mai luat doi care au ramas micuti si foarte burtosi iar unuia nu-i creste nici codita dar asa par vioi si mananca bine. Oare sa fie de vina faptul ca acvariul a fost prea mic pt 3 carasi?  Vreau sa stiu daca pot face ceva sa-i ajut sa se dezvolte si ei normal. (Am lasat doar caraselul mare in 64L iar bursuci i.am pus intr- un acvariu mai mare).
Astept sfaturi.

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

2

Re: Va rog...un sfat caras

Ca sa poti primi ceva pareri ar trebui sa postezi asa cum scrie aici si eventual ceva poze.

Re: Va rog...un sfat caras

ok o sa completez. Multumesc

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

Re: Va rog...un sfat caras

Specia caras auriu, convietuiesc 3 intr-un acvariu de 64 L incalzit la 22-23 grade, filtru Eheim(nu stiu exact ce model am sa ma uit ce scrie pe el si editez) unul are aproape 2 ani iar cei 2 mici au cam un an. De cand ii am ( 2 saptamani jumate) le schimb din apa cam la 5-6 zile, spal sticla filtrul si adaug JBL Clearol si Biotopol le-am pus si Tetra Medica Contra Spot o data, nu apuca sa se murdareasca geamu sau apa incat sa fie vizibil. Hrana le dau niste fulgi de la JBL special pt carasii aurii iar la doua zile le dau si mazare fiarta decojita pe care o mananca super bine (o sa ma mai documentez sa le mai diversific masa).Sunt foarte vioi si mancaciosi dar ce ma nelinisteste sunt urmatoarele:
- cei doi mai mici nu cred ca  s-au dezvoltat cum trebuie, imi par cam burtosi iar unuia nu-i creste coada ca celorlanti, a ramas scurta.
- cel mai maricel are capacelele de la branhi putin indoite.
Stiu ca spatiul este insuficent pt 3 carasi dar am la ciclat un acvariu de 126 litri in care vreau sa pun 2 dintre ei.
  Vreau sa stiu daca se mai dezvolta cei mici iar pt  cel maricel ce pot face sa-i revina carapacea aia la normal. Sper ca am dat destule detalii ca sa ma puteti ajuta.Orice sfat e bine venit.Va multumesc.

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

Re: Va rog...un sfat caras

dulcikangel4u A scris:

le schimb din apa cam la 5-6 zile, spal sticla filtrul si adaug JBL Clearol si Biotopol

   Cata apa le schimbi, cum cureti filtrul? Sunt detalii importante! Nu mai baga tot felul de dracii in apa... maxim JBL Biotopol!

dulcikangel4u A scris:

cei doi mai mici nu cred ca  s-au dezvoltat cum trebuie, imi par cam burtosi iar unuia nu-i creste coada ca celorlanti, a ramas scurta.

   Exista foarte multe varietati de carasi, cumparati din locuri diferite nu au cum sa arate la fel!

dulcikangel4u A scris:

cel mai maricel are capacelele de la branhi putin indoite.

   Asta este o problema a celui care i-a reprodus, respectiv solutiile care le-a folosit cand erau pui! Ex: Formol!

Re: Va rog...un sfat caras

poza 2 cel mai mare
poza 3 si 4 bursucii

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

Re: Va rog...un sfat caras

Da, varietati diferite... deci? Cum schimbi apa etc?

Re: Va rog...un sfat caras

Schimb cam 17 l apa (2 galeti nu pline ochi) apa lasata in bidoane fara capac cel putin cu 2 zile inainte de schimb, filtrul il spal in apa care o scot din acvariu, il dezmembrez complet il curat pana nu mai ramane nimic prin el am burete si periuta care le folosesc sa inlatur orice mizerie de pe el. Tot ce tine de curatenie si intretinere fac si eu cam ce am citit pe aici despre intretinerea carasilor. . .si chiar le acord atentie

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

Re: Va rog...un sfat caras

dulcikangel4u A scris:

Schimb cam 17 l apa (2 galeti nu pline ochi) apa lasata in bidoane fara capac cel putin cu 2 zile inainte de schimb

   Putin, macar 50% ar trebui sa schimbi, parerea mea!
   Daca bagi Biotopol in apa, de ce o mai lasi in "bidoane fara capac"?
   Filtrul este mare, mic?

Re: Va rog...un sfat caras

Filtrul este cel care apare in imagine si este la limita la un acvariu de 64L, o sa schimb 50% din apa nu-i problema iar apa de schim o tineam asa pt ca nu stiam ca Biotopolul e asa bun. Vroiam sa se mai duca clorul sa nu dauneze.Am uitat sa spun ca vechiul propietar le schimba apa si la o luna iar pestii aproape ca nu se mai vedeau prin geamul super murdar iar apa o schimba aproape pe toata.

Deci sa inteleg ca cei mici e posibil asa sa fie ei ca varietate mai mici?

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

11 Editat de Ancistrus (2014-03-05 13:26)

Re: Va rog...un sfat caras

dulcikangel4u A scris:

nu stiam ca Biotopolul e asa bun.

   Cand aveam pesti mai fițoși, bagam Biotopol dupa ce schimbam apa... direct de la robinet! La carasi schimb 50% saptamanal direct de la robinet, fara nimic altceva, si uite la el in poza ce mutra frumoasa are... bagabont smile)))

dulcikangel4u A scris:

vechiul propietar le schimba apa si la o luna iar pestii aproape ca nu se mai vedeau prin geamul super murdar iar apa o schimba aproape pe toata.

   Depinde de marimea acvariului, nisip, filtrare si multe altele smile

dulcikangel4u A scris:

Deci sa inteleg ca cei mici e posibil asa sa fie ei ca varietate mai mici?

   Nu, sunt mici pentru ca inca nu au apucat sa creasca, dar nu neaparat sa aiba si coada cu voal wink

Re: Va rog...un sfat caras

da e superb ... e preferatul meu la carasi, vroiam sa-mi iau dar acum m-am pricopsit cu astia, inca sper sa dau 2 din ei la o ruda sunt in tratative.O sa-mi iau si eu unu, e Oranda nu? Multumesc pentru sfaturi

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

13 Editat de Ancistrus (2014-03-05 01:44)

Re: Va rog...un sfat caras

dulcikangel4u A scris:

O sa-mi iau si eu unu, e Oranda nu? Multumesc pentru sfaturi

   Oranda rosu, am si de vanzare... o gramada de bani, crede-ma! Nu fac reduceri decat daca iesi cu mine la o cafea lol

Re: Va rog...un sfat caras

Serios ai? Atunci sper sa scap de cei doi burtosi sa fac loc.

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

15

Re: Va rog...un sfat caras

dulcikangel4u A scris:

Serios ai? Atunci sper sa scap de cei doi burtosi sa fac loc.

   Chiar te rog big_smile

Re: Va rog...un sfat caras

Serios ai? Atunci sper sa scap de cei doi burtosi sa fac loc.

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora

17

Re: Va rog...un sfat caras

dulcikangel4u A scris:

Serios ai? Atunci sper sa scap de cei doi burtosi sa fac loc.

   Am exact ce vezi in poza... dar, de cafea tot nu scapi big_smile

Re: Va rog...un sfat caras

Nici o problema asa aflu si eu mai multe de acvaristica.
Te rog spune-mi si mie cate ore le lasi la carasi lumina aprinsa?

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet-Pitagora