Subiect: probleme cu guppy

buna seara, am o problema cu guppy,de cat timp imi mor guppy. primul a murit acum 1 luna, acum 2 zile a mai murit altul si acum vad ca mai sunt cativa care au aceeleasi simptome, sunt apatici, stau mai mult pe fundul acvariului,nu mai inoata au codita si aripioarele stranse, se chiuie sa inoate, gupyy care au murit aveau cam 6-7 luni, (primii pestisori luati)nu au semne de gris,vreo rana sau altceva,parca se subtiaza si se usuca,acvariul are aproape 1 an-126 l,filtre interne 2, 1 aquarel 3 si 1 tetratec. substrat de jbl,pietris  plante naturale care se dezvolta bine, lumina, mancare tetra discus de 2 ori pe zi, adevarul e ca nu am facut teste dar ma gandesc ca daca ar fi amoniac sau ceva prea mult si ceilalti pesti ar da semne de boala,populatia de pestisori:2 scalari. 5 xifo, 7neoni 2 moly, 5 cory .melci pomanacea si vreo 20 gupy ce pot sa le fac sa nu mai moara? multumesc

Re: probleme cu guppy

Bine ai venit Gabriela!
   Ce schimburi de apa faci si la cat timp? Cum cureti filtrele, cum cureti materialul filtrant din ele?
   Guppy, si viviparii in general, nu se pottivesc cu scalarii, neonii si cory in acelasi acvariu! Au nevoie de adaos de sare in apa, 1 lingura de sare grunjoasa neiodata la 10 litri de apa!

Re: probleme cu guppy

buna seara, 40 l o data pe saptamana lasata la declorinat 48 ore , filtrele doar cu apa scoasa din acvariu.si compatibilitate ....ca incepatorii, nu pot sa i dau i-am luat de cand erau mici, acum toti sunt grasi , mari si frumosi, probleme au doar gupy, atat de cand am inceput cu acvariul (cam 1 an) probleme  nu au fost, putin cu algele dar le am rezolvat nu au fost boli, nu au fost probleme dar acum .... mor guppy::(((

Re: probleme cu guppy

Posibil tipul si cantitatea de hrana, cantitatea sau calitatea apei schimbate... posibil!

5 Editat de gabyylydya (2014-02-27 22:02)

Re: probleme cu guppy

buna seara din nou,am pus guppy intr-n acvariu steril. inainte le-am facut baie de 30 min cu pastila de baktopur la 2 litri apa.i am pus in acvariul steril cu pastila baktopur +tratament baktopur lichid 30 pic la 20 litri apa(nenea de la pet-shop),aerare . temperatua 26 grade..din pacate nici o schimbare in bine,au inceput sa se inchida la culoare iar unele portiuni au inceput (parca) sa fie stralucitoare, acum stau cu capul in jos sau in sus. iar cand mor au burtica umflata chiar daca sunt foarte slabi. mai pot sa le fac ceva sau sa  nu -i mai las sa se chinuie? mersi.

6

Re: probleme cu guppy

Mare atentie cu dozajul la baktopur... e destul de puternic pentru pesti, mai ales pentru cei slabiti.
Parere personala:
- flagelate si tratamentul se face cu metronidazol;
sau
- paraziti intestinali si merge tot metronidazolul / altele;
- paraziti externi...

Re: probleme cu guppy

Am intampinat si eu o problema cu un guppy (femela) care am crezut ca este gravida (sau poate a fost), pentru ca avea burta cam mare, am si luat separator pentru ea, insa dupa cateva zile a devenit tot mai apatica si in cele din urma azi dimineata am gasit-o moarta, cu capul bagat aproape in substrat (deci nu s-a intors cu burta in sus la suprafata).

Poate sti cineva care ar fi putut fi cauzele?

Mentionez ca in acvariu (acesta) convietuiesc urmatorii pesti: 2 xipho, 2 molly (din care unul a murit recent), 3 guppy (1 femela si 2 masculi - din care femela este cea in cauza), 3 sanitari (corydoras), 2 guppy tuxedo (care s-au intors si acestia cu burtile in sus dupa cateva zile dupa ce i-am adus de la petshop din cluj) si alti 2 guppy (delta tail blue) achizitionati recent din ungaria.

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

Re: probleme cu guppy

gabyylydya A scris:

probleme au doar gupy

wassupady A scris:

Mentionez ca in acvariu convietuiesc urmatorii pesti: 2 xipho, 2 molly (din care unul a murit recent), 3 guppy (1 femela si 2 masculi - din care femela este cea in cauza), 3 sanitari (corydoras), 2 guppy tuxedo (care s-au intors si acestia cu burtile in sus dupa cateva zile dupa ce i-am adus de la petshop din cluj) si alti 2 guppy (delta tail blue) achizitionati recent din ungaria.

