21

Re: Acvariu nou 180l

robi_rapid1923 A scris:

Pompa e filtru intern..  Carasii iam scos din acvariu mai am doar un scalar mic un guppy si 4 xifo

Atunci poti sa scoti furtunasul pentru aerare al filtrului...

Re: Acvariu nou 180l

Upgrade https://www.youtube.com/watch?v=z6af7e8 … ata_player pareri?

23

Re: Acvariu nou 180l

Upgrade?
   Foarte kitsch, felicitari!

Re: Acvariu nou 180l

Xifo de la secunda 57 e mascul sau femela?

Re: Acvariu nou 180l

Ancistrus poti sa nu mai comentezi sau tu te-ai nascut invatat ?

26

Re: Acvariu nou 180l

pestele xipho la secunda 57 e femela.
Mai ai de lucru cu setupul, dar nu te lasa  :fok
In prima faza este foarte bine sa reusesti sa mentii parametrii apei, astfel incat sa le mearga si pestilor si plantelor bine. Cu timpul o sa vezi ca nici tu nu-ti vei mai dori castele si vaporase prin acvariul tau. Dar toate la timpul lor. In prima faza sa stabilizezi acvariul.
Bafta

27

Re: Acvariu nou 180l

robi_rapid1923 A scris:

Ancistrus poti sa nu mai comentezi sau tu te-ai nascut invatat ?

Este un subiect liber, iar parerea mea... foarte la subiect! Poti face reclamatii daca nu-ti convine! big_smile

Re: Acvariu nou 180l

Nu imi permit sa ma cobor la nivelul tau am si eu respectul meu

Re: Acvariu nou 180l

Am ramas 4 minute perplex, cu ochii pe ceas! Inca nu stiu daca sa rad sau sa injur!  :-

Re: Acvariu nou 180l

Si e gestanta femela din clip sau.??

31

Re: Acvariu nou 180l

sefer jesirah A scris:

Am ramas 4 minute perplex, cu ochii pe ceas! Inca nu stiu daca sa rad sau sa injur!  :-

   Ti-a luat ceva timp... filmuletul are doar 1 minut big_smile

Re: Acvariu nou 180l

vad ca acvariul meu no duce prea bine in ceea ce priveste plantele . poate din cauza lipsei de CO2 sau al substratului fertilizat. de aceea m-am hotarat ca dupa pasti sa fac un nou setup  care va incepe asa
substrat :
JBL AquaBasis plus sau mando ( astept sfaturi)
peste el pietris granulatie 2-4 mm
decor:
un mopan de vreo 30 cm
filtrare:
un filtru extern tetratec ex 600 sau 700
filtru intern aquafan 2
iluminat:
2 neoane  nu stiu exact ce neoane sunt o sa le schimb ( imi trebuie 2 neoane de 25 de cm parca nu stiu ce si cum  astept un sfat)
fertilizare:
nu am folosit pana acum o sa imi fac pentru inceput o bomna CO2
locatari:
vreau vreo 20 de melci si maxim 6 xifo.

Re: Acvariu nou 180l

Asa arata acum. Please help sa salvez acvariul

34

Re: Acvariu nou 180l

Cred ca acvariul devine cam neincapator pentru carasi... fara sa mai calculam si ceilalti pesti si fara sa luam in calcul filtrarea deficitara. Parerea mea e ca pentru carasii tai ai nevoie de un filtru extern de +1500l/h.

