1 Editat de rodoselada (2014-02-27 22:09)

Subiect: va salut pe toti

va scriu aici deoarece la rubrica unde am scris nu prea ajunge nimeni sa citeasca.
am o propunere pentru toti acvaristi si cu acordul administratiei acestui forum sa organizam un concurs lunar si anual, regulamentul e foarte simplu si usor de respectat, nu ramane decat sa avem vointa.

descidem o rubrica numita Competitii
acvarii plantate 10-60l
                         60-200l
                         200-xxxl
acvarii cu ciclide
biotop
cele mai reusite poze cu plantele din acvariu
cele mai reusite poze cu poze pesti/nevertebrate

Regulament

fiecare acvarist poate posta 2 poze cu acvariul inscris, iar cea de a 2a  poza
trebuie sa aiba  scris pe o coala de hartie categoria la care participa ex.(10-60l) data fotografieri (trebuie recenta), cu acest setup se poate participa o singura data pe an.
castigatorul va primi  lauri 1 dreptul avatarului, normal aurii si va sta scris categoria, locul 2 argintii, 3 bronz , si in acelas timp  locul 1 se va califica automat pentru finala anuala
participanti pot participa cu un alt setup in cursul aceluias an dar cu o vechime de peste 3luni.

acelas regulament se aplica si la instantaneele cu pesti/nevertebrate/plante

votul
au dreptul toti user-i acestui forum

deasupra theatru-lui sa existe un poll
acvariile vor fi numerotate de la 1-la infinit cu poza fara sa apara usernameul propietarului

dupa ce un user a  votat in locul de drept de vot ii va aparea clasamentul (deci nu mai are drept de vot)


pentru a evita discutiile acest concurs este fara premii materiale rolul lui este de a motiva acvaristi.

eu cred ca prin acest concurs vom atrage mai multi acvaristi/inscrisi pe forum, ne v-a creste popularitatea, vor fi mai aprinse si interesante discutiile si un numar mai mare de participanti la intalnirile noastre

astept completarii si sfaturii.

si un mare ajutor din partea administratiei

IMi CER SCUZE CA AM POSTAT AICI DAR, TRAIM IN ANONIMAT. ^:)^  ^:)^  ^:)^  ^:)^

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

2

Re: va salut pe toti

Tot respectul pt idee si initiativa!
Adminii au puterea suprema si ar fi foarte frumos sa vina in sprijinul unor astfel de idei fara dar si poate!
E un punct de inspiratie atat pentru cei mai novici si probabil si pentru cei seniori, mereu mai e loc de o idee in plus!
Let the games begin!:) :apl

Re: va salut pe toti

multumesc Paul!

stii ce ma derajeaza cel mai mult? multi intra citesc si trec mai departe fara sa lase o pare sau un vot pro sau contra.

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

4

Re: va salut pe toti

Sa speram ca nu se merge pe ideea tot neustiutorul este expert...
Mai mult, s-a precizat k e un concurs de idei, de frumusete, iar pozele nu mentioneaza userul( poate unii sunt retinuti k se vor face glume proaste pe baza acvariului- gusturile nu se discuta, iar intr-o alta ordine de idei, acvaristica e un hobby costisitor, fiekre face ce, cat si cu ce poate)...
Parerile atat bune cat si contra sunt bine venite cat timp nu contin mistouri, baze, glume nesarate...
Nimeni nu s-a nascut invatat si de aceea formam o comunitate sa invatam unii de la altii...

Re: va salut pe toti

asa este, dar comentariile legate de concurenti vor fi interzise, cei ce fac comentarii negative/descurajatoare in cadrul topicului sau in pagina de prezentare/jurnal sa fie avertizati si la abateri repetate  banati.

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: va salut pe toti

rodoselada A scris:

comentariile legate de concurenti vor fi interzise

   Ar fi culmea sa-ti prezinti un acvariu si cineva sa faca comentarii despre tine lol Dar, daca s-ar face comentarii despre setup ar fi bine, incurajator, constructiv!

rodoselada A scris:

castigatorul va primi  lauri 1 dreptul avatarului, normal aurii si va sta scris categoria, locul 2 argintii, 3 bronz , si in acelas timp  locul 1 se va califica automat pentru finala anuala

   Se castiga... ce??? Nu am inteles nimic lol
   De ce nu organizezi tu un concurs castigator de "lauri" la rubrica "Cafenea"? Asa... propuneri la "Sa facem cunostinta!" sunt cam sterile smile

PS: Idee de concurs: "Poze inedite"! Sa nu conteze miile de iepuroi bagate in acvariu si camera foto, ci scena: vietuitoarele/plantele/hardscape-ul sa aiba ceva deosebit!

7

Re: va salut pe toti

Buna ideea. ^:)^
Asteptam raspuns de la conducere big_smile

8 Editat de rodoselada (2014-02-28 01:10)

Re: va salut pe toti

iti multumesc ca mi-ai rapuns, poti completa lipsurile regulamentului.

de castigat ce ai vrea sa castigi atata timp cat la noi nu se face nimic pentru acvaristica, am specificat acolo ca se va pune la avatar ceva simbolic. stii bine ca in momentul in care sa incercat sa se organizeze un concurs aici, au fost discuti, dar mai este si lipsa sponsorilor, nu?

am scris aici pentru ca daca urmaresti vizualizarile topul lor este urmatorul
vanzari, cumparari, schimburi, la rubrica sa facem cunostita intra lumea ca nu are incotro ca altfel ar fi 0(zero) vizualizari.


ps. concluzia, nici tu nu rasfoiesti tot forumul

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: va salut pe toti

rodoselada A scris:

de castigat ce ai vrea sa castigi atata timp cat la noi nu se face nimic pentru acvaristica, am specificat acolo ca se va pune la avatar ceva simbolic.