Ancistrus A scris:

Au nevoie de adaos de sare in apa, 1 lingura de sare grunjoasa neiodata la 10 litri de apa!

   Pana la Baktopur si alte tratamente intreb iar: au sare in apa sau nu? Crescatorii tin viviparii cu sare in apa! Asta este unul din motivele pentru care se tot discuta de compatibilitate la pesti!

george.r A scris:

flagelate si tratamentul se face cu metronidazol;

   Flagelate la guppy, stii tu ceva? smile

9 Editat de gabyylydya (2014-02-28 12:55)

Re: probleme cu guppy

pana nu au inceput sa se imbolnaveasca nu le am pus sare (scalari, neoni, cory).ideea e ca din toata adunatura din acvariu doar guppy mor,nu molly, nu xifo.doar guppy.    acum le am pus sare

10

Re: probleme cu guppy

Banuiesc ca in "acvariul steril", unde zici ca i-ai separat, ai pus sarea, nu peste scalari cory si neoni smile

11 Editat de gabyylydya (2014-02-28 13:26)

Re: probleme cu guppy

oi fi eu la inceput  si cu probleme dar nici chiar asa  smile)  .

12

Re: probleme cu guppy

@Crescatorii tin viviparii cu sare in apa! Asta este unul din motivele pentru care se tot discuta de compatibilitate la pesti!

Da, e posibil acest lucru. Eu unul nu am bagat sare in acvariu, deoarece acvariul are si plante naturale si am inteles ca nu le face bine sarea.

Ce imi recomanzi tu? Si asta sa fie cauza principala mortii acelor pesti, in special a femelei de guppy?

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

13

Re: probleme cu guppy

Ancistrus A scris:
george.r A scris:

flagelate si tratamentul se face cu metronidazol;

   Flagelate la guppy, stii tu ceva? smile

Nu stiu de flagelate la guppy, dar dupa simptome asta am gasit. Acum... daca eu am cautat sa vad cam ce ar avea pestele, ar putea sa caute sa vada daca e ceea ce presupun eu...

14 Editat de Ancistrus (2014-02-28 15:23)

Re: probleme cu guppy

george.r A scris:
Ancistrus A scris:
george.r A scris:

flagelate si tratamentul se face cu metronidazol;

   Flagelate la guppy, stii tu ceva? smile

Nu stiu de flagelate la guppy

   Da, se pare ca ar fi afectati si guppy de Hexamita, acum am citit pe net!

LE: "Hexamita sp. - causes wasting away and white feces in guppies. Common in poorly maintained aquaria. Common in guppies.
Treatment:   Metronidazole in the food
"

15

Re: probleme cu guppy

Eu nu stiam, dar asa am gasit si eu informatia corelata cu simptomele prezentate... nu am cautat specific pentru guppy.

16

Re: probleme cu guppy

Crescatorii de vivipari pun sare in apa, unii pentru ca asa au auzit ca e bine, altii ca preventie si mai putini (cred eu )din cauza ca vor sa le ofere un mediu cat mai aproape de cel natural.  Intradevar moly traiesc in ape usor sarate, cu un ph peste 7, dar asta nu inseamna sa generalizam la toti viviparii. Este exclus a se introduce sare in bazinele plantate ca veti omora plantele. Sarea la restul viviparilor(cu exceptia moly) ar trebui sa fie un prim pas de tratament in aparitia unor boli in faza incipienta precum finrot, columnaris, acestea fiind cel mai des intalnite la acvaristi.
@gabilydia La tine eu vad lucrurile cam asa: NU introdu sare in bazinul comunitar, vei avea mult mai mult de pierdut. Fa tratamentele exact dupa prospect la perioadele indicate. Identifica cat mai bine boala inainte de a face tratament. NU combina niciodata mai multe tratamente, nu vei face decat sa-i stresezi si sa sa le scazi imunitatea. Foloseste intre tratamente carbune pentru eliminarea resturilor de medicamente.
Problema care o va banuiesc este ca tu ai o filtrare insuficienta la incarcatura biologica din acvariu, cu alte cuvinte prea multi pesti, iar boala pestilor pare sa fie finrot (da o cautare pe jbl hospital si vezi acolo daca o identifici).Tratamente sunt multiple, mie personal mi-a fost de mare ajutor tratamentul cu penicilina.
Oricum ar fi, trebuie sa faci in asa fel incat sa elimini cauzele aparitiei, deci mai putini pesti, o curatenie mai consistenta si schimburi mai dese de apa pentru inceput(undeva la 10%).
Cat despre faptul ca restul petilor nu au inca nimic(sau nu observi tu) asta nu inseamna ca pe viitor nu o sa pateasca la fel sau ca nivelul de no2, no3, nh3/nh4 este in limitele acceptabile pentru vietati.
La cauzele aparitiei bolii se mai adauga si factorii de stres, datorate suprapopularii, agresivitatii sau alte surse externe.

