1 Editat de Alex93 (2014-02-22 03:26)

Subiect: Volcanic rocks.

Salut.
Ma numesc Alex Mitea sunt din Constanta si am 20 ani.
In urma cu aproximativ 2 ani am luat si eu 'virusul' asta, dar nu am putut sa incep imediat proiectul pe care il vroiam, dar de o saptamana incoace am in vedere setupul meu: Volcanic rocks

Acvariu:
- sticla 10 mm
- dimensiuni 100 x 45 x 50 (L x l x h)
- volum 225l brut (undeva pe la 180l net)
- lipit cu silicon Dow Crowing 881 negru
- spate colantat negru
- intarituri in H
- asezat pe polistiren expandat de 20mm

Stand:
- pal melaminat 18mm
- peretii interiori dublati
- fund dublat
- spate tot din pal
- asezat direct pe parchet sub o foaie de polistiren extrudat de 5mm

Filtrare:
- SunSun 402B (1000 l/h + uv 9w)
- sertarul de jos: Eheim Mech
- sertarul din mijloc: bioballs
- sertarul de sus: Eheim Substrat Pro + perlon

Iluminare:
- 4 x 39w T5
- 2 x Osram 865
- 1 x Osram 830
- 1 x Osram 840
- momentan functioneaza doar 830 + 865
- program: 11:00 - 17:15 (+15 min. odata la 7 zile)

Substrat:
- cuart natural 2-4 mm
- 35 kg

Co2:
- butelie 7,5 kg
- reductor presiune nemtesc cu 2 manometre si reglaj fin
- electrovalva Aquili
- bubble counter JBL
- difuzor ceramic JBL (urmeaza un upgrade la reactor extern pe modelu' Bitanu)
- aditie: 1 bula / secunda doar pe perioada iluminarii
- urmeaza un ph controller dupa ce mai pun ceva bani deoparte
* Aici as avea o intrebare: credeti ca ar trebuii sa maresc durata de aditie? +1,2,3 h ? sau 24/7?

Incalzire:
- Eheim Jager 200w (cat de curand am sa il inlocuiesc cu un incalzitor extern)

Racire:
- 2 ventilatoare PC
- unul in, celalalt out
- temperatura apa 23,5 ° C (+/- 0,5°)

*Atat incalzitorul cat si ventilatoarele sunt controlate de un Elitech STC-1000

Fertilizare:
- PPS-Pro (2ml zilnic)
- Trace Mix (2ml zilnic)
* Aici as avea o intrebare...sau doua:
1. Cand ar fi indicat sa dozez ce 2 fertilizanti? Inainte de aprinderea celor doua neoane? In timpul iluminarii? La ce perioada de timp dupa aprinderea luminii?
2. Am citit pe unele forumuri ca este indicat sa se lase o perioada de timp intre dozarea celor 2 fertilizanti. Eu momentan le pun unul dupa celalalt...adica nu dureaza decat cateva zeci de secunde pana 'incarc' seringa. Cat timp ar trebuii sa treaca intre cele 2 dozaje?

Decor:
- 7-8 kg roca vulcanica

Flora:
- micranthemum micranthemoides
- micranthemum umbrosum
- micranthemum Monte Carlo
- alternanthera reineckii mini
- elatine triandra
- marsilea hirsuta
- didiplis diandra
- blyxa japonica
- ammania bonsai

Fauna:
- 6 melci pomacea
- cativa melci luati odata cu plantele (probabil maidanezi)
* Aici ar fi o alta intrebare: dupa ce se va termina perioada ciclarii as vrea sa populez acvariul cu neoni(inca nu m'am hotarat daca sa fie albastrii sau rosii) + zebre roz + ceva creveti dar am vazut ca zebrele se cam dau la rcs. Ce creveti sa bag, ca sa nu existe probleme? (exclus amano)

Si as mai avea cateva intrevari:
1. Cand ar trebuii sa fac primul schimb de apa si ce procentaj ar trebuii schimbat? Pana acum nu am schimbat, doar am completat cativa litri care sau evaporat.
2. In apa sunt cateva particule foarte mici de suspensie. Cum scap de ele?