   Eu sigur nu vreau sa castig nimic, doar ca nu am inteles ce fel de premii ai specificat in postarea ta smile
"lauri 1 dreptul avatarului, normal aurii si va sta scris categoria" adica? smile

10 Editat de rodoselada (2014-02-28 01:14)

Re: va salut pe toti

se va pune la avatar acel marcaj simbolic cu locul castigat si categoria la care a participat:
acvarii 10-60l ,s.a.m.d.

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

11 Editat de MariusMinu (2014-02-28 14:08)

Re: va salut pe toti

Este buna ideea...dar eu as mai cizela un pic...de pilda concursuri preliminare o data la 3 luni (ca sa poata fi pregatit bazinul) La astea voteaza doar userii cu drept de vot, pentru concursul anual se califica cei clasati in prima jumatate. (in situatia de numar impar, se rotunjeste pe plus), iar anual se va desemna un juriu compus doar din moderatori&admini si desigur seful la toti sa fie taticu' Florin, ca doar are ochiul format dupa atatia ani de experienta big_smile .
BUN... ce au de castigat cei clasati pe podium? Poate sa ramana si modificarea la avatar de care a vorbit colegul, dar eu as zice ca in locul semnaturii sa apara poza acvariului cu care s-a castigat, locul (doar cei clasati pe podium) si anul. In felul asta s-ar putea face o diferenta intre userii cu experieta dovedita in acvaristica (castigatorii concursului) si alti useri care desi au o groaza de postari nu au dovedit nimic in bazinele proprii. Asta ar ajuta noii veniti pe forum sa stie de sfaturile cui sa asculte (vede poza, isi zice, mai asta a iesit pe podium, deci stie ce vorbeste,  :sok fata de unul care are nu stiu cate sute de postari facute numai la cumparari sau cu intrebari de genu' ce alga este asta? lol ). La ora actuala un nou venit nu se poate orienta decat dupa numarul de postari, ceea ce nu mi se pare corect...sau incepe sa caute sa vada ce bazin detine cutare sau cutare user, asta inseamna timp pierdut...descurajeaza pe multi...acum toata lumea se grabeste tongue.
Eu cand ma apuc sa dau un sfat cuiva poate ma grabesc si eu...nu stau sa explic pana la amanunt...ca sa fiu mai credibil ce sa fac ??? ma apuc sa pun link cu concursul de acum doi ani ca sa ma creada omul? asa ar vede ce bazin am si cu asta basta smile http://www.acvariidevis.ro/concursuri/c … clasament/
Nu este numai situatia mea...
Cred ca ar fi un mare plus pentru forum, si nu costa nimic, oricum ar fi site-ul castiga. Eu unul ma apuc sa-mi pregatesc bazinul  big_smile  big_smile poate de data asta urc mai sus de locul 3 wink  wink

Re: va salut pe toti

multumesc Marius pentru mine personal nu conteaza forma finala a regulamentului, important e sa ne miscam cumva ca altfel nu facem stam pe loc si atunci ce pretentii sa avem la concursurile de afara.
Eu citesc seara de seara discutiile voastre si nu sunt decat cateva persoane care dau niste sfaturi pertinente si de luat in seama sau doar cateva persoane care poarta discutii mai interesante in rest nimeni, elita de aici s-a cam dus sa stii caii duc dorul lu' Baracuda noroc cu Ancistrus ca altfel nu stiu cine ar mai fi, Visiniu lipseste cu desavarsire si cam asta e.

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

13

Re: va salut pe toti

rodoselada A scris:

noroc cu Ancistrus ca altfel nu stiu cine ar mai fi

   Asa asa, baga baga! lol
   Oricum, mi se cam reproseaza ca as comenta aiurea la anumite acvarii... asta in loc sa fiu indiferent si sa spun ca sunt superbe :-

14 Editat de rodoselada (2014-02-28 21:55)

Re: va salut pe toti

nu sunt elogii sau pupincureli(scuze de expresie) dar este purul adevar, nu m-a deranjat si nici nu ma deranjeaza comentariile tale atata timp cat sunt obiective.
hai sa facem ceva pentru noi toti, nu cred ca cer prea mult.

Multumesc

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

15

Re: va salut pe toti

rodoselada A scris:

hai sa facem ceva pentru noi toti

   Ce? smile

Re: va salut pe toti

era un apropo la concurs :acv

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

17

Re: va salut pe toti

pot adauga si eu la premiu ceva (o reducere de 30% la achizitionarea unui produs de la firma care lucrez) nu tine de acvaristica dar macar omu se mai incalta si se mai imbraca din cand in cand  big_smile
daca imi permite cel de sus sa spun numele firmei am sa o fac public

18 Editat de rodoselada (2014-03-01 22:29)

Re: va salut pe toti

gata dragi colegi o punem de un concurs suta la suta national numai dupa ce primesc un acord aici va dau linkul, este valabil pentru toti acvaristi indiferent de forumurile pe unde activeaza
deci astept acordul

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: va salut pe toti

vad ca nu se incumeta nimeni sa-mi dea un feedback la cererea mea, sper sa nu se intample ca pe la altii unde au sters thread-ul.

Modestia este calitatea celor care nu au calitati.

Re: va salut pe toti

Eu te sustin colegu'! :noroc