Subiect: Pareri filtru extern

Vreau sa achizitionez un filtru extern. Si nu ma pot decide intre eheim 2076 si jbl e1501, daca v-ati spune parerea mi-ar fi de mare folos. Inca o nelamurire mai am intre eheim 2076 si eheim 2078, primul are debit 1700l/h, canistra 12,5L si este pentru acvariu de pana la 450L iar celalt are debit de 1850l/h, canistra de 14L si este pentru acvariu de pana la 700L si nu inteleg de unde diferenta asta asa de mare intre litrajul acvariilor.

2

Re: Pareri filtru extern

Jbl sunt bune dar nu prea au material filtrant.Eheim e complet din punctul asta de vedere.Eu mi-am luat jbl fiind mai ieftin fiindca am vrut un anumit material filtrant care nu era nici in eheim.Daca nu e diferenta mare de bani mergi pe eheim cel mai bine

Calitatea se plateste!

3 Editat de nelutu_vi (2014-02-28 14:19)

Re: Pareri filtru extern

materialul filtrant oricum o sa il scot in ambele cazuri si o sa bag piatra ponce. Ma intereseaza fiabilitate, si in mod special debitul. Acum am un jbl e901 si sunt sa zicem multumit .... dar cu debitul nu prea ma incanta ca e diferenta cam mare intre debitul filtrului cand e gol (900l/h) si cand este umplut cu material filtrant (450l/h). Sunt curios daca si la eheim se intampla aceasi poveste. Multumesc pentru parere.

4

Re: Pareri filtru extern

Am mai avut discutia asta cu mai multe persoane legat de specificattile pe care le fac firmele..... cum ziceai si tu la diferentele dintre  eheim 2076 si eheim 2078.Depinde materialul filtrant:micromec e mai greu ca substrat pro si multe alte diferente.Eu sincer as merge pe jbl in cazul in care nu te intereseaza materialul filtrant.

Calitatea se plateste!