Subiect: nou in acvaristica.180l

buna ziua am primt azi un acvariu de 180 l  filtru aqnuel  fan 1  si pompa de aer la el pe 2 iesiri nu scrie cum ii zice. nu am niciun fel de planta vie doar de plastic cateva.. si am in el
# 4 carasi aurii de vreo 8-10 cm
2 carasi negri
2 carasi cu ochi telescopici
2 carasi nush de care stiu ca au pete portocalii pe ei
1 scalar mic
4 guppy
si 2 melci
vreau sa fac din acest acvariu unul cu plante vii decor chesti ce sfaturi imi puteti da .

2 Editat de Ancistrus (2014-03-03 03:54)

Re: nou in acvaristica.180l

robi_rapid1923 A scris:

am in el
# 4 carasi aurii de vreo 8-10 cm
2 carasi negri
2 carasi cu ochi telescopici
2 carasi nush de care stiu ca au pete portocalii pe ei
1 scalar mic
4 guppy
si 2 melci
vreau sa fac din acest acvariu unul cu plante vii decor chesti ce sfaturi imi puteti da .

   Carasi cu plante? Neee... nu prea cred smile

Re: nou in acvaristica.180l

acesta este momentan acvariul .

Re: nou in acvaristica.180l

Pai da...

Re: nou in acvaristica.180l

Ancistrus A scris:

Pai da...

pai da .. nu ma prea ajuta ca sfat..

P.S vreau sa scap de carsi si  sa imi aiu scalari. acestia vor fi donati unui tovaras.

Re: nou in acvaristica.180l

robi_rapid1923 A scris:

pai da .. nu ma prea ajuta ca sfat.

   Nici acvariul nu prea te ajuta ca sfat... smile

Re: nou in acvaristica.180l

cineva mai inteligent  si cu spirit de ajutor pe ici ?

Re: nou in acvaristica.180l

robi_rapid1923 A scris:

cineva mai inteligent  si cu spirit de ajutor pe ici ?

   Scuza-ma, m-ai nimerit gresit! Cineva mai inteligent... ca mine... nu il vei intelege neam! Bafta!

9

Re: nou in acvaristica.180l

lol  lol  lol  :fok

Reusitele si esecurile unui om sunt rezultatul direct al gandurilor sale

10

Re: nou in acvaristica.180l

Ia si mai citeste nu e suficient ca ai un acvariu. :omfg

Calitatea se plateste!

Re: nou in acvaristica.180l

Salut. Se poate face treaba buna in asa marime de acvariu dar trebuie sa ai rabdare si sa accepti atat criticile cat si sfaturile  smile In primul rand mai doneaza din carasi (sunt prea multi, recomandat 50 litri de apa pentru fiecare caras), scoate decorurile/plantele din plastic, inlocuieste pietrisul cu unul de marime 1-3 mm si cauta ceva plante cu crestere rapida. Cand schimbi pietrisul nu schimbi si apa si nu speli filtrul (poti decicla acvariul). Spor !

Re: nou in acvaristica.180l

multumesc pentru sfat.eu asta vreau sa fie cineva care sa imi spuna " pune substrat de ala (firma  nume chestii) pietris de acela schimba  pesti mai bine cu aia si cu aia . plante iti recomand aia si aia " multumesc anticipat  pentru  sfaturi.

P.S daca se poate si cu poze si ceva idei ar fi perfect.

13

Re: nou in acvaristica.180l

Salut,

Are dreptate ancistrus cu "Cineva mai inteligent... ca mine... nu il vei intelege neam!" E mult de citit dar si de experimentat. Multe idei de iluminare gasesti pe aici si pe google, cu pietrisul este relativa treaba (spre exemplu, am trecut de la albastru cu alb (cumparasem primul pietris SH pe care-l gasisem), la alb, la negru, la negru cu manado (ca sa completez) dupa care la nisip negru, ca sa mi dau seama ca imi place nisipul. (ah, sa nu uitam de pamant - s-ar putea sa fie una dintre cele mai proaste decizii pe care le poti lua -> Cand o sa-mi mai pun pamant, o sa fie...peste groapa :-/ ). Drept urmare, cauta in Hornbach ceva nisip negru, alb sau crem
Ca lumina, poti cauta sa iti mai pui 2 neoane de 39w (865 sau 830 Osram, peste cei 60W - Restul sunt bani in plus, aproape dati de pomana).
Mai ia-ti si un filtru extern, daca tot vrei sa pui plante (pe scurt, filtrare proasta = alge).
La capitolul plante si decor, nu pune ceva ce nu ai gasi intr-un biotop natural (exceptie facand si peturile de bere, etc).
Bafta si vezi sa nu iti pui prea multi pesti si care se mai si mananca intre ei.
Adrian

14

Re: nou in acvaristica.180l

App, da cu ochii prin asta:

http://www.youtube.com/watch?v=TzzJU810AIk

Re: nou in acvaristica.180l

mersi de sfaturi. dar nu stiu cum sa prind celelalte neoane capacul e prevazut doar cu unul. o sa fac maine curat in acvariu si o sa va pun mai multe poze cu totul sa intelegeti mai exact..

16

Re: nou in acvaristica.180l

Eu am folosit cu succes astea:

http://www.romstal.ro/image/cache/data/ … 28x228.JPG

sau poti cumpara coliere metalice pentru neoane, cum vrei.

Cat despre prins pot spune 3 lucruri, gauri, parghie sau silicon

Re: nou in acvaristica.180l

S-au aici ..

http://www.youtube.com/watch?v=ih6zhrjnSYY

Iar apoi poti urmari firul sugestiilor de pe tube ...citeste jurnalele colegilor de pe forum ..

Bafta , )

Re: nou in acvaristica.180l

dae nu exista neoane mai puternice ? sa pun tot in locul acestuia unu ff puternic?

19

Re: nou in acvaristica.180l

Neoanele sunt privite din mai multe puncte: lungime, putere, spectru, xxxxxK.... nu poti pune un neon mai puternic de 39-54w d ex intr-un spatiu cu lungimea de 54cm...acolo iti intra unul de 24w...trb sa t adaptezi spatiului pe care il ai sau sa iti faci un alt capac la comanda pt mai multe neoane cu alte lungimi, dar care sa fie maxim cat lungimea acvariului...imagineaza-ti un acvariu de 90cm lungime si cu neoane de 108cm, nu e prea ok...

20

Re: nou in acvaristica.180l

Adica daca sunt mai puternice, sunt mai lungi smile