1 Editat de adryan69 (2014-02-26 15:53)

Subiect: Discusi in acvarii de 260l si 120l

Salut!
Sunt Adrian din Ploiesti,am in folosinta 2 bazine :
1-Juwel Vision 260,cu 8 discusi ,10-15(sau mai multe)bucati de botia(5varietati),4 ramirezi,un card  amestecat de iriatherina werneri ,cativa neoni,prionobrama Filigera,3 ancistrusi normali si inca 3 ancistrusi galbeni, voalati cred ca vreo 10 buc de neritine,10-15 melci asasini,4 buc pomacea si in rest cateva sute sau mii de melci substrat(seara incep sa iasa din substrat  si cand lumina se stinge invadeaza geamul).
Plante sunt anubiasi,echinodorusi...care rezista la temperatura de 29-30 grade.
Filtarea prin filtru intern original,mixt bureti si bile ceramice si filtru extern jbl1500,cu trei sertare umplute cu bile ceramice si ultimul sertar cu burete si 2 saculeti cu pietris antiamonia(nu mai stiu provenienta,parca aquael).
2-Juwel Lido 120l,cu 5 discusi juvenili ,5 pui de severum gold,4 botia (2 varietati).
Dotari: Filtru intern original,incalzitor Jager 250w,pompa de mare putere tetratec APS300,filtru extern jbl green line e900.

2

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

Atasez poze cu pestanii

3

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

Frumos Bravo :sok

Calitatea se plateste!

4 Editat de Romeo_S (2014-03-05 04:47)

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

Adrian, desi esti inregistrat de 4 ani, nu ai prea dat pe aici...
Cum se poate? Ai niste pesti foarte frumosi, trebuie apreciati la adevarata lor valoare. Insa nu cred ca locul cel mai ideal pentru discusi e aici. Sincer. Cred ca stii, ca exista un site care are ca specific discusii. Sigur ai fi mai apreciat acolo. Spun toate astea deoarece discusii ies in evidenta in pozele tale! wink
Bafta!

Who do you think you are?

5

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

Salut!
Inca o mica sedinta foto cu inculpatii.
Romeo,iti multumesc pentru apreciere,nu vad de ce nu as putea sa-mi prezint si aici chiriasii din bazine,nu am fost prezent aici cu postari dar am urmarit indeaproape ,cu placere toata activitatea acestui site.
Probabil daca cauti cu atentie si pe alte situri sunt prezent si acolo cu fotografii ,chiar daca si acolo am postat rar .
Va multumesc.

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

Frumoase exemplare si acvarii bine intretinute.  :apl
Locul pozelor este si aici din moment ce este un site/forum de acvaristica. Ca exista un site exclusiv dedicat discusilor este alta treaba, dar cu siguranta si aici sunt apreciate aceste exemplare si isi au rostul aceste poze, pentru ca poate unii nu au conturi pe toate forumurile de specialitate si pot sa le vada aici.  :fok

7

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

salut adrian foarte frumosi
si eu sunt de parere ca locul lor este si aici nu numai pe saiturile dedicate special lor

0721125652
http://www.acvariidevis.ro/forum/post/171479/#p171479

8

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

https://www.youtube.com/watch?v=pHgl_ohdJxY
Au crescu severum gold,chiar am obtinut si-o pereche,care am separat-o in alt bazin!

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

Superbi pestii !!!
Sa-ti traiasca si sa ne mai incanti si pe noi din cand in cand cu ei....
    :apl  :apl  :apl

marian37

10

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

"ciorbita de peste"
https://www.youtube.com/watch?v=c17YobugeRU

11

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

Ciorbita da! Dar, de curiozitate, ce dimensiuni au discusii si cat de des ii hranesti?

12

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

Salut si bine ai venit , cred ca toti acvaristi merita sa se bucure de asa exemplare , ca nu se afla pe un forum mai mult dedicat discusilor asta e altceva dar nu forumul gresit , tocmai acest fel de a gandi ne doboara .

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.

13

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

Sunt "cazati"in doua bazine,un juwel vision 260l(cei mai mari,sunt 2-3 la 14-15cm ,2 la 15-16 si unul mai maricel...dar sincer astea sunt niste aproximatii...nu i-am scos niciodata din bazin tocmai sa nu-i ranesc,alaturi de o pereche severum gold si- gasca numeroasa,colectie de botia)iar in celalat bazin un juwel 120 lido, sunt 4 discusi mai micuti dar ff mancaciosi impreuna cu 3 severum si 4 botia).Hrana le dau mixtura si tetra discus,ca doua-trei mese pe zi.
O seara buna!

14 Editat de gabi22 (2014-07-27 01:34)

Re: Discusi in acvarii de 260l si 120l

:apl

Moca nu exista,  ieftin nu rezista.