Astept critici/sugestii.

2

Re: Volcanic rocks.

Am uitat sa atasez pozele...

Re: Volcanic rocks.

Salut Alex!

Alex93 A scris:

temperatura apa 23,5 ° C (+/- 0,5°)

Alex93 A scris:

dupa ce se va termina perioada ciclarii as vrea sa populez acvariul cu neoni(inca nu m'am hotarat daca sa fie albastrii sau rosii)

   La temperatura asta, albastri!
   Teste de apa ai facut? Apa din Constanta este cam dura pentru plante si neoni!

4

Re: Volcanic rocks.

Ancistrus A scris:

Teste de apa ai facut? Apa din Constanta este cam dura pentru plante si neoni!

Inca nu...urmeaza zilele astea.

5

Re: Volcanic rocks.

Salut Alex !...acvariul arata binisor pentru inceput......insa
Poti scoate cele patru roci din fata...ar da mult mai bine fara ele, iar difuzorul de CO2 il poti muta sub spray-bar-ul de la filtru .......se imprastie mai bine prin acvariu
Bafta in continuare  wink

6 Editat de wassupady (2014-02-22 03:46)

Re: Volcanic rocks.

In legatura cu co2, eu zic ca e de ajuns cat timp e lumina aprinsa.

Despre fertilizare cel mai bun sfat pe care l-am primit si eu, si l-a care am recurs este urmatorul:
micro (trace-mix) noaptea (inainte sa te pui sa dormi)
macro (pps-pro) inainte de aprinderea luminii

Am inteles ca macro nu are rost sa il pui in perioada ciclarii acvariului pana nu se stabilizeaza parametrii apei, deoarece face mai mult rau decat bine.

1. Cand ar trebuii sa fac primul schimb de apa si ce procentaj ar trebuii schimbat? Pana acum nu am schimbat, doar am completat cativa litri care sau evaporat.

Mentine cantitatea de apa prin adaugare (cum ai procedat si pana acum) fara ca sa faci schimburi de apa deocamdata, cel putin 2-3 saptamani.
Dupa parerea mea particulele mici in suspensie pe care le vezi tu in acvariu sunt datorita ciclarii acvariului. In momentul in care acvariul va fi complet ciclat nu vei mai avea astfel de particule in apa. Perlon am observat ca ai in filtru, deci alta explicatie nu cred ca ar fi.

Cumpara niste teste de apa si incantane cu ceva parametri.

Life is exploration. Make peace within yourself and enjoy the adventure.

7

Re: Volcanic rocks.

Salut.
Revin cu rezultatele testelor...cam tarziu dar asa ii place postei romane sa se miste, incet si foarte incet...
ph - 8
gh - 16
kh - 11
no2 - 0
no3 - 5
co2 - 20

Si bineinteles ca algele au aparut si la mine. Imi puteti spune ce 'model' sunt si cum as putea sa scap de ele?
In continuare acele particule de suspensie nu dispar. Ce ar trebuii sa fac si in acest caz?

* Scuze pentru calitatea pozei.

Multumesc.

Re: Volcanic rocks.

Cu pH ala nu cred ca vei avea plante prea frumoase... e mai greu in Constanta! Decat poate daca te gandesti sa investesti intr-un osmozor!

9 Editat de Alex93 (2014-03-04 01:38)

Re: Volcanic rocks.

osmozatoru' ar fi fost ultima chestie la care m'as fi gandit pentru a reduce ph...

10

Re: Volcanic rocks.