Re: Acvariu nou 180l

carasii sperca o sa plece cat mai repede daca no sa gasesc pe cineva pt schimb o sa incerc la cei din piata. sa fac un schimb ceva stiu  e prioritatea mea nr 1 sa scap de ei

Re: Acvariu nou 180l

Parerea mea este sa iei doar Manado,fara Aquabasis care este substrat fertilizant si se pune SUB manado,pentru ca in cazul plantarii si replantarii,apa se va tulbura destul de rau si ne vei injura de mama focului...
Pana la urma ce lungime are acvariul,ca pomenesti de neoane de 25 cm...
In loc de Tetratec,mai bine iei JBL !!!

marian37

37

Re: Acvariu nou 180l

Salut,

Subscriu celor spuse de catre floreamarian37, in legatura cu aquabasisul... e o porcarie pana la urma care nu face decat sa iti murdareasca manadou-ul pentru urmatoarea folosire (in cazul unui reset), in plus, iti faci apa maloasa de la el, mai ales cand incep sa iti sara plantele din pietris (fiind manado nu o sa fie atat de greu incat sa tina plantele locului - si o sa te trezesti cu "mici vulcani noroiosi") - Daca vrei totusi o fertilizare a sibstratului, ia-ti JBL the 7balls (cauta pachetul de 7+14)
http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwate … he-7-balls

La capitolul autocolant, scoate-l p-asta si pune unul negru ca sa scoti in evidenta plantle si pestii - daca te uiti acum la acvariu, o sa-ti dai seama ca nu stii unde iti sunt pestii, in plus, autocolantul ala e pentru novici (si cred ca nu vrei sa credem asta despre tine - la fel este si decorul kitschos - nu ii respect metoda de abordare a lui ancistrus dar ii dau dreptate pentru cele spuse).

Pestii... Acum poti sa iti iei 2 specii de pesti, poate 3-4 dar sa nu fie cate un "strop" din fiecare... Spre exemplu, eu, in 180L am 9 tetra cardinali (neoni rosii), 9 cherry barb, 3 sae si 6cory - dar nu iti recomand neonii pentru ca au nevoie de ceva conditii mai speciale, dar ca idee, iti poti lua guppy multi (mai ales ca le flutura cozile ca la praz) si in plus nu o sa trebuiasca sa mai dai bani pe pesti cand o sa vrei sa maresti numarul lor.
O recomandare pe care o poti modifica in limitele dorite, ar fi urmatoarea:
Ia-ti 15 guppy, 10M si 5F, 3-6 corry si poate 5molly negrii sau rosii (nu iti fa prea multe pete de culoare in acvariu ca o sa arate ca traficul din bucuresti).

Ca plante ia-ti multe...si cand zic multe, pune-ti multe... O recomandare ar fi Anubias, Vallisneria, Cabomba (verde - cea rosie nu e tocmai usor de crescut - la fel si celelalte plante rosii), Cryptocorine (E buna sa-ti dai seama cand acvariul e ciclat - Cand este deciclat acvariul, planta asta isi pierde frunzele, dar isi revine dupa ce este eliminat surplusul de amoniac) si probabil iti poti lua niste moss ca sa iti stea ascunsi puii de lighioane prin el.
O idee buna ce sa faci cu mossul ar fi asta:
https://www.youtube.com/watch?v=Xi6dxfpP4b0

Ca filtrare baga un filtru de minim 1000L/h - o sa vezi ca cele sub debitul asta nu fac mare branza si o sa simti nevoia unuia mai mare - cea ce ar implica un surplus de costuri

In linii mari:

+/-25 de pesti e ok pentru litrajul acvariului,

Plantele mai sus mentionate sunt OK si nu au nevoie de fertilizare masiva

substratul sa fie unul inert (care nu are adaos de fier si altele) - mai ales nu pune aquabasis sau orice alt pamant

filtru cu debit de 1000+ L/h - jbl e901 nu face fata la 180L pe testate, mai ales cand ai multi pesti - as merge pe jbl e1500/1, sun-sun (vezi debit), tetratec ex1200 sau altele. SH sau noi, cum ai banutii.

Bafta si numai bine

38

Re: Acvariu nou 180l

AdrianB A scris:

iti poti lua guppy multi (mai ales ca le flutura cozile ca la praz)

   Interesanta descriere, mai ales acum de Paste! lol

39

Re: Acvariu nou 180l

lol Mai ales daca esti si oltean o sa fie placuta imaginea cu coad de praz lol

40

Re: Acvariu nou 180l

poate i se apleaca de la prea multa agitatie smile)