17 Editat de gabyylydya (2014-02-28 20:22)

Re: probleme cu guppy

De cand s-au imbolnavit am citit toate forumurile de acvaristica din ro,m-am uitat si pe jbl hospital dar nu am gasit nici un raspuns, nu au nici un semn de finrot, nu au aripioare rupte/ desfacute,nu au puncte, solzi lipsa, margini albe, ei doar slabesc se cocoseaza,inoata cu capul in jos sau sus, se ''balangane'. au aripioarele si codita stransa,iar cand mor raman pe fundul acvariului cu burtica umflata.Nu am pus sare in acvariul comunitar .Momentan guppy stau separat in apa cu baktopur.Cand i-am tinut in solutia de baktopur a ramas in urma niste firisoare lungi albe. Maine urmeaza  a doua parte a tratamentului, sper sa mearga. Prima oara i-am pus in metronizadol si  in cateva ore au murit 6 pesti, de aceea acum stau in baktopur. nici un semn ca ar fi bn ,dar nu au mai murit.am acvariul de cca 9 luni, tot ce am avut avut de invatat, nelamuriri sau probleme cu algele am citit si citit , nu am pus intrebari care isi gasesc raspunsul pe forumuri dar acum sunt depasita de situatie.chiar nu as vrea sa fiu nevoita sa renunt la acvariu si la pesti si sa incep de la zero,ciclare,plante, etc .Testele arata gh -10;kh -6';ph 6,9 ;no2-0.no3-10. pe testele 6/1 tetra

18 Editat de bebe panait (2014-02-28 23:02)

Re: probleme cu guppy

Buna seara! Dupa simptomele descrise tind sa cred ca ai nimerit niste guppy degenerati datorita incrucisarilor multiple..... Boala poate fi rahitism (o boala care apare cand pestele duce lipsa de calciu ,fosfor si vitamina D. Sira spinarii indoita este un efect ,pestele poate traii si chiar sa se reproduca. O limina adecvata poate prevenii lipsa vitaminei D..nu exista tratament totul tine de prevenire si de o buna hranire a pestilor ) sau tuberculoza(Omoara foarte multi pesti deoarece evolueaza foarte incet fara semne importante care sa ne faca sa aplicam vre-un tratament anume. Bacteria ``mycobacterium piscium`` se gaseste in multe din partile guppy-lor chiar si in ochi. Aceasta boala se descopera doar daca pestilor li se face un consult bacterial. Chiar daca suntem obisnuiti sa tinem multi guppy in acvarii mici tuberculoza nu se raspandeste la toti ci numai la cativa indivizi. Rare au fost cazurile cand efective intregi au murit de tuberculoza). Nu poti sa dai diagnostic exact decat cu examen de specialitate. Mai gasesti documentare vasta pe net.   
http://pestiexotici.3x.ro/n_boli.html
Poti introduce in alimentatie si vitamine(sera fishtamin, jbl atvitol,etc.)

Re: probleme cu guppy

jbl atvitol le dau,o sa termin tratamentul cu baktopur si sper sa si revina, multumesc pentru ajutor

20

Re: probleme cu guppy

Daca ai facut tratament in aceeasi apa si cu bactopur si cu metronizadol schimba apa, am inteles ca folosesti un bazin comunitar. Era bine sa nu combini tratamentele, nu faci decat sa-i streszi in plus. In general cand ai unul sau mai multi pesti bolnavi si le faci tratament, eviti cat de mult poti stresul. In steril ar
trebui sa ai o pompa de aer, un incalzitor. Faci schimburi de apa dupa prospectul medicamentului, schimbi si 100% apa daca este cazul. Nu mai lasa apa asa mult, 24h este suficient, le dai si lor apa proaspata. Sper sa le mearga bine dupa tratament si sa te bucuri de frumusetea lor.
Cozile stranse si aripioarele lipite sunt un efect al bolii finrot, Ai observat ceva ca un fungus pe ei sau altceva?
Pe testele acelea eu nu as pune prea mare baza, imi este greu sa cred ca la cati pesti ai tu in bazin sa faca fata cele 2 filtre si sa-ti mentina no3 la10, no2=0.  Decat sa mai dai bani pe aceste teste all in1 mai bine 2 sau 3 pentru inceput care sa-ti spuna valorile no2, no3 si nh3/nh4.