Uuuuu, si eu care a crezut ca numai in Zalau are apa valori nasoale.
Fir-ar sa fie. Tu ma intreci. Ce valori... sa mori nu altceva. Nici nu stiu ce sa-ti recomand. Eu l-as contrazice pe @Ancistrus totusi, pentru ca daca iti bagi osmozor, nu mai ai scapare. Mereu va trebui sa-ti faci apa de osmoza si astfel sensibilizezi tot bazinul. Odata daca nu faci, se duce toata munca.
Eu ti-as propune altceva: lasa apa sa se invecheasca de la sine, baga acolo niste pesti la care sa le dai de mancare dea-binelea. Iti va creste semnificativ NO3 dar va scadea PH si GH. Trebuie sa ai o filtrare biologica excelenta si una mecanica. Sunt tare curios cum se vor comporta plantele tale la asemenea valori de GH, KH si PH. Ca ai pus plante dificile acolo. Dar sper sa-ti mearga.
Tiind sa cred ca algele iti apar datorita iluminatului, care teoretic e super pentru plante, dar e SUPER si pentru alge. Vezi cum stai si cu fosfatii. Chit ca daca ai NO3=5, nu ai cum sa ai fosfati la valori mari. Pare-se totusi ca lumina e cea care iti produce algele, desii dupa cum ai precizat, ne e in exces. Eu as folosi vreo doi plecostomusi. Rau nu fac.
Unii colegi ma vor contrazice dar eu as pune ceva filter starter pentru o ciclare mai rapida si sincer si un clearol sau ceva de genul. Aici sunt multe controverse, deoarece unii nu folosesc "chimicale" in acvariu, dar sunt create si acelea pentru acvarii. In rest, ce sa spun? Ai mai primit aici sfaturi utile!
Ape limpezi!

Who do you think you are?

11

Re: Volcanic rocks.

Romeo_S A scris:

Eu l-as contrazice pe @Ancistrus

   Nu trebuie sa ma contrazici pe mine, fiecare face cum crede, eu am spus doar cum ar fi normal!

12 Editat de Alex93 (2014-03-06 15:20)

Re: Volcanic rocks.

Cu ph minus am vreo sansa?  hmm
Sau doar dau bani degeaba?

...dupa ce ca am plantele vai de capu lor, daca mai bag si 2-3 pleco nu mi le'ar deranja si mai tare?

13

Re: Volcanic rocks.

Eu am parametrii apei de la robinet aproximativ la fel ca a tai.Si am cumparat un sitem de osmoza.Am avut plante luxuriante inainte .Acum dozez mai mult fertilizant datorita apei de osmoza,iar plantele nu mi se par ca mai merg asa de bine.Nu stiu daca problema este apa de osmoza sau sunt altele,dar sincer nu cred ca are sens momentan sa-ti iei sistem de osmoza si nici alte prostii care sa scada ph.Vei provoca niste dezechilibre cu acele solutii destul de puternice pentru pesti mai ales.

Calitatea se plateste!

14 Editat de Alex93 (2014-03-06 18:32)

Re: Volcanic rocks.

La osmozaror nici nu ma pot gandi(cel putin pentru o perioada de timp) din cauza banilor...sau mai bine zis din cauza lipsei banilor.

Dar totusi trebuie redus intrun fel...
Zilele urmatoare voi schimba difuzorul cu un reactor extern...se va vedea vreo diferenta in privinta ph?

15

Re: Volcanic rocks.

Eu cu schimb de apa de osmoza nu pot sa duc ph sub 6,4 probabil ca tu o sa-l poti duce pe la un 7,2-7 minim.
Din cate stiu eu orice reactor extern este mai eficient decat un difuzor.

Calitatea se plateste!

16 Editat de mariuspopa69 (2014-03-07 00:03)

Re: Volcanic rocks.

Alex93 A scris:

Salut.
Revin cu rezultatele testelor...cam tarziu dar asa ii place postei romane sa se miste, incet si foarte incet...
ph - 8
gh - 16
kh - 11
no2 - 0
no3 - 5
co2 - 20

Si bineinteles ca algele au aparut si la mine. Imi puteti spune ce 'model' sunt si cum as putea sa scap de ele?
In continuare acele particule de suspensie nu dispar. Ce ar trebuii sa fac si in acest caz?

* Scuze pentru calitatea pozei.

Multumesc.

imi pare foarte rau sa te dezamagesc dar cu parametrii astia nu vad nicio planta din cele descrise sa mearga. ai sa te convingi singur. Daca ai sa te iei dupa ce ti.a spus colegul sa nu schimbi apa, ai toate sansele sa le triplezi

17 Editat de Ancistrus (2014-03-07 00:24)

Re: Volcanic rocks.

Tudor103 A scris:

Eu am parametrii apei de la robinet aproximativ la fel ca a tai.Si am cumparat un sitem de osmoza.Am avut plante luxuriante inainte .Acum dozez mai mult fertilizant datorita apei de osmoza,iar plantele nu mi se par ca mai merg asa de bine.Nu stiu daca problema este apa de osmoza sau sunt altele,dar sincer nu cred ca are sens momentan sa-ti iei sistem de osmoza si nici alte prostii care sa scada ph.Vei provoca niste dezechilibre cu acele solutii destul de puternice pentru pesti mai ales.

   Interesant comentariul, mai ales ca ai oferit destule detalii legate de plante (denumirea lor), testele apei de osmoza, remineralizarea ei, fertilizarea, iluminarea... bla bla bla!

PS: Apa de osmoza nu scade doar pH!

18 Editat de Bitanu D. (2014-03-07 06:42)

Re: Volcanic rocks.

Asta-i apa rea? Hmmm? Glumiti, nu?! wink
Va garantez eu ca in aceasta apa se poate creste orice planta (cu exceptia toninelor). Este indeajuns sa scrieti Bitanu pe ,,Goagal,, pentru a va convinge.

   Eu ma lupt acum cu un kh de 18. Eee, cum e?

   PH-ul trebuie ajustat, numai in functie de valoarea kH-ului prin aditia CO2-ului, pana se atinge si se pastreaza valoarea 20-25 mg/l conform tabelului relatiei kH-pH, nici mai mult, nici mai putin. Tu trebuie sa il aduci ( pe dl. pH) undeva 7, 1-7, 2. Astea cu coborararea lui la 7, 00 sau sub 7 este fix-pix sau fabulații, plantele neavand nevoie de atata CO2 pentru ca nu il poate procesa. Ce este mult strica si algele de-abia asteapta prima mutare gresita.

   Secretul unui acvariu sta in: lumina, fertilizare, filtrare, volumul masei vegetale, nr.de pesti si schimburile periodice de apa.

Alex, cum ai stabilit valoarea CO2-ului?

*
Respect pentru acvaristii romani: Sebastian Costin, Ionut Godea si altii.

19

Re: Volcanic rocks.

Bitanu D. A scris:

Alex, cum ai stabilit valoarea CO2-ului?

Pai pentru inceput (primele 8-9 zile) am inceput cu o bula pe secunda, apoi dupa cate 7 zile am marit foarte foarte putin doza.

Nu dispun de un ph controller,asa ca testul l'am facut cu test jbl.

20

Re: Volcanic rocks.

Revin cu cateva informatii:
1. Alaltaieri am reusit sa iau de la un prieten un pleco, l'am bagat in acvariu, dar nu prea este activ. De cand este in acvariu l'am vazut numai intr'un colt in aproprierea incalzitorului(apa are 25 grade)
2. Astazi am mai luat 3, dar acestia sunt mult mai activi.
* Toti au cam 3, maxim 4 cm.
3. Astazi am repetat testele iar ph si no3 au scazut putin(ph intre 7,5-8, nu reusesc sa imi dau seama si no3 intre 0 si 5, lafel nu imi pot da seama cu exactitate)